«Πανάθα», να… γουστ(Άρης)!

-

Κυριαρχώντας από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός έκανε ιδανικό… ποδαρικό στο 2022 και «πάτησε» τον Άρη με σκορ 2-0, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Παλάσιος και Αϊτόρ.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Λούντκβιστ, Αϊτόρ, Παλάσιος, Μακέντα.

Βόλος: Κούεστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπεναλουάν, Μπράμπετς, Τζέκο, Σάσα, Εντιαγέ, Λούμορ, Ιτούρμπε, Λόπεθ.

Δίχως αξιοσημείωτες φάσεις για γκολ ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στο «Απόστολος Νικολαΐδης», με τους λιγοστούς παρευρισκόμενους να βλέπουν μονάχα τον Βιγιαφάνιες να σουτάρει στο 5ο λεπτό και να αστοχεί απελπιστικά.

Πάντως, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που ήλεγχαν το παιχνίδι και για καλή τους τύχη δεν άργησαν να προηγηθούν. Συγκεκριμένα, στο 14′ ο Χουάνκαρ έκανε την υπέροχη σέντρα από αριστερά, ο Αϊτόρ έστρωσε την μπάλα στον Παλάσιος και αυτός με την δεύτερη προσπάθεια, αφού αρχικά ο Κουέστα απέκρουσε, διαμόρφωσε το 1-0 για το «Τριφύλλι».

Μετά το παρθενικό γκολ της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανασυγκροτηθούν και να βάλουν… δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι φαίνονταν να κυκλοφορούν καλά τη μπάλα και να διατηρούν με ευκολία το προβάδισμα που απέκτησαν δια ποδός «Τούκο».

Η επόμενη φάση του ματς ήρθε στο 27ο λεπτό και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Παλάσιος επιχείρησε μια εξαιρετική μπαλιά με στόχο τον Μακέντα, όμως ο Ιταλός φορ σούταρε πολύ άουτ στην κίνηση.

Η ομάδα του Μάντζιου συνέχισε να παρουσιάζεται ανήμπορη να προβληματίσει αυτή του Γιοβάνοβιτς, με αποτέλεσμα στο 36′ οι «πράσινοι» να φτάσουν για μια ακόμη φορά κοντά στο γκολ, όταν ο Αϊτόρ εκτέλεσε το φάουλ με γέμισμα στην περιοχή, με τον Λούντκβιστ να κάνει ωραία κεφαλιά και τον Κουέστα να την εξουδετερώνει. Μάλιστα, αμέσως μετά, στο 37′, το «Τριφύλλι» λίγο έλειψε να διπλασιάσει το προβάδισμά του, με τον Αϊτόρ να κάνει τη σέντρα – σουτ από τα αριστερά, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, και τον Παλάσιος να αστοχεί προ κενής εστίας στο ριμπάουντ.

Τελικά, ο Άρης κατάφερε να απαντήσει με εμφατικό τρόπο στην κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο 1ο ημίχρονο στο 40′, καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μπεναλουάν νίκησε τους πάντες στον αέρα, αλλά το δοκάρι του Μπρινιόλι του στέρησε την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο, όμως στάθηκαν άτυχοι σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, στο 48′, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λούντκβιστ, οι Σένκεφελντ και Βέλεθ μπερδεύτηκαν και έστειλαν την μπάλα άουτ από πολύ κοντά, ενώ αμέσως μετά, στο 50′, ο Αϊτόρ πραγματοποίησε μια φοβερή ενέργεια, σούταρε δυνατά και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 59΄’ το «Τριφύλλι» αποπειράθηκε να κάνει δύο τα τέρματά του για μια ακόμη φορά, αλλά ανεπιτυχώς. Ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Βιγιαφάνιες, ο Αϊτόρ έγινε κάτοχος της μπάλας, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Έκτοτε και μέχρι το 81′ δεν υπήρξε κάποια φάση στο ματς, ωστόσο η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήταν εμφανής, όπως και το πρέσινγκ προς τα «κιτρινόμαυρα» καρέ ήταν σαφές. Τότε, ο Παλάσιος μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε παράλληλα στον Αϊτόρ, που δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ για να βγει φάτσα με τον Κουέστα και να κάνει το 2-0.

Ό,τι δεν έκανε στο 81′, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού το έπραξε στο 83′, όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας ύστερα από πανέμορφη ψηλή μπαλιά του Παλάσιος και με ένα εξαιρετικό κοντρόλ, έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Σούντγκρεν και πέρασε πάνω από τον Κουέστα για το 2-0.

Παρά το σαφές προβάδισμα και παρά το γεγονός πως πια το αποτέλεσμα του ματς είχε κριθεί, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και παραλίγο να πετύχουν και τρίτο γκολ, με τον Παλάσιος να παίρνει τη μπάλα από το κέντρο, να επελαύνει και να εκτελεί λίγο έξω από την περιοχή φαλτσαριστά, αστοχώντας ελάχιστα. Παρόμοια ήταν και η φάση με πρωταγωνιστή τον Χατζηθεοδωρίδη, με τον Κουέστα όμως να παρεμβαίνει, προτού ο Φωτιάς σφυρίξει για τελευταία φορά στο ματς.

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού στο 14′ ήταν αυτό που είχε ζητήσει εκ των προτέρων ο Γιοβάνοβιτς πριν το ματς. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από νωρίς σε ένα κλειστό παιχνίδι, διώχνοντας το άγχος και την πίεση.

Απαράδεκτη η διαιτησία του Φωτιά στη Λεωφόρο. Επίδειξε ιδιαίτερη… ευαισθησία στις πτώσεις των παικτών του Άρη, σφυρίζοντας πολλές φορές φάουλ σε βάρος του Παναθηναϊκού δίχως να υπάρχει το παραμικρό. Χαρακτηριστικές οι φάσεις με Παλάσιος στο 1ο ημίχρονο και Βιγιαφάνιες στην επανάληψη.