Come back στην «πράσινη»… μιζέρια!

-

Επιστροφή στις… ήττες για τον Παναθηναϊκό, με τον Παναιτωλικό να επικρατεί επί των «πράσινων» στο Αγρίνιο με σκορ 1-0, δημιουργώντας νέα βαθμολογικά προβλήματα στην ομάδα του Γιοβάνοβιτς. Ακυρώθηκε κανονικό γκολ των φιλοξενούμενων, έχασε πέναλτι ο Καρλίτος στο 2ο ημίχρονο.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Μαλής, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης,Μάρτενσον, Φλόρες, Μόρσεϊ, Νταγκό, Μεντόσα και Βέργος.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Σάντσες,Γκατσίνοβιτς,Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Βιτάλ, Αϊτόρ και Καρλίτος.

Μετά τα τελευταία παιχνίδια του Παναθηναϊκού, τα οποία είχαν φρενήρη ρυθμό, αυτό απέναντι στον Παναιτωλικό ήταν πολύ κλειστό, με τις δυο ομάδες να παίζουν εν πολλοίς αργό ποδόσφαιρο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την σχεδόν παντελή έλλειψη ευκαιριών, με την πρώτη τελική του ματς να σημειώνεται στο 22ο λεπτό, όταν ο Αϊτόρ επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Στο μεταξύ, οι γηπεδούχοι αμύνονταν μαζικά πίσω από τη γραμμή του άξονα, όντας αποφασισμένοι να προσπαθήσουν να φανούν απειλητικοί μέσω αντεπιθέσεων με Νταγκό και Μάαρτενσον από τις πτέρυγες.

Λίγο αργότερα, στο 23′, ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Καρλίτος έπειτα από τρομερή ατομική ενέργεια ξεαρκαρίστηκε εντός περιοχής, σούταρε πολύ δυνατά κι ο Ανέστης, όντας σε ετοιμότητα έδιωξε με μεγάλη δυσκολία.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και δημιούργησαν προϋποθέσεις για ένα γκολ, δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση στο χορτάρι. Στο 35′, μετά από πολύ ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στα πλάγια στα πόδια του Αϊτόρ, ο οποίος δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά με το δεξί, κερδίζοντας το κόρνερ. Από την εκτέλεσή του ο Σάρλια βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, δίνοντάς της ύψος, ενώ ο Βέλεθ κατάφερε να την προλάβει οριακά με το κεφάλι, προτού αυτή περάσει τη γραμμή του άουτ, και να την επαναφέρει στην μικρή περιοχή. Έτσι, αυτό το γύρισμα εκμεταλλεύτηκε ο Σάρλια, που σκόραρε από κοντά, αλλά είδε τον Σιδηρόπουλο, τους βοηθούς του και τους ελεγκτές του VAR να ακυρώνουν το τέρμα του!

Με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν οδηγηθεί στα αποδυτήρια στη… σκιά του ακυρωμένου τους γκολ, εμφανίστηκαν στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου πιο νωθροί και το πλήρωσαν άμεσα. Συγκεκριμένα, μόλις στο 46ο λεπτό, έπειτα από ένα αυστηρό φάουλ που σφύριξε ο Σιδηρόπουλος σε βάρος του Πέρεθ, ο Μεντόσα εκτέλεσε αριστοτεχνικά τη στημένη φάση, με τον Διούδη να μη μπορεί να κρατήσει τη μπάλα εκτός εστίας, για το 1-0 των Αγρινιωτών, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Το γρήγορο γκολ της ομάδας του Αναστασίου αποσυντόνισε για τα καλά τους φιλοξενούμενους, που όχι μόνο δεν κατάφεραν να απαντήσουν στον Παναιτωλικό, αλλά λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο τέρμα στο 57′, με τον Διούδη να ίπταται και να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του Βέργου. Ακόμη, στο 61′ ήταν η σειρά του Μόρσεϊ να σουτάρει, αλλά να αστοχεί για λίγο.

Μετά το ολιγόλεπτο ξέσπασμα του Παναιτωλικού, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς και με την είσοδο των Ιωαννίδη και Παλάσιος έγινε ακόμη πιο επιθετικός, προσπαθώντας με κάθε τρόπο να ισοφαρίσει. Και θα μπορούσε να το είχε πράξει με μεγάλη άνεση στο 69′, όταν ο Κορνέλιους ανέτρεψε αντικανονικά τον Έλληνα φορ εντός περιοχής, με τον Καρλίτος να εκτελεί το πέναλτι και τον Ανέστη να σώζει, πέφτοντας στην αριστερή γωνία του.

Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να στριμώξουν περισσότερο τους γηπεδούχους και εν μέρει τα κατάφεραν, εκμεταλλευόμενοι τα προτερήματα των Ιωαννίδη και Παλάσιος. Όμως, ουσιαστικό αντίκτυπο δεν υπήρξε, με αποτέλεσμα οι Αγρινιώτες να παίξουν με τον χρόνο, να αμυνθούν μαζικά και να φτάσουν να βρίσκονται προηγούμενοι στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Και τελικά ο «Τίτορμος» κατόρθωσε να διατηρήσει το υπέρ του 1-0, ενώ στο 91‘ ο νεοεισελθών Καρέλης σκόραρε στην αντεπίθεση σε τετ-α-τετ με τον Διούδη, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση VAR.

Το γρήγορο γκολ του Παναιτωλικού στο 2ο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» αιφνιδιάστηκαν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς εκεί που το ήθελαν. Αν η εκτέλεση του Μεντόσα δεν είχε καταλήξει στα δίχτυα, το μομέντουμ έδειχνε Παναθηναϊκό.

Τι μπορεί να ειπωθεί πια για τον διαιτητή Τάσο Σιδηρόπουλο, αλλά και τον Τζήλο που βρισκόταν στο VAR; Οι δυο τους, μαζί με τον επόπτη στα δεξιά… εξαφάνισαν το γκολ του Παναθηναϊκού στο 35′ για ένα άουτ που δεν φαίνεται από καμία κάμερα και από κανένα replay. Επιπλέον, το φάουλ από το οποίο σκόραρε ο Παναιτωλικός ήταν τουλάχιστον αυστηρό, για να μην πούμε ότι ήταν ανύπαρκτο.