Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Άρη (Poll)

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του «Τριφυλλιού».

Διακοσμητικός ο ρόλος του στο 1ο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου δεν απειλήθηκε καθόλου. Στην επανάληψη χρειάστηκε να κάνει ορισμένες κρισιμότατες επεμβάσεις, με αποτέλεσμα να θεωρείται κομβική η παρουσία του κάτω από τα δοκάρια για να διατηρηθεί ανέπαφη η εστία του.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

perez

Πολύ καλός ανασταλτικά στο 1ο ημίχρονο ο Έλληνας δεξιός μπακ του Παναθηναϊκού, δεν επέτρεψε σε καμία περίπτωση στον Μπρούνο Γκάμα να φανεί απειλητικός. Εξίσου καλός και στο 2ο ημίχρονο.

Το πρόσωπο του 1ου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό. Εκτός από την εξαιρετική του αμυντική εικόνα, όντας απροσπέλαστος, ο Ολλανδός στόπερ ήταν αυτός που με φοβερή κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 1-0. Στο 2ο ημίχρονο δέχθηκε μεγαλύτερη πίεση, ελέω της πτώσης της απόδοσης των μπακ του Παναθηναϊκού, κάνοντας, όμως, σωτήριες επεμβάσεις.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Μπορεί να μην «έπιασε» τον παρτενέρ του στα μετόπισθεν σε απόδοση, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κι εκείνος δεν ήταν φανταστικός στο 1ο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνεψε καθόλου κι αυτό οφείλεται σε ένα βαθμό και στον Ισπανό στόπερ. Στο 2ο ημίχρονο, όπως και ο Σένκεφελντ, δέχθηκε περισσότερη πίεση, αλλά δεν έκανε λάθη και στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Έχασε κάποιες στιγμές τον ταχύτατο Μαντσίνι.

Καλή η εικόνα του Ισπανού αριστερού μπακ, αλλά δίχως να φανεί πολύ επιθετικά. Αμυντικά φάνηκε να είναι πιο σταθερός από άλλα ματς, δίχως να υστερεί. Τελικά, η αδυναμία του ανασταλτικά έκανε την εμφάνισή της στο 2ο ημίχρονο, με τον Μαντσίνι να του προκαλεί πολλούς πονοκεφάλους. Πρόβλημα είχε και με τον Ιτούρμπε.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Ενορχηστρωτής στον χώρο του κέντρου ο Ισπανός αμυντικός μέσος. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στην κατοχή της μπάλας κι αυτό οφείλεται εν πολλοίς στη δράση του Πέρεθ. Δεν πτοήθηκε από τα σκληρά μαρκαρίσματα. Έπαιξε έξυπνα, με σωστά μαρκαρίσματα. Πανέξυπνο το φάουλ του στον Ιτούρμπε, προτού μπει στην περιοχή.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Απίθανος ο «Βίγια», κυρίως στο 2ο ημίχρονο. Δημιουργικά μπορεί να μην βοήθησε πολύ, αλλά η συμβολή του στο ανασταλτικό κομμάτι και στην κυριαρχία του Παναθηναϊκού στον άξονα ήταν εντυπωσιακή. Χαρακτηριστική η φάση του 52′, όταν κάνει λάθος και το διορθώνει με τάκλιν για σεμινάριο. Πολλά τα κλεψίματά του.

Για μια ακόμη φορά μέσα στις φάσεις ο Σέρβος μέσος. Ήταν αυτός που έκανε το γύρισμα στην περιοχή για να βρει τον Παλάσιος, όταν η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Κουέστα στο 20′. Δυστυχώς, «έσκασε» και αποχώρησε στο 30′ τραυματίας.

Δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι. Βρισκόταν εκτός ρυθμού και έχανε τα πατήματά του. Όμως, όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε την απόδοσή του. Εκπληκτικό το σουτ που κάνει στο 20′, με το δοκάρι να του στερεί το γκολ. Επίσης, ήταν εντυπωσιακή η συμβολή του ανασταλτικά, κάνοντας πολλά κλεψίματα.

Επιδραστικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Ισπανός εξτρέμ, φάνηκε αρκετά απειλητικός προς την αντίπαλη εστία. Έχασε μια σπουδαία ευκαιρία στο 20′ μετά το σουτ του Παλάσιος, ενώ παραλίγο να σκοράρει στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Έδωσε την ασίστ στο γκολ του Σένκεφελντ, εκτελώντας πολύ όμορφα το φάουλ. Κουράστηκε πολύ προς το φινάλε και αυτό φάνηκε.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου στο 1ο ημίχρονο. Είχε κάποιες στιγμές που θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε ευκαιρίες, αλλά τον πρόδωσε το κοντρόλ του. Βγήκε σε τετ-α-τετ στο 54′, αλλά… γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία για το 2-0. Στο 56′ αστόχησε κάνοντας κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής δίχως να τον μαρκάρει κανείς. Σίγουρα, δεν ήταν η μέρα του, όντας καλά κλεισμένος.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Οι αλλαγές

Δεν αγωνίστηκε αρκετά και δεν μπορεί να κριθεί.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Μπήκε στη θέση του Γκατσίνοβιτς στο 30′ και βοήθησε πολύ ώστε ο Παναθηναϊκός να συνεχίσει την κυριαρχία του στον χώρο του κέντρου. Εξαιρετικά μαχητικός, όπως πάντα, δίχως όμως να αποφύγει τις λάθος μεταβιβάσεις σε ορισμένες περιπτώσεις.