ΚΥΠΕΛΛΟ, «ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ» ΦΕΡ’ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ!

-

Επέστρεψε εκεί όπου ανήκει! Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λαμία με σκορ 0-2 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά μετά το 2014. Άνοιξε το σκορ ο Ιωαννίδης, διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Παλάσιος.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Λαμία (Τζ. Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης. Μανούσος, Ντελ Πίνο, Σιμόν, Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης, Άλβες.

Παναθηναϊκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Μπορεί τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να κύλησαν αδιάφορα, όμως ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να απειλήσει και να φτάσει πολύ κοντά στο γκολ, μόλις στο 7ο λεπτό. Τότε, ο Παλάσιος έκανε τις προσποιήσεις από τα δεξιά και με ένα εκπληκτικό σουτ από περίεργη γωνία ανάγκασε τον Σαράνοφ να εκτιναχθεί και να διώξει. Στη συνέχεια της φάσης ο Αϊτόρ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το ριμπάουντ, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Πάντως, οι γηπεδούχοι, που είχαν μπει πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, δεν άργησαν να απαντήσουν. Στο 13′ μέσω εκτέλεσης στημένης φάσης, οι παίκτες των γηπεδούχων πήραν αλλεπάλληλες κεφαλιές εντός περιοχής, με τον Μπρινιόλι να προλαβαίνει και να μπλοκάρει τη μπάλα, προτού αυτή φτάσει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου παραμόνευε ο Μανούσος για να κάνει γκολ.

Η επόμενη τελική φάση ανήκε στους φιλοξενούμενους, και πάλι δια ποδός Παλάσιος. Στο 18ο λεπτό ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός μπήκε γρήγορα στην περιοχή και εκτέλεσε συρτά, με τη μπάλα να «γλείφει» το δοκάρι του Σαράνοφ, που το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να την παρακολουθεί να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Στο μεταξύ, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φανούν απειλητικοί προς την εστία του Ιταλού τερματοφύλακα σχεδόν αποκλειστικά μέσω στημένων φάσεων, με την κατοχή της μπάλας να είναι συντριπτικά υπέρ του Παναθηναϊκού, με ποσοστό 76% στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα.

Μετά τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, ο ρυθμός στο χορτάρι έπεσε αισθητά. Από τη μία οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανές ότι αγωνίζονταν με προτεραιότητα τη σκοπιμότητα, αφού είχαν ταξιδέψει στη Λαμία με το 1-0 του πρώτου αγώνα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με σκληρό και δυνατό παιχνίδι προσπαθούσαν να σημειώσουν ένα γκολ για να μπουν στο παιχνίδι της πρόκρισης, δίχως, όμως, να μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους.

Ως εκ τούτου, φάσεις για γκολ δεν σημειώθηκαν μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου, με εξαίρεση τα όσα συνέβησαν στο 40′. Τότε, έπειτα από μια βαθιά μπαλιά από την «πράσινη» άμυνα, οι Ιωαννίδης και Τζανετόπουλος έκαναν την κούρσα για να προλάβουν τη μπάλα, με τον δεύτερο να κάνει λάθος επαφή και να δίνει τη δυνατότητα στον πρώτο να τον νικήσει. Έτσι, ο νεαρός Έλληνας φορ μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο πλασέ νίκησε και τον Σαράνοφ για το 1-0!

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε μια μικρή πίεση από τη Λαμία, με την ομάδα του Φέστα να προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς, αλλά με κακά τελειώματα υπό κακές προϋποθέσεις, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι.

Τελικά, η αλλαγή στον πίνακα του σκορ ήρθε από το «πράσινο» στρατόπεδο για μια ακόμη φορά, όταν στο 58ο λεπτό ο Παλάσιος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Βιγιαφάνιες και σκοράρει με πλασέ από κοντά, ενώ… μισό γκολ ανήκει στον Αϊτόρ, που πίεσε και ανάγκασε σε λάθος τον αντίπαλο αμυντικό για το 0-2.

Με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ να ισχύει για τελευταία φορά φέτος στο Κύπελλο Ελλάδος, ο Παναθηναϊκός ήταν σαφές ότι μόνο με ένα… θαύμα θα έμενε εκτός τελικού. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και έκαναν τα πάντα ώστε να σημειώσουν ένα γκολ και να μειώσουν. Μάλιστα, λίγο έλειψε να το κάνουν πράξη.

Αφενός στο 61′ ο Μπανγκουρά σκόραρε από κοντά, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ορθώς με τη χρήση VAR και αφετέρου στο 75′ και στο 76′ ο Μπρινιόλι πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις στο σουτ του Μπελχαράνο και στην κεφαλιά του Μπανγκουρά από τη μικρή περιοχή αντίστοιχα.

Παρότι τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του έπειτα από τις φωνές του Γιοβάνοβιτς, που δεν ήταν ικανοποιημένος από τη χαλάρωση των παικτών του στον αγωνιστικό χώρο. Ο νεοεισελθών Καρλίτος είχε την ευκαιρία να σημειώσει γκολ τόσο στο 81′, όσο και στο 85′, όμως στην πρώτη περίπτωση το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυντικό και στη δεύτερη περίπτωση ο Σαράνοφ τον νίκησε σε τετ-α-τετ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μάντεν δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με σκορ 2-0 επί της Λαμίας και σε συνδυασμό με τη νίκη του στο πρώτο παιχνίδι της Λεωφόρου με 1-0, εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος!

Ήσυχο ματς για τον Μάντεν στο ΔΑΚ Λαμίας. Ο Σκωτσέζος ρέφερι δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί, ενώ ορθώς ακύρωσε το γκολ του Μπανγκουρά μέσω VAR. Πάντως, στο ξεκίνημα του παιχνιδιού είχε την τάση να σφυρίζει αρκετά φάουλ υπέρ της Λαμίας.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.