Παναθηναϊκός: Από τότε είχε να βάλει 4 γκολ σε ένα ημίχρονο (vids)

-

Από πότε ο Παναθηναϊκός έχει να βάλει τόσα τέρματα σε ένα μόνο ημίχρονο; Το «Όλα Πράσινα» σας έχει την απάντηση.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε εγωισμό και κατάφερε να «ξεμπουκώσει» χθες απέναντι στον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο της βαθμολογίας Βόλο, νικώντας τον εύκολα με 5-1 στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης». Μάλιστα, το «Τριφύλλι» βρισκόταν ήδη από το ημίχρονο της αναμέτρησης σε θέση οδηγού, αφού είχε πετύχει τέσσερα γκολ σε διάστημα 45 λεπτών! Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να γράφει 4-0 υπέρ των «πράσινων», το οποίο είχε διαμορφωθεί από τους Καρλίτος (3′), Ιωαννίδη (4΄), Χατζηγιοβάνη (34΄) και Βιτάλ (πέναλτι – 45’+1).

Πάνε περίπου 3.5 έτη (4 Μαρτίου του 2017) από τότε που το ποδοσφαιρικό τμήμα του Παναθηναϊκού κατόρθωσε να εκπληρώσει τη συγκεκριμένη επίδοση των τεσσάρων γκολ στο πρώτο μέρος ενός αγώνα. Εκείνη τη μέρα, το «Τριφύλλι» αντιμετώπιζε τη Βέροια, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League για τη σεζόν 2016-17. Ήταν η περίοδος που προπονητής της ομάδας είχε προσληφθεί ο Μαρίνος Ουζουνίδης, ο οποίος μπόρεσε να δημιουργήσει μέσα σε λίγους μήνες ένα σύνολο παικτών που μασούσαν «σίδερα» στον αγωνιστικό χώρο.

Η ενδεκάδα που είχε επιλέξει για το συγκεκριμένο παιχνίδι ο Έλληνας κόουτς αποτελούνταν από τους Οδυσσέα Βλαχοδήμο στην εστία, τον Χουλτ στα αριστερά της άμυνας, τον Κουλιμπαλί δεξιά και τους ΕυαγγέλουΚουρμπέλη στα στόπερ. Ως «6άρι» αγωνίστηκε ο αρχηγός Κάρλος Ζέκα, στο «8» πήγε ο Λουντ, ενώ στα άκρα της επίθεσης τοποθετήθηκαν οι Λούκας Βιγιαφάνιες (δεξιά) και ΠολΖοσέ Εμποκού (αριστερά). Ακλόνητος από τη θέση του σέντερ φορ ήταν ο Μάρκους Μπεργκ, έχοντας λίγο πιο πίσω του, σε έναν λίγο πιο ελεύθερο ρόλο, τον Βίκτωρα Κλωναρίδη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «πράσινους», καθώς στην παρθενική τους απόπειρα να απειλήσουν την εστία του τερματοφύλακα των Θεσσαλών, Τζόναθαν Λόπεζ, κέρδισαν πέναλτι. Η παράβαση αυτή καταλογίστηκε στο 17ο λεπτό ορθά, καθώς η σέντρα του Κουλιμπαλί από τη δεξιά πτέρυγα βρήκε όντως στο χέρι του Μίλιεβιτς, που ήταν σε αντικανονική θέση. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Μπεργκ, ο οποίος δε λάθεψε από τα 11 βήματα για το 1-0.

Μάλιστα, τρία λεπτά μετά το γκολ του Σουηδού άσσου, στο 21′, ήρθε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας, απόρροια της ωραίας συνεργασίας ανάμεσα σε ΚουλιμπαλίΜπεργκΚλωναρίδη. Συγκεκριμένα, ο αμυντικός από το Μάλι βρήκε με συρτή πάσα μέσα στην αντίπαλη περιοχή τον νυν επιθετικό της Γκέτεμποργκ. Αυτός κατάφερε να εντοπίσει έξυπνα τον Κλωναρίδη, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα του Παναθηναϊκού.

Η ώρα περνούσε και το σύνολο του Ουζουνίδη έμοιαζε να είχε επαναπαυτεί στο υπέρ του 2-0 ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, μια φάση στο 37ο λεπτό έμελλε να αλλάξει το σκορ και παράλληλα τη ψυχολογία των παικτών εκατέρωθεν. Ο Βιγιαφάνιες υποδέχθηκε τη μπαλιά του Κουλιμπαλί κοντά στο κόρνερ, ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός, δίχως να το πολυσκεφτεί, συνεργάστηκε άριστα με τον πρώην ποδοσφαιριστή του Πλατανιά, ο οποίος σέντραρε χαμηλά μέσα στην «καρδιά» της περιοχής. Από το διώξιμο ευνοήθηκε ο Μπεργκ, που σε δεύτερο χρόνο αποφάσισε να εκτελέσει. Όμως, το σουτ του βρήκε πάνω στο χέρι του Αντονιάν, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Σκουλάς να στείλει εκ νέου τον Παναθηναϊκό στην άσπρη βούλα. 2/2 από τον Μάρκους και 3-0 για το «Τριφύλλι» πριν καλά-καλά συμπληρωθούν 40 λεπτά σε ολάκερο τον αγώνα.

Το επιστέγασμα του τέλειου ημιχρόνου από τους «πράσινους» αποτέλεσε το 3ο προσωπικό γκολ του Μπεργκ στο ματς, με το οποίο έκανε το δεύτερο χατ-τρικ του σε εκείνη τη χρονιά και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τέρμα προήλθε από αψεγάδιαστη κάθετη πάσα του Χατζηγιοβάνη, που είχε μπει στο 28′ ως αναγκαστική αλλαγή αντί του Εμποκού, και από υποδειγματικό πλασέ του 34χρονου φορ στην εστία της Βέροιας. Το αποτέλεσμα, λοιπόν, του πρώτου μέρους ήταν το προαναφερθέν, με τον Παναθηναϊκό να βάζει τις βάσεις για μια ευρεία επικράτηση.

Για την ιστορία, το ματς έληξε 5-0, αφού ο Βιγιαφάνιες στο 57ο λεπτό της συνάντησης, μετά από αλλεπάλληλες καραμπόλες, πήρε τη μπάλα στα πόδια του και δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Λόπεζ για το 2ο του γκολ στο πρωτάθλημα.