«ΕΚΑΨΕ» Μαρσέιγ στη «φλεγόμενη» Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ονειρώδη εμφάνιση κόντρα στην Μαρσέιγ, νίκησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπερνάρ και πάει στην Μασσαλία με ξεκάθαρο στόχο να «σφραγίσει» την πρόκριση!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Βέρμπιτς, Σπόραρ.

Μαρσέιγ (Μαρθελίνο): Λόπεθ, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Κλος, Λόντι, Βερετού, Κοντογκμπιά, Εντιαγέ, Σαρ, Ουναχί, Ομπαμεγιάνγκ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Γιοβάνοβιτς σε σχέση με τις αναμετρήσεις με τη Ντνίπρο έχει εξαιρετική συνοχή, παίρνοντας με το… καλημέρα τα ηνία του αγώνα και την κατοχή και αναζητώντας διαδρόμους προς την εστία των Μασσαλών.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 10ο λεπτό και ξεκίνησε με κλέψιμο και αλλαγή παιχνιδιού του Βιλένα, ο οποίος έστειλε την μπάλα δεξιά στους Βαγιαννίδη και Μαντσίνι. Τελικός αποδέκτης στα άκρα ήταν ο Τζούρισιτς, που προσπάθησε να κάνει το παράλληλο γύρισμα για τον Βαγιαννίδη, όμως είδε τους αμυντικούς να απομακρύνουν. Η μπάλα στρώθηκε στον Πέρεθ, με το σουτ του Ισπανού εκτός περιοχής να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 19′ ο Βαγιαννίδης έκανε την σέντρα προς τον Σπόραρ, όμως οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του Βέρμπιτς ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή των Γάλλων ήρθε στο 22′, με τον Ομπαμεγιάνγκ να παίρνει μια κεφαλιά ανενόχλητος μέσα στνη περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα πάρα πολύ άουτ.

Αμέσως μετά το «Τριφύλλι» πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα και στο 32′ ο Βέρμπιτς κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο, με τον Μάγκνουσον να εκτελεί πάνω στο τείχος. Επτά λεπτά μετά, ο Σλοβένος εξτρέμ δεν «έσπασε» την μπάλα σε αντεπίθεση 4 εναντίον 3 και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 41′ ο Τζούρισιτς δεν κατάφερε να πιάσει όπως ήθελε ένα σουτ πάνω στην κίνηση.

Στην τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους, ο Ουνάχι έκανε μια ατομική ενέργεια στο 45′, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι το «Τριφύλλι» είχε εντυπωσιακή κατοχή στο πρώτο μέρος, δείγμα του πόσο ανώτερη ήταν η ομάδα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται στο 48′, όταν ο Σπόραρ έστρωσε την μπάλα στον Τζούρισιτς αλλά ο τελευταίος σούταρε άουτ. Η Μαρσέιγ «απάντησε» με ένα σουτ του Ουνάχι που σταμάτησε στο κεφάλι του Γεντβάι, με το «Τριφύλλι» έκτοτε να κυριαρχεί απόλυτα!

Στο 53′ ο Μαντσίνι έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά το τελείωμα του Σπόραρ κόντραρε και δεν κατάφερε να βρει εστία. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μαντσίνι πήρε την μπάλα από την πάσα του Χουάνκαρ και την πανέξυπνη προσποίηση του Βιλένα, όμως το πλασέ που έκανε με το αριστερό πόδι έφυγε ψηλά.

Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε στο 58′ τον Κλεϊνχέισλερ αντί του Βέρμπιτς που είχε ενοχλήσεις, ενώ ένα λεπτό μετά απείλησε και ο Βιλένα, με κεφαλιά που έφυγε άουτ. Τα πράγματα έγιναν πολύ πιο ευνοϊκά για τους «πράσινους» στο 65′, όταν ο Κοντογκμπιά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για το πάτημά του στον Τζούρισιτς.

Στο 70′ τα σουτ των Τζούρισιτς και Κλεϊνχέισλερ κόντραραν, ενώ αμέσως μετά ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε δύο ακόμα αλλαγές. Οι Τζούρισιτς και Σπόραρ αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο και οι Μπερνάρ και Ιωαννίδης μπήκαν σε αυτό, με όλους τους παίκτες να εισπράττουν το «ζεστό» χειροκρότημα του κόσμου. Ακολούθησαν στο 78′ οι δύο τελευταίες αλλαγές, με τους Χουάνκαρ και Βιλένα να βγαίνουν και τους Μλαντένοβιτς και Τσέριν να παίρνουν θέση στο γήπεδο.

Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε τελικά στο 84′, μετά από μια υπέροχη ομαδική ενέργεια! Ο Μπερνάρ είναι αυτός που ξεκίνησε την φάση, ενώ ο Ιωαννίδης έβγαλε μια υπέροχη ασίστ με τσίμπημα της μπάλας μπροστά από τον αντίπαλο αμυντικό. Τελικός αποδέκτης ήταν ξανά ο Βραζιλιάνος, που από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, «γράφοντας» το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να διαχειρίζονται άψογα το προβάδισμα, να έχουν τον έλεγχο και στο 7λεπτο των καθυστερήσεων και να φτάνουν σε μια τεράστια νίκη, που τους δίνει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς!

Η σημαντικότερη στιγμή του αγώνα ήταν η αποβολή του Κοντογκμπιά στο 65′, μετά το πάτημα στον Τζούρισιτς. Τότε ο Παναθηναϊκός πήρε ακόμα μεγαλύτερη… ώθηση και ήλεγξε απόλυτα το ματς μέχρι το φινάλε, βρίσκοντας και το «χρυσό» γκολ με τον Μπερνάρ.

Καλή ήταν η διαιτησία του Κόβατς, ο οποίος δεν δίστασε να βγάλει ακόμα και κάρτα στο πρώτο λεπτό. Γενικά είχε υπό τον έλεγχό του το ματς, δεν άφησε κάποια ομάδα με παράπονα και σίγουρα παίρνει πολύ καλό βαθμό.