«Χόρεψε»… τανγκό στη βροχή ο Παναθηναϊκός!

-

Πιάνοντας υψηλή απόδοση, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στη Λεωφόρο και νίκησε εύκολα τον Ατρόμητο με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Με ξεκάθαρη διάθεση να αμυνθεί μαζικά παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου ο Ατρόμητος, με τον Παναθηναϊκό να μην δυσκολεύεται να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό κι έλεγχο στην αναμέτρηση.

Όμως, εκεί όπου δυσκολεύθηκαν οι «πράσινοι» ήταν στον τομέα της δημιουργίας φάσεων για γκολ. Οι φιλοξενούμενοι, αν και δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Μπρινιόλι στο 1ο ημίχρονο, δεν επέτρεψαν στο «Τριφύλλι» να φανεί απειλητικό στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, τα οποία κύλησαν… αναίμακτα και δίχως κανένα ουσιαστικό ενδιαφέρον για το φίλαθλο κοινό.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς αύξανε σταδιακά την πίεση προς την άμυνα των Περιστεριωτών και εν τέλει στην πρώτη σοβαρή τελική προσπάθεια για γκολ το «Τριφύλλι» άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό. Τότε, ο Αϊτόρ είδε τον Καρλίτος να κάνει την κίνηση στην καρδιά της περιοχής του Γιαννιώτη και με μια εξαιρετική σέντρα με φάλτσο βρήκε τον συμπαίκτη του ιδανικά, για την κεφαλιά του Ισπανού φορ, που «έγραψε» το 1-0.

Το τέρμα του Καρλίτος έδωσε… φτερά στους «πράσινους», που στη συνέχεια θα μπορούσαν να είχαν κάνει και το 2-0, αν στο 35′ ο Παλάσιος, έπειτα από ωραία συρτή σέντρα του Αϊτόρ, δεν σημάδευε τον Γιαννιώτη από το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για ένα ακόμη γκολ μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου, όμως δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου ο Ατρόμητος… ξεθάρρεψε κι επιχείρησε να πιέσει ψηλά τον Παναθηναϊκό, όμως η πρώτη φάση για γκολ στην επανάληψη ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 48′ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, με τον Αϊτόρ να βλέπει το σουτ του να κοντράρει έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Βιγιαφάνιες.

Από την άλλη, οι Περιστεριώτες επιχείρησαν να απειλήσουν στο 49′ με τον Σπιριντόνοβιτς, όμως ο Μπρινιόλι εξουδετέρωσε τον όποιον κίνδυνο δημιουργήθηκε, διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Όσο περνούσε η ώρα, ήταν εμφανές ότι ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο πίεσης, με τον Παναθηναϊκό να ανακτά εύκολα τον έλεγχο της αναμέτρησης. Έτσι, οι «πράσινοι» ανέβηκαν ξανά στο γήπεδο, παίρνοντας μέτρα, χάνοντας μια ακόμη σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 στο 55′. Τότε, ο Αϊτόρ πραγματοποίησε άλλη μια φοβερή σέντρα, βρίσκοντας εξαιρετικά τον Καρλίτος εντός περιοχής, αλλά η κεφαλιά του Ισπανού επιθετικού, που ήταν αμαρκάριστος, κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννίωτη.

Ο Παναθηναϊκός, παρά τη δυσκολία στην επίτευξη δεύτερου τέρματος, συνέχισε να προσπαθεί για να «κλειδώσει» μια και καλή τη νίκη και στο 63′ ο Γιαννιώτης χρειάστηκε να επέμβει ξανά ώστε να διατηρήσει στο ματς τους φιλοξενούμενους, εξουδετερώνοντας την καλή κεφαλιά του Βέλεθ.

Ωστόσο, στο 75′ ο τερματοφύλακας της ομάδας του Παράσχου δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 2-0, που τόσο πολύ έψαχνε ο Παναθηναϊκός. Συγκεκριμένα, ο Παλάσιος πήρε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά μεσοεπιθετικά, την έφερε από το αριστερό στο δεξί πόδι, σύγκλινε προς τον άξονα με κούρσα έξω από την περιοχή και με ωραίο συρτό σουτ πέτυχε το δεύτερο γκολ του στη Super League.

Μετά τον διπλασιασμό των γκολ του Παναθηναϊκού, ο Ατρόμητος κατέρρευσε αγωνιστικά ολοσχερώς και έτσι οι «πράσινοι» διατήρησαν με περισσή ευκολία τον δείκτη του σκορ, ενώ παράλληλα προσπάθησαν και για το 3-0, δίχως, όμως, να τα καταφέρνουν.

Με αυτόν τον τρόπο, το «Τριφύλλι» σημείωσε μια κατ’ ουσίαν εύκολη νίκη στη Λεωφόρο επί του Ατρόμητου, πιάνοντας υψηλή απόδοση.