ΜΑΓΚΑΣ Παναθηναϊκός, «ΈΛΙΩΣΕ» τον θίασο του Πειραιά!

-

Σπουδαία, αντρίκεια και παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην κατάμεστη Λεωφόρο σε βάρος του Ολυμπιακού, με τους «πράσινους» να επικρατούν με σκορ 1-0 χάρη σε πανέμορφο γκολ του Αϊτόρ. Σπουδαίο… άλμα Ευρώπης για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, εκπληκτική η ατμόσφαιρα από τον κόσμο των γηπεδούχων.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Ρούμπεν, Μαουρίσιο, Γκατσίνοβιτς, Παλάσιος, Αϊτόρ, Ιωαννίδης.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κανέ, Ροντρίγκες, Μασούρας, Αγκιμπού, Ελ Αραμπί.

Πολύ δυνατά και με διάθεση να απειλήσει και να κυριαρχήσει μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός με το «καλημέρα», καθώς μόλις στο 6ο λεπτό του μεγάλου ντέρμπι ο Αϊτόρ βγήκε σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση με τον Βάτσλικ, με τον Τσέχο κίπερ να αποκρούει και να διώχνει σε κόρνερ με το χέρι.

Στο μεταξύ, λίγο πριν ο Ολυμπιακός είχε προλάβει να φανεί απειλητικός στην αντεπίθεση, με τον Ροντρίγκες να κάνει μια σέντρα… ξυράφι από τα αριστερά για να βρει τον Μασούρα στην καρδιά της περιοχής, με τους Σάντσες, Βέλεθ και Μπρινιόλι να προλαβαίνουν να τον εξουδετερώσουν προτού αυτός σουτάρει.

Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανές ότι ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ οι φιλοξενούμενοι περίμεναν στο δικό τους μισό ώστε να απειλήσουν στην κόντρα. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ από τα πλάγια, πραγματοποιώντας αρκετές σέντρες και πολλά γεμίσματα, δίχως όμως να καμφθεί η αντίσταση των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι σε μια ανύποπτη φάση σκόραραν στο 20′, με το τέρμα να ακυρώνεται ορθώς ως οφσάιντ, μιας και ο Μασούρας ήταν εμφανώς εκτεθειμένος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο 20λεπτο του «αιώνιου» ντέρμπι ο Παναθηναϊκός μέτρησε 65% κατοχή της μπάλας, ως απόρροια του καλού passing game των ποδοσφαιριστών του Γιοβάνοβιτς.

Μετά τη φάση του 6′, το «Τριφύλλι» έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 29′, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αϊτόρ. Αυτή τη φορά, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός εκτέλεσε απευθείας ένα κόρνερ από τα αριστερά, με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και τον Βάτσλικ να διώχνει την τελευταία στιγμή με το χέρι του, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Όσο ο χρόνος κυλούσε, ο Παναθηναϊκός φαινόταν να πατά ολοένα και καλύτερα στο χορτάρι του «Απόστολος Νικολαΐδης», πιέζοντας τον Ολυμπιακό, που είχε περιοριστεί στα καρέ του με διπλή ζώνη άμυνας και με όλους τους παίκτες του πίσω από τη σέντρα.

Λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, το «Τριφύλλι» πάτησε… γκάζι. Αρχικά, στο 40′ απείλησε με διαγώνιο και πλάγιο σουτ του Παλάσιος, που κόντραρε και έφυγε ξεκάθαρα κόρνερ, με τον διαιτητή Νταμπάνοβιτς να… μη βλέπει καλά και να δείχνει άουτ. Όμως, στο 42′ τόσο ο ίδιος, όσο κι οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν το αναπόφευκτο. Έπειτα από πανέμορφη κι εξαιρετική συνεργασία μεταξύ Κώτσιρα και Γκατσίνοβιτς, ο τελευταίος βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το συρτό γύρισμα και βρήκε ιδανικά τον Αϊτόρ, που ως… τρέιλερ χώθηκε ανάμεσα στους αμυνόμενους και με σουτ με τη μία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βάτσλικ για το 1-0, με τη Λεωφόρο να παίρνει… φωτιά!

Στα εναπομείναντα λεπτά του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να οδηγείται στα αποδυτήρια με τον ιδανικότερο τρόπο.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ελαφρώς πιο επιθετικός σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, καθώς ο Μαρτίνς άλλαξε τον Ελ Αραμπί με τον Τικίνιο, ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο ματς τους Μπουχαλάκη, Βαλμπουενά και Φορτούνη, δίχως όμως να σημειωθεί κάποια φάση μέχρι το 60ο λεπτό.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην απειλείται και να κρατά με άνεση το ισχνό προβάδισμά του, αλλά παράλληλα δίχως να μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Βάτσλικ.

H… απάντηση του Γιοβάνοβιτς στις αλλαγές του Μαρτίνς ήρθε λίγο αργότερα, με τον Σέρβο τεχνικό να ρίχνει στη μάχη τους Αλεξανδρόπουλο και Καρλίτος, βγάζοντας εκτός τους Ιωαννίδη και Αϊτόρ, ενώ εκτός πέρασε και ο Γκατσίνοβιτς για να μπει ο Βιγιαφάνιες.

Από το 75′ και μετά ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Ο Αλεξανδρόπουλος είχε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν πήγε να βγει σε τετ-α-τετ αλλά έχασε την ισορροπία του, με τον ίδιο στη συνέχεια της φάσης να ανατρέπεται αντικανονικά εντός περιοχής και τον Νταμπάνοβιτς να μη δίνει τίποτα.

Στο 77′ ο Καρλίτος είδε εκτός εστίας τον Βάτσλικ και προσπάθησε να τον… κρεμάσει σχεδόν από το κέντρο, με τον Τσέχο κίπερ να προλαβαίνει και να διώχνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Με τον Ολυμπιακό να… καίγεται για ένα γκολ η ένταση στον αγωνιστικό χώρο ανέβηκε αισθητά, με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Παπασταθόπουλο, που προκαλούσε συνεχώς τόσο τους παίκτες, όσο και τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

Τα 90 λεπτά συμπληρώθηκαν δίχως απρόοπτα για το «Τριφύλλι», με τον 4ο διαιτητή να δείχνει 5 λεπτά καθυστερήσεων και τον Γιοβάνοβιτς να βρίσκει την ευκαιρία για αλλαγή, περνώντας τον Χατζηγιοβάνη στη θέση του Παλάσιος.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά μέσω ορισμένων απεγνωσμένων γεμισμάτων, όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού παρέμεινε ψύχραιμη, διατήρησε το μηδέν και η ομάδα πέτυχε μια σπουδαία νίκη!

Ποια άλλη; Μα φυσικά, αυτή του γκολ του Αϊτόρ, η οποία εν τέλει έκρινε και την έκβαση του μεγάλου ντέρμπι. Δίχως αυτό το τέρμα σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, όλα θα ήταν διαφορετικά. Game Changer ο Ισπανός!

Ο ρέφερι Νταμπάνοβιτς αγνόησε ένα κόρνερ του Παναθηναϊκού στο 1ο ημίχρονο, όταν ο Παλάσιος σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει, ενώ θα έπρεπε να σφυρίξει πέναλτι στο 2ο ημίχρονο όταν ο Παπασταθόπουλος τράβηξε και έριξε κάτω τον Αλεξανδρόπουλο.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.