Πιο… τραγικοί κι απ’ τον Αισχύλο!

-

Ο τραγικός Παναθηναϊκός του Λάζλο Μπόλονι και της ανύπαρκτης διοίκησής του έγινε έρμαιο στις ορέξεις του ΠΑΣ Γιάννινα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 1-2 και συνολικό σκορ… 2-4.

Ο Λάζλο Μπόλονι δεν αποχωρίστηκε το αγαπημένο του 4-3-3.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Διούδης. Ως δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Μολό, ενώ ως αριστερό ο Χατζηθεοδωρίδης. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας.

Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σανκαρέ, Νιάς και Βιγιαφάνιες.

Τέλος, στην γραμμή κρούσης του «Τριφυλλιού» επιλέχθηκαν οι ΧατζηγιοβάνηςΙωαννίδης στα «φτερά», με τον Καρλίτος στην κορυφή.

Το «Τριφύλλι» ξεκίνησε με… εξοργιστικό τρόπο την αναμέτρηση. Μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη, ο Παντελάκης ξεχάστηκε από την άμυνα του Παναθηναϊκού και με κεφαλιά νίκησε τον Διούδη για να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Δίχως να σημειωθεί κάτι αξιόλογο στο μεσοδιάστημα, επτά λεπτά αργότερα, στο 9′, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από σέντρα του Μιλιντσεάνου, ο Χατζηθεοδωρίδης, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Διούδη.

Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» χρειάζονταν, πλέον, 4 γκολ για να προκριθούν, ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα. Στο 20′, Ο Παμλίδης γύρισε στην περιοχή από τα δεξιά, με τον Ελευθεριάδη να κάνει μία ντρίμπλα και να σουτάρει αλλά ο Διούδης ήταν εκεί και έδιωξε. Στο 32′, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φύγει στην αντεπίθεση, ο Καρλίτος πήγε να κάνει την λόμπα από τα 35 μέτρα, αλλά ο Λοντίγκιν γύρισε γρήγορα στην εστία του και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Το «Τριφύλλι» ανέβασε στροφές και δύο λεπτά αργότερα, ο Βιγιαφάνιες έκανε την καρφωτή κεφαλιά κι ο Κάργας, στην προσπάθειά του να διώξει με το πόδι, βρήκε την μπάλα με το χέρι, με τον διαιτητή να δείχνει «παίζετε», έπειτα από συνεννόηση με το VAR.

Στο 35′, η ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Ιωαννίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν, ενώ στο 40′, η σέντρα του Καρλίτος πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο 44′, έπειτα από σουτ του Καρλίτος, η μπάλα κόντραρε και πήρε περίεργη τροχιά, ο Σανκαρέ πήγε να μπει στην πορεία, αλλά ο Λοντίγκιν βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με μία αλλαγή, καθώς ο Αϊτόρ πέρασε στην θέση του Ιωαννίδη. Δίχως να σημειωθεί κάτι αξιόλογο, στο 59′, ο Λάζλο Μπόλονι έριξε στον αγώνα και τον Μαουρίσιο, στη θέση του Σανκαρέ, ενώ με τους «πράσινους» να παραμένουν τραγικοί, στο 66′, οι Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης και Χατζηθεοδωρίδης αντικαταστάθηκαν απ’ τους Μακέντα, Ενγκμπακοτό και Χουάνκαρ.

Στο 74′, το «Τριφύλλι» κατάφερε να σημειώσει ένα γκολ. Ο Αϊτόρ έκανε καλοζυγισμένη σέντρα, ο Πούγγουρας έπιασε την κεφαλιά και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Λοντίγκιν.

Στο 81′, ο ΠΑΣ Γιάννινα λίγο έλειψε να κάνει το 1-3, ωστόσο ο Κρίζμαν δεν μπορεί να βρει εστία από πλεονεκτική θέση. Με εξαίρεση ένα δοκάρι του Νιάς στο 93′, μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, το συνονθύλευμα του Λάζλο Μπόλονι δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει κάποια άλλη σημαντική ευκαιρία, με τον Παναθηναϊκό, για ακόμη μία χρονιά, να γνωρίζει ντροπιαστικό αποκλεισμό από την συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος.