Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Ρογκάσκα

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε σε φιλικό την Ρογκάσκα και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

ΓΙΟΥΡΙ ΛΟΝΤΙΓΚΙΝ

Ο Ρώσος τερματοφύλακας αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και δεν αντιμετώπισε κάποια δυσκολία και απειλή από τους παίκτες της Ρογκάσκα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ

Ορεξάτος και με παρουσία στο επιθετικό μισό του γηπέδου ο νεαρός πλάγιος αμυντικός, που είχε συμμετοχή και στη φάση του 1-0.

ΜΠΑΡΤ ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ

Κυρίαρχος χωρίς δυσκολία στον χώρο ευθύνης του ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο.

ΧΟΥΑΝ ΚΑΡΛΟΣ ΧΟΥΑΝΚΑΡ

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ο Ισπανός ήταν συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ βοήθησε και στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας.

ΡΟΥΜΠΕΝ ΠΕΡΕΘ

Συνεπής και αποδοτικός ως συνήθως ο Ισπανός μέσος, αποτέλεσε… βαρόμετρο που πρόσδωσε ηρεμία στην ανάπτυξη της ομάδας.

ΕΛΤΟΝ ΦΙΚΑΪ

Ο νεαρός άσος πήρε και σε αυτό το φιλικό χρόνο συμμετοχής από τον προπονητή του, δείχνοντας στο πρώτο ημίχρονο όρεξη και δίψα να αποδείξει πως μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο. Μάλιστα είχε και μια πολύ καλή μπαλιά στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας.

ΛΑΖΛΟ ΚΛΕΪΝΧΕΪΣΛΕΡ

Μέσα στις φάσεις ο Ούγγρος μέσος, που είχε ένα καλό σουτ στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ ΠΑΛΑΣΙΟΣ

Ο Αργεντινός άσος βοήθησε επιθετικά, ενώ είχε συμμετοχή στο 2-0, καθώς από δική του πάσα ο Μπερνάρ σούταρε και σκόραρε.

ΜΠΕΝΙΑΜΙΝ ΒΕΡΜΠΙΤΣ

Ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε στο πρώτο μισό του φιλικού δείχνοντας όρεξη, καθώς θέλει να αφήσει πίσω του το δεύτερο μισό της περσινής σεζόν όπου δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.

ΝΤΟΥΑΡΤΕ ΜΠΕΡΝΑΡ

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έδειξε την ποιότητά του σε κάποιες φάσεις, ενώ σημείωσε κι ένα πολύ ωραίο τέρμα για το 2-0.

ΦΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Σε άλλο ένα παιχνίδι ο Έλληνας επιθετικός είχε έντονη παρουσία στην αντίπαλη περιοχή, σημειώνοντας το πρώτο γκολ, στο οποίο είχε συμμετοχή και στη δημιουργία του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Αλλαγές

ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΜΠΡΙΝΙΟΛΙ

Ο Ιταλός τερματοφύλακας αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και είδε την εστία του να παραβιάζεται στο 83′, σε φάση όμως όπου δεν μπορούσε να κάνει κάτι, καθώς το σουτ του Ζντούντιτς ήταν απλά άπιαστο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΑΝΤΡΑΖ ΣΠΟΡΑΡ

Ο Σλοβένος επιθετικός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο κι έκανε αισθητή την παρουσία του, κερδίζοντας μεταξύ άλλων το φάουλ από το οποίο προήλθε το 3-0 από την εκτέλεση του Μάγκνουσον.

ΝΤΑΝΙΕΛ ΜΑΝΤΣΙΝΙ

Ο Αργεντινός άσος πήρε χρόνο στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να καταφέρει να βρει ρυθμό στο χορτάρι.

ΑΪΤΟΡ ΚΑΝΤΑΛΑΠΙΕΔΡΑ

Ο πλέον ποιοτικός παίκτης της ομάδας πήρε χρόνο ξανά, για 35′, αλλά από τη στιγμή που ο αντίπαλος έπαιζε αρκετά δυνατά, φάνηκε πιο επιφυλακτικός, ωστόσο είχε παρουσία στην επίθεση και σίγουρα υπόσχεται πως θα βρει ρυθμό όσο αγωνίζεται.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΤΣΙΡΑΣ

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα αμυντικά, καθώς ο αντίπαλος δεν είχε ιδιαίτερη παρουσία στο επιθετικό κομμάτι.

ΦΙΛΙΠ ΜΛΑΝΤΕΝΟΒΙΤΣ

Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Σέρβο άσο που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και φάνηκε πως χρειάζεται κάποιο χρόνο για να μπορέσει να δείξει τα στοιχεία τα οποία περιμένει από αυτόν ο Γιοβάνοβιτς.

ΕΝΙΣ ΤΣΟΚΑΪ

Δυναμικός και ορεξάτος ο Αλβανός μέσος που αγωνίστηκε στο δεύτερο μισό του φιλικού.

ΑΝΤΑΜ ΤΣΕΡΙΝ

Θετική παρουσία του Σλοβένου που είχε και μια καλή ευκαιρία να σκοράρει στο διάστημα που αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος.

ΧΟΡΝΤΟΡ ΜΑΓΚΝΟΥΣΟΝ

Ο Ισλανδός κεντρικός αμυντικός πήρε χρόνο στο δεύτερο ημίχρονο και χρίστηκε σκόρερ για το 3-0 με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ με το αριστερό, στο απέναντι «παραθυράκι» του αντίπαλου τερματοφύλακα.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΙΔΕΡΑΣ

Δεν αντιμετωπίσε προβλήματα στο κέντρο της άμυνας στο πλευρό του Μάγκνουσον, κερδίζοντας σε εμπειρία όσο αγωνίζεται.

ΚΑΡΛΟΣ ΖΕΚΑ

Ο πολύπειρος μέσος πήρε χρόνο για σχεδόν 35′ στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας εμφανώς να βρει ρυθμό, κάτι που θα γίνει μέσω των αγώνων, έστω και φιλικών.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΛΟΣΚΑΜΗΣ

Αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΑΛΕΞΙ ΤΡΟΥΙΓΙΕ

Αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν μπορεί να κριθεί, ωστόσο η παρουσία του και μόνο είναι θετική, επιστρέφοντας από τον σοβαρό τραυματισμό του.

ΙΒΑΝ ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ

Άλλο ένα φιλικό χρήσιμο για εξαγωγή συμπερασμάτων, αλλά κυρίως για τον αγωνιστικό ρυθμό της ομάδας για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που είδε ένα καλό και αποδοτικό πρώτο ημίχρονο, αναμένοντας φυσικά ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια όσο κυλά η προετοιμασία και πλησιάζουν οι αγώνες με τη Νντίπρο. Κρίσιμη για τον Σέρβο τεχνικό είναι η κατάσταση των Αϊτόρ, Ζέκα, ενώ είδε και τον Τρουϊγιέ ξανά στο χορτάρι, παράλληλα με τους νεαρούς που βρίσκονται στην προετοιμασία.