Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΠΑΟΚ

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Σταθερός σε άλλο ένα παιχνίδι ο Ιταλός τερματοφύλακας, ο οποίος σε άλλο ένα παιχνίδι βοήθησε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού όποτε η μπάλα πέρασε από τα πόδια του. Στο γκολ του ΠΑΟΚ δεν έχει κάποια ευθύνη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Σταθερός ο Αργεντινός αμυντικός σε άλλο ένα παιχνίδι στο ανασταλτικό κομμάτι. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ αντικαταστάθηκε στο 59’ από τον Κώτσιρα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Ο Ολλανδός ήταν σε καλή μέρα στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως στη φάση του γκολ του ΠΑΟΚ έχασε τον Μπράντον, που βγήκε στην πλάτη του, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν προσωρινά οι γηπεδούχοι. Δέχθηκε κάρτα στις καθυστερήσεις.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Ο Ισλανδός αμυντικός είχε την απαιτούμενη σταθερότητα στο κέντρο της άμυνας και στα τελευταία λεπτά δέχθηκε μεγάλη πίεση, αλλά καθάρισε όλες τις φάσεις. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Ο Ισπανός αμυντικός ήταν σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα και με επιθετικές πρωτοβουλίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Πολλά χιλιόμετρα και αθόρυβη δουλειά στο γήπεδο για άλλη μια φορά, ωστόσο έκανε και κάποια λάθη, τα οποία ευτυχώς δεν κόστισαν, όπως αυτό στο πρώτο ημίχρονο από το οποίο προέκυψε αντεπίθεση για τους γηπεδούχους.

Ασίγαστο πάθος από τον αρχηγό που είχε καλές και κακές στιγμές. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στην αρχή του δεύτερου μέρους ενώ στο τέλος με το χέρι που έκανε θα μπορούσε να δεχθεί και δεύτερη κάρτα για να αποβληθεί.

Πολλά χιλιόμετρα από τον Σλοβένο χαφ, που έτρεξε και κάλυψε πολλούς χώρους στο γήπεδο. Αντικαταστάθηκε στο 81’ από τον Κλεϊνχέισλερ.

Εξαιρετικός ο Βραζιλιάνος μέσος. Αρχικά δημιούργησε την τρομερή ευκαιρία του Σπόραρ στο 11’, βγάζοντας τον Σλοβένο σε θέση τετ α τετ, ενώ φυσικά σκόραρε, νικώντας με κεραυνό τον Κοτάρσκι στο 38’ για το 0-1. Αντικαταστάθηκε στο 81’ από τον Βέρμπιτς, ενώ δέχθηκε και κίτρινη κάρτα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Ο Αργεντινός ήταν κινητικός, όχι όσο ο  Μπερνάρ, αλλά θα μπορούσε από τα δικά του πόδια να δημιουργηθεί το 0-2 αν δεν αστοχούσε ο Σπόραρ μετά την ασίστ που του έδωσε. Αντικαταστάθηκε στο 59’ από τον Μαντσίνι.

Ο Σλοβένος ήταν μέσα σε πολλές φάσεις, αλλά πολύ άστοχος, χάνοντας τουλάχιστον δύο φάσεις που θα μπορούσε να τελειώσει ένας επιθετικός της κλάσης του. Στο 70’ αντικαταστάθηκε από τον Ιωαννίδη.

Οι αλλαγές

Ο Έλληνας αμυντικός μπήκε έτοιμος ως αλλαγή στο 59’ κι είχε πολύ καλή απόδοση για άλλη μια φορά.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Παλάσιος αλλά δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Ο Ούγγρος ήταν αρνητικός και παραλίγο μοιραίος, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 81’, καθώς υπέπεσε σε πέναλτι στο τέλος των καθυστερήσεων, το οποίο εν τέλει δεν δόθηκε καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ στη φάση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ο Σλοβένος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή  την παρουσία του μπαίνοντας στο 81’ ως αλλαγή στο παιχνίδι, καθώς δεν κράτησε αρκετά την μπάλα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Ο Έλληνας φορ για άλλη μια φορά ήταν χρυσή αλλαγή και… χρυσός σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, καθώς μπήκε στη θέση του Σπόραρ και στο 89’ κέρδισε το καθοριστικό πέναλτι, έχοντας την απόλυτη ψυχραιμία να σκοράρει και να χαρίσει την τεράστια νίκη στο «Τριφύλλι»!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 10

Ο Παναθηναϊκός σε άλλο ένα παιχνίδι ακολούθησε σε μεγάλο βαθμό το τακτικό πλάνο του Γιοβάνοβιτς, ελέγχοντας το ρυθμό και βρίσκοντας γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να καθαρίσει έγκαιρα το παιχνίδι ώστε το φινάλε να μην έχει άγχος. Όμως η ομάδα του έδειξε χαρακτήρα και πάλι, καθώς απάντησε στο γκολ που δέχθηκε στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα το νικητήριο γκολ προήλθε από τη χρυσή αλλαγή του Σέρβου τεχνικού, τον Φώτη Ιωαννίδη!

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.