Ντροπιαστική «κλοπή» στην Τούμπα!

Με το «έτσι θέλω», ο διαιτητής Σέρερ και οι συνεργάτες του έβαλαν μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ, έδωσαν “φτερά” στον “Δικέφαλο του Βορρά”, δεν έδωσαν πέναλτι στο “Τριφύλλι” και καταδίκασαν σε ήττα (2-0) τον Παναθηναϊκό.

-

Με το «έτσι θέλω», ο διαιτητής Σέρερ και οι συνεργάτες του έβαλαν μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ, έδωσαν “φτερά” στον “Δικέφαλο του Βορρά”, δεν έδωσαν πέναλτι στο “Τριφύλλι” και καταδίκασαν σε ήττα (2-0) τον Παναθηναϊκό. Νίκη με διαφορά τριών ή περισσότερων γκολ χρειάζεται το “Τριφύλλι” για να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με πάρα πολύ δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε το παιχνίδι στην Τούμπα, όπως ήταν αναμενόμενο. Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά ο Πέλκας θα μπορούσε να είχε αποβληθεί από το ματς, καθώς θα έπρεπε να είχε δει δύο κίτρινες κάρτες. Αντί αυτού, ο παίκτης του ΠΑΟΚ είδε κίτρινη κάρτα μόνο στην προβολή του πάνω στον Διούδη και όχι στο πάρα πολύ σκληρό μαρκάρισμά του πάνω στον Πούγγουρα.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός επέλεξε να παίξει πιο… μαζεμένα, θέλοντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση, κάτι το οποίο κατάφερε άρτια στο 16′, όταν ο Κουρμπέλης με σουτ έξω από την περιοχή που αλλοιώθηκε στους αμυνόμενους μπέρδεψε τον Πασχαλάκη, που έδιωξε σε κόρνερ με μεγάλη δυσκολία.

Αργότερα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” φάνηκε να κυριαρχεί περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να απειλεί ουσιαστικά την εστία του Διούδη, αφού δεν μπορούσε να “ξεκλειδώσει” την “πράσινη” άμυνα. Τελικά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το στόχο τους χάρη σε μια άκρως αμφιλεγόμενη απόφαση του Ελβετού διαιτητή της αναμέτρησης, Σέρερ, ο οποίος αποφάσισε να δείξει λανθασμένα την άσπρη βούλα σε βάρος του Παναθηναϊκού στο 33′.

Τότε, ο Ινσούα φάνηκε να ρίχνει κάτω τον Πέλκα εντός μεγάλης περιοχής, όμως από το ριπλέι φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο Αργεντινός μπακ βρίσκει τη μπάλα με το πόδι. Ο ρέφερι ήταν ανένδοτος, με τον Βιεϊρίνια να νικά τον Διούδη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 34(δείτε εδώ τη φάση).

Έτσι, με αυτόν τον τρόπο ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά… καταδικάστηκε να ολοκληρώσει το 1ο ημίχρονο με μειονέκτημα στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγαλύτερη διάθεση να σκοράρει και να κάνει το 2-0, φτάνοντας πολύ κοντά στο 49′ με το ωραίο σουτ του Μπίζεσβαρ να εξουδετερώνεται από τον Διούδη εντυπωσιακά, ενώ στο 52′ ο Πέλκας έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Έπειτα ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να φανεί απειλητικός, με τον Γιώργο Δώνη να αλλάζει τον Χατζηγιοβάνη με τον Νάγκι. Πρώτα στο 55′ ο Κουρμπέλης με πονηρό σουτ έξω από την περιοχή παραλίγο να προβληματίσει τον Πασχαλάκη, ενώ στο 56′ ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός με ωραίο ευθύβολο σουτ λίγο έλειψε να γράψει το 1-1.

Από την πλευρά του, ο Ολιβέιρα άλλαξε τον Πέλκα με τον πρώην “πράσινο” Λάμπρου, ο οποίος σε δύο ξεκάθαρες περιπτώσεις για γκολ δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού τη μία έχασε τον έλεγχο της μπάλας, ενώ την άλλη νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον εξαιρετικό Διούδη.

Τελικά, ό,τι δεν έκανε ο Λάμπρου νωρίτερα, το έπραξε ο Βαρέλα στο 72′, ο οποίος με κεφαλιά “ψαράκι” έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια νίκησε τον γκολκίπερ των “πράσινων” και διαμόρφωσε το 2-0.

Η πίεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να φτάνει πολύ κοντά στο 3-0 στο 79′, όμως μετά από μια μεγάλη αναταραχή στην “πράσινη” περιοχή ο Λάμπρου δεν κατάφερε να νικήσει τον πεσμένο Διούδη, που με εξαιρετική επέμβαση διέσωσε την εστία του.

Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού χρειάστηκε να επιστρατεύσει εκ νέου όλο του το ταλέντο στο 85′, όταν ο Λάμπρου με σκαστή κεφαλιά έφτασε ξανά μόλις μια ανάσα από το γκολ, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 86′ ο Βιεϊρίνα φάνηκε να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι εντός μεγάλης περιοχής, όμως για μια ακόμη φορά ο διαιτητής Σέρερ θεώρησε σωστό να αδικήσει το “Τριφύλλι”, δίχως να σφυρίξει πέναλτι, ως όφειλε.

Στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ που θα άλλαζε σημαντικά τα δεδομένα ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ, όμως δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να υποστεί την ήττα με σκορ 2-0.