Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Κηφισιά

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ο Ρώσος τερματοφύλακας πήρε φανέλα βασικού σε άλλο ένα ματς Πρωταθλήματος και δικαίωσε τον προπονητή του έχοντας και μία πολύ δύσκολη αλλά και σημαντική απόκρουση στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Αναντικατάστατος αυτή την περίοδο ο Σέρβος αριστεροπόδαρος αμυντικός που είχε ενεργότατο ρόλο και στο δημιουργικό κομμάτι με πολλές επικίνδυνες σέντρες.

Ο αρχηγός έδωσε πολλές μάχες έχοντας κάποια προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο τα πήγε καλύτερα κόβοντας εν τη γενέσει τους τα όποια γεμίσματα των γηπεδούχων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Άτυχος ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός που αποχώρησε τραυματίας στο 60’. Οσο αγωνίστηκε είχε προβλήματα στις μακρινές μπαλιές των γηπεδούχων στο χώρο ευθύνης του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Στην επάνοδό του στο αρχικό σχήμα ο Έλληνας άσος ήταν καλός και παραγωγικός και με παρουσία στην αντίπαλη περιοχή με τελικές προσπάθειες.

Ο Ισπανός επανήλθε σε γνωστά στάνταρ στην επάνοδό του στην 11άδα στο Πρωτάθλημα με αξιοπιστία και γεμάτη παρουσία στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Πολύ καλός ο Σλοβένος που ήταν εκ των πλέον απειλητικών για την αντίπαλη εστία και έφτασε κοντά στο γκολ όσο το ματς ήταν στο 0-0.

Κακή εμφάνιση από τον Σέρβο που δεν είχε όρεξη και κίνηση ώστε να βοηθήσει αποτελεσματικά στον άξονα, αλλά και στα πλάγια.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Για πρώτη φορά φέτος ο Ισπανός ήταν βασικός και είχε θετική παρουσία χάρη σε κάποιες ενέργειές του, έχοντας στο ενεργητικό του και το ακυρωθέν γκολ στο 11’.

Εξαιρετικός ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός που ήταν ο πλέον δραστήριος της ομάδας του από την αρχή του αγώνα και δικαιώθηκε για την εμφάνισή του με το ωραίο γκολ που πέτυχε για το 0-1, ξεκλειδώνοντας την άμυνα των γηπεδούχων, το οποίο έμελλε να είναι το νικητήριο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Αυτή τη φορά ο Σλοβένος φορ δεν ήταν σε καλή μέρα ώστε να είναι μέσα σε περισσότερες φάσεις, παρότι πολλές φορές η μπάλα ήταν εντός της περιοχής των φιλοξενούμενων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Οι αλλαγές

Ο Ελληνοπορτογάλος κλήθηκε να αγωνιστεί για να καλύψει το κέντρο της άμυνας όταν τραυματίστηκε ο Γεντβάι και το έφερε εις πέρας υποδειγματικά καθαρίζοντας όλες τις φάσεις.

Μπήκε ως αλλαγή και είχε τις καλές στιγμές του χάρη στην ατομική του ποιότητα, βοηθώντας κι αυτός δημιουργικά.

Ορεξάτος και απειλητικός από τα δεξιά ο Αργεντινός που μπήκε ως αλλαγή και… ταλαιπώρησε τους αντιπάλους του.

Αγωνίστηκε λίγο αλλά έφτασε κοντά στο γκολ στα τελευταία λεπτά ο Έλληνας επιθετικός που ήταν θετικός όπως πάντα.

Δραστήριος ο Σλοβένος που έδωσε πράγματα με την είσοδό του απειλώντας την εστία των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και αυτό μετρά για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, η οποία αυτή τη φορά δε βρήκε το γκολ νωρίς για να ξεκλειδώσει το ματς και να επικρατήσει άνετα, αλλά εν τέλει πήρε αυτό που ήθελε χάρη στον Μαντσίνι, που έκαμψε την αντίσταση της… ταμπουρωμένης Κηφισιάς. Σε μια έδρα όπου την προηγούμενη αγωνιστική γκέλαρε ένας εκ των ανταγωνιστών (ΑΕΚ) οι «πράσινοι» πήραν το «τρίποντο», διατήρησαν τη διαφορά από τους υπόλοιπους και πάνε ήρεμοι στη διακοπή των εθνικών ομάδων.