«Πράσινη» και… καρυδάτη ανατροπή!

-

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη της φετινής σεζόν σημείωσε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε επί της Λαμίας με σκορ 1-3 για τη 10η αγωνιστική της Super League, παρότι βρέθηκε πίσω στο 1ο ημίχρονο.

Πέρα για πέρα… βαρετό μπορεί να χαρακτηριστεί για τους ουδέτερους θεατές το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων, αφού Λαμία και Παναθηναϊκός δεν κατάφεραν να σημειώσουν ούτε μία τελική φάση.

Τελικά, η πρώτη ευκαιρία για γκολ ήρθε στο 23ο λεπτό του αγώνα, με τον Λούντκβιστ να γυρνάει τη μπάλα συρτά και τον Βιτάλ να σουτάρει στην κίνηση από το όριο της μεγάλης περιοχής, σημαδεύοντας την αγκαλιά του Γκαραβέλη.

Στο μεταξύ, λίγο αργότερα ο Γιοβάνοβιτς είδε τον Καρλίτος να ζητά αναγκαστική αλλαγή εξαιτίας ενοχλήσεων στον δικέφαλο, με αποτέλεσμα να δώσει εντολή στον Μακέντα να πάρει στη θέση του.

Καθώς τα λεπτά περνούσαν και το «Τριφύλλι» δεν απειλούσε, ήταν σαφές ότι η ομάδα του Γρηγορίου θα επιδίωκε να «χτυπήσει» τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση. Και το πέτυχε.

Συγκεκριμένα, στο 35ο λεπτό του αγώνα, η Λαμία βγήκε στην κόντρα, με τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του Μανούσου στα αριστερά. Ο ίδιος έκανε τη σέντρα με στόχο την καρδιά της μεγάλης περιοχής και εκεί βρήκε τον Αραμπούλι, που πετάχτηκε πάνω από τον Χουάνκαρ και με κεφαλιά νίκησε τον Μπρινιόλι για το 1-0.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν σχετικά άμεσα. Ο Χουάνκαρ έπαιξε ένα θεαματικό «ένα-δύο» με τον Λούντκιβστ, που πάσαρε με τακουνάκι, αλλά ο Ισπανός μπακ δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ.

Έτσι, μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να οδηγείται στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ.

Πάντως, στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ αποφασισμένος για την άμεση ισοφάριση και τα κατάφερε περίφημα. Οι «πράσινοι» μόλις στο 56′ έφεραν το ματς στα ίσια, με τον Βιγιαφάνιες να εκτελεί ωραία ατομική ενέργεια λίγο έξω από την περιοχή, δίνοντας τη μπάλα στον Λουντκβιστ, ο οποίος με ωραίο ευθύβολο σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη και διαμόρφωσε το 1-1.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό τους και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί τόσο στο 60′, όσο και στο 62′. Αρχικά, έπειτα από τρομερή αντεπίθεση ο Βιτάλ καθυστέρησε να μοιράσει τη μπάλα κι ανακόπηκε, ενώ δευτερευόντως ο Βέλεθ έκανε την κεφαλιά, δίχως να σημαδέψει σωστά.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός γινόταν ολοένα και πιο επιθετικός κι απειλητικός προς την αντίπαλη εστία. Στο ματς πέρασε ο Παλάσιος, όπως και ο Μαουρίσιο, και στο 82′ λίγο έλειψε ο πρώτος να χριστεί σκόρερ, όταν εκτέλεσε ένα ωραίο διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει με μεγάλη δυσκολία.

Όμως, έπειτα από 2 λεπτά ήρθε η φάση του παιχνιδιού, στο 84′ ο Τζανετόπουλος ανέτρεψε αντικανονικά τον Βραζιλιάνο νεοεισελθόντα μέσο του «Τριφυλλιού», με τον διαιτητή Κουμπαράκη να δείχνει ορθώς την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μακέντα, που βρήκε στόχο με συρτό σουτ και «έγραψε» το 2-1, ολοκληρώνοντας μια σημαντική ανατροπή για την ομάδα του.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Παναθηναϊκός πέτυχε και τρίτο γκολ στο 87′. Τότε, ο Αϊτόρ, που είχε περάσει στο ματς πριν από λίγο, έκανε την κούρσα από τα δεξιά, «έσπασε» στον Παλάσιος, αυτός με τη σειρά του στον Μαουρίσιο κι ο τελευταίος από κοντά δεν λάθεψε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 κι ανακουφίζοντας τον Γιοβάνοβιτς.