Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Βόλο

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Βόλο στη Λεωφόρο και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων».

Δεν χρειάστηκε να επέμβει σχεδόν ποτέ στο ματς, πλην της φάσης του γκολ του Βόλου, όπου δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα για να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του, μιας και το τελείωμα του Φερνάντες ήταν εξαιρετικό.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Εξαιρετικά δραστήριος ο Ισπανός μπακ, δημιούργησε αρκετά προβλήματα με τη μπάλα στα πόδια στους αμυνόμενους του Βόλου. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Καλή εμφάνιση.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Καλή η εμφάνιση του Κροάτη στόπερ, που κυριάρχησε στον αέρα κι απέφυγε τα λάθη. Δείχνει να αποκτά σταθερότητα στην απόδοσή του τελευταία. Όμως, στο 2ο ημίχρονο ολιγώρησε και έχασε εντελώς τον Φερνάντες στο 2-1 του Βόλου.

Απροσπέλαστος, ειδικά στο 1ο ημίχρονο, ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, δεν έμεινε μονάχα στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Παρουσιάστηκε εξαιρετικά απειλητικός και μέσω στημένων φάσεων. Η ευκαιρία, όμως, που χάνει στο 44′, αστοχώντας από τη μικρή περιοχή, δεν… χάνεται. Πάντως, στο 2ο ημίχρονο έριξε την απόδοσή του, αφού φέρει μεγάλη ευθύνη στο γκολ του Βόλου, με τον Φαν Βέερτ να τον αδρανοποιεί με το τακουνάκι του εντός περιοχής.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί καθόλου από τα δεξιά κι από οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Έλληνα μπακ. Δεν ήταν καλός με τη μπάλα στα πόδια, για να βοηθήσει δημιουργικά κι επιθετικά. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

Αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να πραγματοποιήσει τις γνωστές επελάσεις του. Ξεκίνησε με λάθη το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του, έπαιξε με απλότητα και ήταν καλός τόσο στις μεταβιβάσεις, όσο κι ανασταλτικά. Στο 2ο ημίχρονο αιφνιδίασε τους αντιπάλους του, όταν έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή του Βόλου και εκτέλεσε τον Κότνικ με απίστευτο σουτ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Έχει ανέβει ψυχολογικά κι αγωνιστικά κι αυτό φάνηκε και στο παιχνίδι με τον Βόλο. Προσπάθησε να «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη άμυνα με τις ενέργειές του και σε ορισμένες περιπτώσεις τα κατάφερε, παρόλο που τα τελειώματα των συμπαικτών του δεν οδήγησαν σε γκολ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Έντονα μαχητικός ο Βραζιλιάνος μέσος, έβγαλε πολλή ενέργεια σε επίθεση κι άμυνα, βάζοντας τα πόδια του στη… φωτιά.

Δίχως υπερβολή, έκανε… άνω – κάτω την άμυνα του Βόλου. Δημιούργησε πολλά ρήγματα, προξένησε προβλήματα και εν τέλει μια από τις ενέργειές του οδήγησαν σε γκολ για τον Παναθηναϊκό, αφού ο ίδιος έδωσε την ασίστ στον Μακέντα για το 1-0.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Από τους παίκτες που ξεχώρισαν και έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Για μια ακόμη φορά ήταν πολύ κινητικός, όπως και ο Παλάσιος, έτσι κι αυτός, αποτέλεσε μόνιμο… πονοκέφαλο για την αντίπαλη άμυνα.

Εκπληκτικό το τελείωμά του στο 1-0 του Παναθηναϊκού, νικά κατά κράτος τον παίκτη που τον μαρκάρει και με περισσή ψυχραιμία εκτελεί. Σε φόρμα τελευταία ο Ιταλός φορ. Στο 2ο ημίχρονο δεν φάνηκε καθόλου, αλλά δεν τροφοδοτήθηκε. Όποτε ήρθε σε επαφή με τη μπάλα, ήταν θετικός.

Μπήκε στο ματς στο 68′, όμως δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, μιας και η ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα.

Αγωνίστηκε για λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.