Χόρεψε… Σάμπα με «μάγο» Μπερνάρ ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός έστησε… πάρτι στο Αγρίνιο, με τον Μπερνάρ να πραγματοποιεί την κορυφαία του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα και να πετυχαίνει ένα επιβλητικό χατ-τρικ, οδηγώντας το «Τριφύλλι» στο άνετο 0-5.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναιτωλικός (Σούρερ): Καπίνο, Λιάβας, Μαλής, Οικονόμου, Ντουάρτε, Τορεχόν, Τσιγγάρας, Πέρες, Μπαλντασάρα, Ντίας, Καρέλης.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιλένα, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έδειξε διάεθση να πρεσάρει ψηλά και να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την στόχευση για ένα γρήγορο γκολ που θα απλοποιήσει το έργο της ομάδας να είναι ξεκάθαρη και μάλιστα να υλοποιείται στην εντέλεια. Στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή του αγώνα, ο Μαντσινι άνοιξε την μπάλα στον Χουάνκαρ, ο Ισπανός μπακ έκανε το γύρισμα στο πέναλτι και ο Μπερνάρ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Καπίνο και έκανε το 0-1.

Το γκολ αυτό έδιωξε το όποιο άγχος από τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, οι οποίοι συνέχισαν φυσικά να διατηρούν τον έλεγχο και να αναζητούν τρόπο να βρουν ένα δεύτερο γκολ. Οι Αγρινιώτες πήγαν να απειλήσουν με ένα σουτ του Πέρεθ από το κέντρο, που μπλόκαρε εύκολα ο Μπρινιόλι, ενώ στο 21′ ο Μάγκνουσον έβαλε την κόντρα στον ίδιο παίκτη και άλλαξε πορεία στο σουτ του, για να αποκρούσει ξανά ο Ιταλός.

Αυτές ήταν οι μόνες επιθετικές ενέργειες του Παναιτωλικού, με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να απειλεί στο 29′, με την σέντρα-σουτ του Παλάσιος που έφυγε άουτ. Τρία λεπτά μετά, ο Ιωαννίδης έκανε εκπληκτική ενέργεια και απέφυγε κάθε αντίπαλο που βρήκε μπροστά του, όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 33′ υπήρξε πέναλτι πάνω σε προσπάθεια του Σένκεφελντ που δεν δόθηκε, με τον Καπίνο να αποκρούει τελικά την κεφαλιά του Ολλανδού στόπερ και τον Παλάσιος να σουτάρει λίγο άουτ στην εξέιξη της φάσης. Τελικά οι «πράσινοι» βρήκαν και δεύτερο τέρμα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με τον Ιωαννίδη να στρώνει με τακουνάκι στον Μπερνάρ και τον Βραζιλιάνο να βάζει στην εκπνοή το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτεροη ημιχρόνου άνηκε ξανά στον Παναθηναϊκό, με τον Μάγκνουσον να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και να αναγκάζει σε μεγάλη απόκρουση τον Καπίνο, πριν βγει για λίγο μπροστά ο Παναιτωλικός. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με Τορεχόν και Χουάνπι στο 53′ και το 56′, δίχως όμως να καταφέρουν να βρουν την εστία του Μπρινιόλι.

Τελικά το «Τριφύλλι» έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 64′, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ. Ο Βραζιλιάνος είδε ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν βάλει παίκτη ξαπλωμένο και εκτέλεσε χαμηλά, ενώ φαίνεται πως ήταν… γραφτό να πετύχει το χατ-τρικ! Κι αυτό γιατί κανονικά την εκτέλεση θα αναλάμβανε ο Μαντσίνι, όμως ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε τόσο τον Αργεντινό, όσο και τον Πέρεθ, ακριβώς πριν ξεκινήσει ξανά το παιχνίδι, για να βάλει τους Αϊτόρ και Αράο.

Στο 75′ ο Μπερνάρ αντικαταστάθηκε από τον Τσέριν και αποθεώθηκε, ενώ στο ματς πέρασε και ο Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη. Ο Σλοβένος στράικερ είχε και μια καλή στιγμή στο 77′, όμως το αδύναμο σουτ του δεν δυσκόλεψε τον Καπίνο. Τρία λεπτά μετά ο Γιοβάνοβιτς έκανε και την τελευταία του αλλαγή, βάζοντας τον Βέρμπιτς στην θέση του Σεμπάστιαν Παλάσιος.

Πέντε λεπτά πριν τα 90, ο Σπόραρ κέρδισε πέναλτι από τον Σενγκέλια, κάτι που δόθηκε μόνο μετά τον έλεγχο του VAR, αφού αρχικά ο Τσαγκαράκης δεν υπέδειξε την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αϊτόρ, που νίκησε τον Καπίνο και «έγραψε» το 0-4 και πέτυχε το πρώτο φετινό του τέρμα.

Στην εκπνοή του ματς ο Βιλένα είχε δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Βέρμπιτς σούταρε άουτ από πλεονεκτικό σημείο, μετά από ωραία ενέργεια του Αϊτόρ. Τελικά, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάγκνουσον διαμόρφωσε το τελικό 0-5, παίρνοντας την κεφαλιά από το κόρνερ του Τσέριν.

Το δεύτερο γκολ του Μπερνάρ στην εκπνοή του πρώτου μέρους ήταν ουσιαστικά αυτό που «κλείδωσε» τη νίκη και δεν άφησε κανένα περιθώριο ελπίδας στους γηπεδούχους ενόψει της επανάληψης.

Ο Τσαγκαράκης «έκλεισε» τα μάτια σε καθαρό πέναλτι πάνω στον Σένκεφελντ στο πρώτο μέρος, κάτι που δεν άφησε ασχολίαστο ούτε η «πράσινη» ΠΑΕ. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο δεύτερο μέρος, μόνο που αυτή την φορά ο VAR τον ειδοποίησε και έστω και σε δεύτερο χρόνο δόθηκε η παράβαση πάνω στον Σπόραρ.