Παναθηναϊκός – Κηφισιά 1-1: «Μπλόκο»… καταστροφής στη Λεωφόρο!

-

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε κόντρα στην Κηφισιά, όμως η αποβολή του Σένκεφελντ άλλαξε τα δεδομένα και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν από την Λεωφόρο με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Λοντίγκιν, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Αράο, Βαγιαννίδης, Κώτσιρας, Πέρεθ, Μπακασέτας, Λημνιός, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Μποτία, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσάπαν, Τσανάντιγια, Πρίτσας, Μενέντες, Κλωναρίδης, Οζέγκοβιτς, Ματέους Σάντος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ένταση στο ματς, κέρδισε δύο κόρνερ στο πρώτο τετράλεπτο και στο 5′ απείλησε με τον Λημνιό, ο οποίος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Αμέσως μετά μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να… χτυπήσουν στο τρανζίσιον, με τον ταχύτατο Κλωναρίδη να κάνει το συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά τον Λοντίγκιν να αποκρούει χωρίς πρόβλημα.

Στο 15′ ο Παλάσιος σούταρε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Αναγνωστόπουλο, ενώ στο 22′ το απ’ ευθείας φάουλ του Μπακασέτα κόντραρε και κατέληξε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το «Τριφύλλι» είχε γενικά μια κατοχή που ξεπερνούσε το 80%, όμως η Κηφισιά είχε κλείσει καλά όλους τους διαδρόμους και έτσι το σύνολο του Φατίχ Τερίμ δεν μπορούσε να φτιάξει «καθαρές» ευκαιρίες.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Αράο πήρε την κεφαλιά και ο Βαγιαννίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να απομακρύνεται. Στο 32′ ο Ιωαννίδης πήρε την κάθετη του Κώτσιρα αλλά σούταρε άουτ, με τον… γόρδιο δεσμό να λύνεται τελικά στο 38′! Ο Έλληνας φορ έγινε αυτή την φορά δημιουργός και βρήκε τον Παλάσιος, που με διαγώνιο σουτ δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Κηφισιά πήρε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έβγαλε κάποιες τελικές, δίχως όμως να δημιουργήσει ανησυχία στον Λοντίγκιν. Το 1-0 διατηρήθηκε χωρίς προβλήματα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με «ισχνό» προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Το «Τριφύλλι» ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο ημίχρονο και είχε και πάλι την κατοχή, ενώ στο πρώτο τέταρτο κατάφερε να πετύχει ένα ακόμα γκολ με τον Παλάσιος, αυτή την φορά από πάσα του Λημνιού. Ο Αργεντινός όμως έφυγε από αντικανονική θέση, με την φάση να ελέγχεται στο VAR και το γκολ να ακυρώνεται ορθώς.

Στο 62′ ο Παλάσιος πάτησε περιοχή κι έκανε το γύρισμα, με τους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν, ενώ η κομβική φάση ήρθε 3 λεπτά μετά. Ο Μπαρτ Σένκεφελντ δεν πρόλαβε τον Τετέι και τον ανέτρεψε σηκώνοντας το πόδι πάρα πολύ ψηλά, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα. Ο Τερίμ πέρασε τον Ούγκο αντί του Πέρεθ, ενώ ο Λοντίγκιν πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση στο φάουλ του Μιλίτσεβιτς.

Στην εξέλιξη της φάσης ωστόσο, ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Αράο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-1! Λίγα λεπτά μετά ο Μποτία χτύπησε στο κεφάλι τον Ιωαννίδη και μάλιστα έγινε αναγκαστική αλλαγή για τραυματισμό στο χέρι του, όμως ο Ευαγγέλου του έβγαλε μόνο την κίτρινη κάρτα.

Για το τελευταίο τέταρτο ο Τερίμ έβαλε Γερεμέγεφ και Μαντσίνι, βγάζοντας Μπακασέτα και Λημνιό. Στο 85′ ο Σουηδός άνοιξε υπέροχα την μπάλα στον Ιωαννίδη, όμως το τελείωμα του τελευταίου δεν κατάφερε να νικήσει τον Αναγνωστόπουλο. Η τεράστια ευκαιρία ήρθε στο 90′ για την Λαμία, αφού ο Μπιφουμά έφυγε μόνος του πίσω από το κέντρο σε αντεπίθεση, πλάσαρε και είδε τον Λοντίγκιν να βρίσκει την μπάλα και το δοκάρι και τον Ούγκο να σώζουν το «Τριφύλλι» από το 1-2!

Για τα 7 λεπτά των καθυστερήσεων μπήκαν στο ματς και οι Αϊτόρ και Βιλένα, αντί των Βαγιαννίδη και Μλαντένοβιτς. Ο Παναθηναϊκός πίεσε, όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει δεύτερη σερί εντός έδρας βαθμολογική απώλεια, μετά το 2-2 με την Λαμία. Στο 90+7′ μάλιστα χρειάστηκαν άλλες δύο αποκρούσεις του Λοντίγκιν, σε σουτ του Κλωναρίδη και Μπιφουμά, ώστε να διατηρηθεί το 1-1.

Ένα δίλεπτο ήταν αυτό που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Σένκεφελντ αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Τετέι και αμέσως μετά η Κηφισιά ισοφάρισε με άτυχο αυτογκόλ του Αράο, καταφέρνοντας έτσι να φύγει με βαθμό από την Λεωφόρο.

Κακή η διαιτησία του Ευαγγέλου, ο οποίος έκανε λάθη σε κάποιες υποδείξεις και σίγουρα ελέγχεται για την σύγκρουση Παλάσιος Αναγνωστόπουλου, όπου δεν έδωσε ούτε φάουλ. Η κόκκινη του Σένκεφελντ ήταν σωστή, όμως θα έπρεπε να αποβάλει και τον Μποτία για χτύπημα στο κεφάλι του Ιωαννίδη!

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.