Έχασε τη «μάχη», αλλά όχι τον «πόλεμο» ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών έκανε τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να μοιάζει με… τον κανονικό, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 στο Αγρίνιο, ωστόσο η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος περνάει από το «Απόστολος Νικολαΐδης», στην ρεβάνς της 3ης Μαρτίου.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η ενδεκάδα

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-3-3.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ξενόπουλος. Δεξί μπακ ο Σάντσες, αριστερό ο Χατζηθεοδωρίδης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας.

Στη μεσαία γραμμή, ο Μπόλονι επέλεξε τους Νιας, Αλεξανδρόπουλο και Βιγιαφάνιες.

Τέλος, στη γραμμή «κρούσης» του «Τριφυλλιού», Αϊτόρ και Χατζηγιοβάνης ήταν στα «φτερά», με τον Μακέντα να βρίσκεται στην κορυφή.

Το παιχνίδι

Μόλις στο 2ο λεπτό, πριν καλά – καλά ξεκινήσει ο αγώνας, στην πρώτη του «επίσκεψη» στα καρέ των Ιωαννίνων, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί. Έπειτα από σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, ο Βιγιαφάνιες έκανε πάσα με κεφαλιά έξω από την μικρή περιοχή και πλάγια στον Μακέντα, ο οποίος… εκτελεί τον Λοντίγκιν από κοντά, «ανοίγοντας» το σκορ για το «Τριφύλλι».

Ένα λεπτό αργότερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα σπατάλησε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Λεό να γυρίζει μέσα στην περιοχή και να σουτάρει με το αριστερό, αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Ξενόπουλου. Στο 6′, ο Σάντσες έβγαλε την σέντρα από δεξιά, για τον επερχόμενο στην περιοχή Χατζηγιοβάνη, ο Σάλιακας γύρισε παρακινδυνευμένα στον Λοντίγκιν που βγήκε και μπλόκαρε.

Στο 9′, ο Σάλιακας εκτέλεσε κόρνερ, ο Κάργας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 13′, σε αντεπίθεση και γύρισμα του Αϊτόρ από δεξιά, μπλόκαρε την μπάλα ο Λοντίγκιν. Τρία λεπτά μετά, έπειτα από κόρνερ και σέντρα του Χατζηγιοβάνη στην εξέλιξη της φάσης, ο Πούγγουρας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 17′, ο Αλεξανδρόπουλος έτρεξε κι έκοψε ένα σουτ του ολομόναχου Κάστρο στην περιοχή που προήλθε από εκτέλεση πλαγίου άουτ, ενώ στο 21′, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ισοφαρίσει με εντυπωσιακό μακρινό δεξί σουτ του Παμλίδη, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 25′, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Λέο πρόλαβε την έξοδο του Ξενόπουλου από λάθος του Σένκεφελντ, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Ηπειρώτες πραγματοποίησαν γύρισμα από αριστερά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 34′, οι «πράσινοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία. Από σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη και κακή επαφή του Μακέντα που θα μπορούσε να γίνει ασίστ, ο Αϊτόρ έπρεπε απλά να… φυσήξει τη μπάλα στα δίχτυα και απέτυχε, ενώ σε νέα προσπάθεια του ίδιου παίκτη, στο 36′, ο Λοντίγκιν μπλόκαρε εύκολα. Προηγουμένως, οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει με τον Σάλιακα να σουτάρει εκτός «πράσινης» εστίας.

Στο 37′, ο Παμλίδης σούταρε ξανά έξω απ’ την περιοχή, ωστόσο αυτή τη φορά ο Ξενόπουλος είχε απάντηση, μπλοκάροντας σταθερά. Στο 41′, ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε εκπληκτικά από πλάγια θέση κι αριστερά της περιοχής, η μπάλα, όμως, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο 45+1′, ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε και πάλι, αυτή τη φορά, όμως, κάκιστα, με την μπάλα να καταλήγει άουτ και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν δίχως αλλαγές. Στο 47′, ο Παναθηναϊκός ήταν ο πρώτος που… καλησπέρισε στο δεύτερο μέρος, παρ’ όλα αυτά, το σουτ του Αϊτόρ ήταν αδύναμο, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν. Στο 51′, ο Αϊτόρ έχασε ακόμη μία ευκαιρία, με τον Μακέντα να του πασάρει σε αντεπίθεση, ωστόσο ο Ισπανός καθυστέρησε μέχρι να σουτάρει και κέρδισε μόνο ένα κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 54′, μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Σάλιακα και σουτ του Ελευθεριάδη στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-1, με τον Παμλίδη να μην μπορεί να μετουσιώσει σε γκολ το παράλληλο γέμισμα του Ντομίνγκες από τα αριστερά, αστοχώντας ανενόχλητος. Στο 59′, ο ΠΑΣ Γιάννινα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Ελευθεριάδη, από επαφή με τον Σάντσες.

Στο 67′, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους μετά από κόρνερ. Ο Κάργας πήδηξε ανενόχλητος στην περιοχή και με «σκαστή» κεφαλιά έστειλε την μπάλα ψηλά στην εστία του Ξενόπουλου.

Στο 70′, ο Λάζλο Μπόλονι πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή. Ο Καρλίτος πέρασε αντί του Μακέντα, ο Ενγκμπακοτό αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάνη κι ο Αθανασακόπουλος τον Αλεξανδρόπουλο. Οι αλλαγές δεν έφεραν άμεση βελτίωση της αγωνιστικής εικόνας του Παναθηναϊκού, με τον Ρουμάνο τεχνικό να «ρίχνει» στο ματς τον Καμπετσή αντί του Αϊτόρ, δέκα λεπτά αργότερα.

Στο ίδιο λεπτό, ο Ενγκμπακοτό έκανε λάθος, αλλά ο Ξενόπουλος βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Λεό, ενώ στο 81′, ο Σάντσες σούταρε, με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει. Στο 84′, ο Αργεντινός αντικαταστάθηκε από τον Τζαβίδα. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Παναθηναϊκός γλίτωσε τα χειρότερα, όταν σε αντεπίθεση του ΠΑΣ ο Λιάσος έκανε λάθος επιλογή με σέντρα στο… πουθενά κι ενώ έβγαιναν τέσσερις παίκτες της ομάδας του με δύο «πράσινους».

Τέλος, στο 90+4′, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο 3-1, με τον Σένκεφελντ βάζει σωτήρια το τάκλιν στην προσπάθεια του Νάουμετς και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τις 3 Μαρτίου, όπου στο γήπεδο της Λεωφόρου θα κριθεί ποιος θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.