Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Λαμία

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λαμία στον Βόλο και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων».

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Δέχθηκε γκολ, όμως δεν φέρει ευθύνη, αφού εκτίθεται από την άμυνά του και συγκεκριμένα από αυτή του Χουάνκαρ. Όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί. Θετικός ο Ιταλός κίπερ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Πολλά τα καλά στοιχεία που έδειξε, αλλά πολλά και τα αρνητικά. Ο Ισπανός μπακ φέρει τεράστια κι αποκλειστική ευθύνη στο μοναδικό γκολ της Λαμίας, αφού μαρκάρει με τα… μάτια τον Αραμπούλι. Είχε ορισμένες λανθασμένες επιλογές στο επιθετικό κομμάτι. Συνολικά μέτρια η εμφάνισή του.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

Σκληροτράχηλος για μια ακόμη φορά ο Κροάτης στόπερ, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στους επιθετικούς της Λαμίας να απειλήσουν ουσιαστικά. Στη φάση του γκολ μαρκάρει παίκτη σωστά και δεν φέρει ευθύνη.

Παρόμοια η απόδοσή του με αυτή του Σάρλια, με τη διαφορά ότι ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία μέσω των στημένων φάσεων. Καλή η παρουσία του.

Είχε ένα ήσυχο ματς, δεν φάνηκε πολύ. Με απλά λόγια, δεν ξεχώρισε, αλλά παράλληλα δεν υπέπεσε σε λάθη, με αποτέλεσμα να μην προσελκύσει τα βλέμματα με αρνητικό τρόπο. Σταθερός ο Έλληνας μπακ.

Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε να δημιουργήσει φάσεις για γκολ στο 1ο ημίχρονο, προτού το κέντρο ενισχυθεί με τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς. Συνεπώς, ο Ισπανός μέσος δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε στο εν λόγω κομμάτι. Αμυντικά τα πήγε καλά, ενώ ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα όταν μπήκε στο ματς ο Μαουρίσιο.

Μεταμορφωμένος ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός, επιτέλους θύμισε τον παίκτη για τον οποίο οι «πράσινοι» έδωσαν μάχη για να τον αποκτήσουν για δεύτερη φορά. Φοβερά κινητικός, με συνεισφορά στο κάθετο παιχνίδι και φυσικά μια ασίστ στο άκρως σημαντικό γκολ της ισοφάρισης.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Από τις κακές βραδιές του Έλληνα μεσοεπιθετικού, Λανθασμένες επιλογές, αδυναμία στο ένας με έναν, δίχως να φανεί απειλητικός σε κανένα σημείο του αγώνα. Δικαίως έγινε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο, με την απουσία του από τον αγωνιστικό χώρο να… ανεβάζει τον Παναθηναϊκό.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Είχε κάποιες εκλάμψεις ποιότητας στο 1ο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη… εξαφανίστηκε, ενώ στη μια φάση που είχε την ευκαιρία να σερβίρει ασίστ, άργησε κι ανακόπηκε σε μια απίστευτη αντεπίθεση. Σε ρηχά νερά ξανά.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Καθοριστικός ο Σουηδός μέσος για τον Παναθηναϊκό, στην κορυφαία του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα. Ήταν μέσα στις φάσεις, αποτέλεσε την «καρδιά» της ομάδας μεσοεπιθετικά, έκανε ορισμένες… μαγικές μεταβιβάσεις και σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης με εκπληκτικό σουτ. Στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Τραυματίστηκε στο 1ο ημίχρονο νωρίς και δεν μπορεί να κριθεί.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Τείνει να εξελιχθεί σε… χρυσή αλλαγή, καθώς μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ, αποδείχθηκε καθοριστικός και στο παιχνίδι με τη Λαμία. Από τη στιγμή που μπήκε στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, με τον ίδιο να κερδίζει το κρίσιμο πέναλτι στο φινάλε και να σκοράρει για το 3-1. Φοβερός.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

Η ευχάριστη έκπληξη του Παναθηναϊκού. Πέρασε ως αλλαγή και… εξέθεσε τον Χατζηγιοβάνη, του οποίου η κακή απόδοση έγινε ακόμη πιο εμφανής λόγω της συνεισφοράς του Αϊτόρ. Συμμετέχει και… φτιάχνει το τρίτο γκολ της ομάδας.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Αν εξαιρέσει κανείς την εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι, ο Ιταλός φορ δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, αντικαθιστώντας από νωρίς τον Καρλίτος. Εκτός του γκολ από την άσπρη βούλα, μοίρασε και την ασίστ στο τρίτο γκολ.

Ανέβασε τον ρυθμό του Παναθηναϊκού μπαίνοντας στο ματς. Ήταν ένας από τους λόγους που οι «πράσινοι» φάνηκαν ακόμη πιο απειλητικοί προς την εστία της Λαμίας στο φινάλε.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.