Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΟΦΗ

-

Ο Παναθηναϊκός πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα, κόντρα στον ΟΦΗ, και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Λάζλο Μπόλονι.

ΔΙΟΥΔΗΣ: Ακόμα και το χρονικό διάστημα που είχε την μπάλα ο ΟΦΗ, ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν… θεατής του αγώνα. Την μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει το έκανε σωστά, προλαβαίνοντας μια κεφαλιά-πάσα που θα οδηγούσε σε σίγουρο γκολ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον αμυντικό «βράχο» του Παναθηναϊκού, ο οποίος ανταπεξήλθε άψογα στο μαρκάρισμα των αντίπαλων επιθετικών. Μάλιστα, ο Ολλανδός άνοιξε και το σκορ με εξαιρετική κεφαλιά, προσφέροντας έτσι και επιθετικά στην ομάδα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΠΟΥΓΓΟΥΡΑΣ: Υπήρξαν φάσεις στις οποίες αδράνησες, αν και σε γενικές γραμμές δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τους αντίπαλους παίκτες. Δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι επιθετικά στις προωθήσεις του.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

ΧΟΥΑΝΚΑΡ: Μαχητικός ο Ισπανός μπακ, προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά, δίχως να καταφέρει κάτι ιδιαίτερο. «Αθόρυβη» παρουσία, δίχως να εντυπωσιάσει ή να εκτεθεί.

ΜΟΛΟ: Για ακόμα ένα ματς ο Γάλλος εξτρέμ κλήθηκε να καλύψει το δεξί άκρο της άμυνας, κάτι που έκανε με επιτυχία. Ήταν σταθερός αμυντικά και προσπάθησε να συνεισφέρει δημιουργικά, δίχως πάντως να το καταφέρει σε μεγάλο βαθμό.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΒΕΛΕΘ: Ξανά ως αμυντικός χαφ, ξανά θετικό το πρόσημο. Κέρδισε μονομαχίες δίχως πάντως να αποτελέσει σημείο αναφοράς του «Τριφυλλιού» ή να συνεισφέρει επιθετικά.

ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ: Η ποιότητά του είναι αδιαμφισβήτητη κι αυτό είναι ξεκάθαρο σε… κάθε του επαφή με την μπάλα. Ωστόσο η αποχή του τον έχει επηρεάσει σε επίπεδο φυσικής κατάστασης, με αποτέλεσμα να ρίχνει ρυθμούς από ένα σημείο και μετά.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ: Εξαιρετική εμφάνιση για τον Έλληνα αμυντικό χαφ, που αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του Παναθηναϊκού. Κέρδισε μονομαχίες, είχε σωστές τοποθετήσεις, ενώ «έφτιαξε» το 2-0 με μια ενέργεια… παγκόσμιας κλάσης.

ΚΑΜΠΕΤΣΗΣ: Ο Μπόλονι τον έχει επαναφέρει στην ενδεκάδα και ο νεαρός επιθετικός τον δικαιώνει. Ήταν δραστήριος και παρ’ ότι πολλές ενέργειες δεν του βγήκαν όπως θα ήθελε, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα για δεύτερο σερί ματς.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ: Από τους πιο κινητικούς παίκτες του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Από τα πόδια του προήλθαν οι δύο πρώτες καλές στιγμές του «Τριφυλλιού», ενώ με… συστημένη σέντρα «σέρβιρε» το 1-0 στον Σένκεφελντ. Παίζει με αυτοπεποίθηση κι αυτό είναι πλέον εμφανές.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ: Ο Ρουμάνος τεχνικός του έδωσε ξανά φανέλα βασικού, με τον Ιωαννίδη να μην πιάνει πάντως υψηλά στάνταρ απόδοσης. Προσπάθησε, πάλεψε, αλλά δεν του βγήκαν οι φάσεις που ήθελε, ενώ δεν τροφοδοτήθηκε ιδιαίτερα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΑΪΤΟΡ: Μπήκε στο ματς σε ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός βρισκόταν κυρίως σε φάση άμυνας. Ωστόσο είχε μια εξαιρετική ενέργεια, με το αριστερό του σουτ να σταματάει στο δοκάρι.

ΜΑΚΕΝΤΑ: Η είσοδός του στον αγωνιστικό χώρο βοήθησε την ομάδα στο να κρατήσει μπάλα, όμως ο Ιταλός επιθετικός δεν κατάφερε ποτέ να φανεί απειλητικός για την αντίπαλη εστία στα λεπτά που αγωνίστηκε.

ΒΙΓΙΑΦΑΝΙΕΣ: Επέστρεψε μετά από μεγάλη περίοδο απουσίας, πήρε κάποια λεπτά συμμετοχής αλλά ουσιαστικά δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι στην ομάδα.

ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ: Αγωνίστηκε μόνο στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων και δεν μπορεί να κριθεί.