Παναθηναϊκός, ο… φιδοκτόνος!

-

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και απέναντι στον ΟΦΗ και έδωσε συνέχεια στο θετικό του σερί, επικρατώντας με 2-0 και βάζοντας ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην πρώτη τετράδα.

Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σχηματισμό 4-3-3, με τον Σωκράτη Διούδη να έχει σταθερά θέση κάτω από τα δοκάρια. Μπροστά του βρίσκονταν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας, ενώ στα άκρα της άμυνας ο Μολό και ο Χουάνκαρ.

Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν βασικοί οι Βέλεθ, Αλεαξνδρόπουλος και Μαουρίσιο, με την ελληνική τριάδα των Καμπετσή, Ιωαννίδη και Εμμανουηλίδη να βρίσκεται στην επίθεση.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία, με την μπάλα να βρίσκεται στο μεγαλύτερο διάστημα στο μισό του ΟΦΗ και τους «πράσινους» να ψάχνουν τρόπους να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να απειλήσουν.

Αυτό ωστόσο δεν ήταν εύκολο, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται τελικά στο 18′, με ένα σουτ του Εμμανουηλίδη που πέρασε αρκετά άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Έλληνας παίκτης απείλησε ξανά, με το σουτ του αυτή την φορά να κοντράρει πάνω σε πόδι αμυντικού και να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Δίχως να έχουν δημιουργήσει άλλες ευκαιρίες, οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ στο 32ο λεπτό, σε φάση που ξεκίνησε από ένα κόρνερ από τα αριστερά. Η μπάλα κατέληξε τελικά στον Εμμανουηλίδη, που με «συστημένη» σέντρα βρήκε τον Σένκεφελντ, ο οποίος με εξαιρετική κανονικά άνοιξε το σκορ για το «Τριφύλλι».

Η χαρά παρά λίγο να… διακοπεί απότομα ένα λεπτό μετά, αφού οι Κρητικοί βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα του Διούδη, με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ του Σαρδινέρο. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός κράτησε χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα, δίχως πάντως να μπορέσει κι ο ίδιος να απειλήσει ξανά την αντίπαλη εστία.

Για ακόμα ένα παιχνίδι το «Τριφύλλι» περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο, αφήνοντας την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια των παικτών του ΟΦΗ, οι οποίοι άρχισαν να πλησιάζουν με αξιώσεις την περιοχή του Διούδη. Η πρώτη ευκαιρία ωστόσο άνηκε ξανά στον Παναθηναϊκό, με τον Ιωαννίδη να σουτάρει άουτ από τα όρια της περιοχής, στο 55′.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά πια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεν την κατοχή αλλά τους «πράσινους» να κλείνουν εξαιρετικά κάθε διάδρομο προς την περιοχή τους και να μην επιτρέπουν την δημιουργία καμίας ευκαιρίας. Λίγο πριν το 70′ ήρθαν και οι πρώτες αλλαγές από τον Μπόλονι, ο οποίος «φρέσκαρε» την επιθετική του γραμμή με τους Αϊτόρ και Μακέντα.

Στο 75′ πέρασε στο ματς και ο Βιγιαφάνιες, που επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό στην ενεργό δράση, ενώ ο ΟΦΗ έχασε την μεγαλύτερή του ευκαιρία στο 77′. Ο -άλλοτε «πράσινος»- Στάικος βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ που επιχείρησε στην κίνηση έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Στο 79′ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να «αγγίξει» το 2-0, με τον Αϊτόρ να κάνει ένα εξαιρετικό αριστερό και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του ΟΦΗ. Οι «Ομιλήτες» είχαν νέα καλή στιγμή στο 81′, όταν ο Διαμαντής έκανε την κεφαλιά-πάσα αλλά ο Διούδης πρόλαβε να διώξει την μπάλα προτού αυτή φτάσει σε παίκτη προ κενής εστίας.

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» τελικά τη νίκη στο 87′, με τον Αλεξανδρόπουλο να κάνει μια εκπληκτική ενέργεια, να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και αν γυρίζει την μπάλα με ένα υπέροχο τακουνάκι, για να έρθει ο Καμπετσής να την στείλει στα δίχτυα. Στο 90′ ο σκόρερ άφησε την θέση του στον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους «πράσινους» νικητές με 2-0.