Μόνος του το… έχασε κι αυτό!

-

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Super League υπέστη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νικήθηκε από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με σκορ 2-1. Προηγήθηκαν οι «πράσινοι», αρνήθηκε πασιφανές πέναλτι στον Αϊτόρ ο Τρεϊμάνις.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Τσόλακ.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Λούνκβιστ, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Με απρόσμενο, αλλά και ιδιαίτερα ευχάριστο τρόπο για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, αφού οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6′. Τότε, έπειτα από στημένη φάση, ο Αϊτόρ και ο Παλάσιος έκαναν ένα μακρινό «ένα – δύο» έξω από την περιοχή, με τον Αργεντινό να «τσιμπά» τη μπάλα και καθώς αυτή είχε αναπηδήσει και ήταν στην κάθοδο, να εξαπολύει έναν «κεραυνό» για το 0-1, αφήνοντας τον Πασχαλάκη ακούνητο.

Με την πολυτέλεια του γρήγορου γκολ, ο Παναθηναϊκός είχε πια την δυνατότητα να περιμένει τον ΠΑΟΚ στο δικό του μισό και να προσπαθήσει να φανεί απειλητικός μέσω αντεπιθέσεων, μιας και οι Παλάσιος και Αϊτόρ μπορούσαν να βγουν γρήγορα στην κόντρα. Έτσι κι έγινε, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, αλλά να είναι επιρρεπείς στο εύκολο λάθος στα μετόπισθεν.

Στο μεταξύ, κι η δεύτερη φάση του ματς ανήκε στο «Τριφύλλι», όταν στο 16ο λεπτό ο Αϊτόρ έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής έπειτα από πάσα του Παλάσιος, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Το «Τριφύλλι» τα κατάφερνε περίφημα στην άμυνα για 25 λεπτά, δίχως να έχει απειληθεί ούτε στο ελάχιστο από τους Θεσσαλονικείς. Όμως, στο 25′ λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά. Σε φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσόλακ πήρε την κεφαλιά σχεδόν σε κενή εστία, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.

Το «Τριφύλλι» δεν άργησε να απαντήσει στον «Δικέφαλο του Βορρά» και μάλιστα το έκανε με εμφατικό τρόπο. Στο 28′ εκτελέστηκε φάουλ, με τον Σάντσες να κάνει την καρφωτή κεφαλιά – ψαράκι, την οποία εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Πασχαλάκης. Στη συνέχεια της φάσης, ο Τσιγγάρας, αν και βρήκε αρχικά τη μπάλα, στη συνέχεια ανέτρεψε τον Αϊτόρ με… γονατιά στον αστράγαλο, τη στιγμή που ο Ισπανός είχε γίνει κάτοχός της εντός περιοχής. Συνεπώς, υπήρξε ξεκάθαρη περίπτωση πέναλτι, με τον Λετονό διαιτητή να μη δείχνει την άσπρη βούλα, παρότι είδε τη φάση στο VAR!

Αυτή έμελλε να είναι κι η τελευταία ουσιαστική φάση του 1ου ημιχρόνου μέχρι το 45′, με τον Τρεϊμάνις να πράττει τότε το αδιανόητο: Υπέδειξε στον 4ο7 λεπτά καθυστερήσεων (!), τα οποία στην πράξη έγιναν… 9, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να παίξει μέχρι το… 55′ για να διατηρήσει το υπέρ του 0-1.

Με αρκετή ένταση εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο στην Τούμπα, με το ματς να έχει… ανάψει για τα καλά. Ο Βέλεθ πήρε κίτρινη κάρτα για εναέρια μονομαχία, ο Παλάσιος λίγο έλειψε να βγει σε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά τον πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Μιχαηλίδης, και ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τη μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού, ενώ στο 50′ ο Τρεϊμάνις διέκοψε το παιχνίδι για να δείξει κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη φάση του Αργεντινού εξτρέμ, ο Τσιγγάρας επιχείρησε να ανακόψει από πίσω τον Βιτάλ για να μην εκδηλωθεί αντεπίθεση, με τον Λετονό ρέφερι να αφήνει το πλεονέκτημα, αλλά μετά να μη γυρνά πίσω τη φάση.

Αργότερα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δοκίμασε να ισοφαρίσει με κάποια σουτ, τα οποία όμως έφυγαν άουτ, έχοντας ως κύριο εκφραστή τον Μπίσεσβαρ από τα αριστερά.

Όσο περνούσε η ώρα, το πρέσινγκ του ΠΑΟΚ προς τα καρέ του Παναθηναϊκού αυξανόταν, ενώ παράλληλα οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς είχαν οπισθοχωρήσει επικίνδυνα, δίχως να μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα και να την κυκλοφορήσουν στο γήπεδο. Αν και κλασσική ευκαιρία για γκολ δεν είχε υπάρξει για την ομάδα του Λουτσέσκου, τελικά στο 77′ σε φάση διαρκείας, η μπάλα κατέληξε στον Ίνγκασον μετά από παράλληλο γύρισμα που κοντράρει και περνάει από πάρα πολλά πόδια, με τον τελευταίο να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-1.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Σάστρε, που πρόσκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε πίσω από τη γραμμή του Μπρινιόλι. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο την αγωνιστική συμπεριφορά του στο 2ο ημίχρονο, όπου έδειχνε να έχει… κάτσει στο ισχνό υπέρ του 0-1.

Η ισοφάριση του Ίνγκασον. Εάν στο 77′ δεν είχε σκοράρει ο ΠΑΟΚ, πιθανότατα ο Παναθηναϊκός θα είχε φύγει νικητής από την Τούμπα. Άλλωστε, μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, παρά την πίεση, οι «πράσινοι» δεν είχαν απειληθεί ουσιαστικά.

Εχθρική κι απαράδεκτη κατά του Παναθηναϊκού για πολλοστή φορά η διαιτησία. Ο ρέφερι Τρεϊμάνις αρνήθηκε πεντακάθαρο πέναλτι πάνω στον Αϊτόρ στο 28′. Αν γινόταν το 0-2, όλα θα ήταν διαφορετικά.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.