Παναθηναϊκός: Πρώτο… ξεμούδιασμα θετικό στην Αυστρία!

-

Τη νίκη με σκορ 4-0 πήρε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Βίνερ Βικτόρια στο πλαίσιο φιλικού προπονητικού χαρακτήρα στο Μπαντ Έρλαχ.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Σιδεράς, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσοκάρι, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος, Γερεμέγεφ.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησε να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός. Τότε, πριν καλά καλά οι δύο ομάδες βρουν ρυθμό στο γήπεδο, έπειτα από σέντρα από τα αριστερά ο Γκρόντζιτς βρήκε άτσαλα τη μπάλα προ του Γερεμέγεφ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ίδιας του της ομάδας για το 1-0.

Αμέσως μετά, το «Τριφύλλι» είχε και πάλι ευκαιρία να σκοράρει, όταν στο 13′ ΓερεμέγεφΜαντσίνι άλλαξαν ωραία την μπάλα, αλλά στο τετ α τετ ο τελευταίος αστόχησε.

Στο 21′ ήρθε η πρώτη τελική προσπάθεια των Αυστριακών με τον Γιαβολένκο να κάνει την κεφαλιά και τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει.

Τελικά, όμως, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που βρήκαν ξανά δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 23′ ο Μπερνάρ πραγματοποίησε ωραία κάθετη πάσα για τον Γερεμέγεφ, ο οποίος βγήκε σε τετ-α-τετ και δεν λάθεψε, διαμορφώνοντας το 2-0.

Ακόμη, στο 24′ ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, όμως η σέντρα – «ξυράφι» του Χουάνκαρ δεν βρήκε για πολύ λίγο τα πόδια του Γερεμέγεφ προ κενής εστίας.

Στο 29′ ο Παλάσιος είχε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά έχασε την ισορροπία του και σούταρε γλιστρώντας, με αποτέλεσμα να κερδίσει μονάχα το κόρνερ, ενώ στο 31′ το δυνατό σουτ του Τσοκάι μπλόκαρε ο Μπέργκεν.

Χωρίς απολύτως κανέναν ρυθμό ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο στο Μπαντ Έρλαχ. Χαρακτηριστικό της κατάστασης ήταν το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη του τελική στην επανάληψη στο 50′ (15′ μετά την έναρξη του… μίνι ημιχρόνου των 35 λεπτών), με το δυνατό σουτ του Τσοκάι εκτός περιοχής να φεύγει πολύ άουτ.

Στο μεταξύ η Βίνερ Βικτόρια παρέμενε παντελώς ακίνδυνη, έχοντας πραγματοποιήσει και αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα της κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας.

Εφόσον φάσεις πολλές δεν υπήρξαν στο 2ο ημίχρονο, την βλέμματα όλων προσέλκυσαν οι Αϊτόρ και Ζέκα, οι οποίοι μπήκαν στο ματς στο 56′ και επανεμφανίστηκαν αμφότεροι με την πράσινη φανέλα.

Τελικά, λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός έκανε και το 3-0. Στο 63′ ο Καλοσκάμης έκανε ένα εξαιρετικό τελείωμα από κοντά, σε φάση διαρκείας που ξεκίνησε με ωραία μπαλιά του Καμπετσή και συνεχίστηκε με σέντρα του Αϊτόρ.

Μάλιστα, το… κερασάκι στην τούρτα του «Τριφυλλιού» μπήκε από τον Μπιλάλ στο 70ο λεπτό, στην εκπνοή του ματς. Ο Καμπετσής σούταρε εντός περιοχής, η προσπάθειά του εξουδετερώθηκε και ο Αιγύπτιος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ.