«Χάθηκε» στον «Κάμπο» ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε στα χέρια του το τρίποντο στην Λάρισα, όμως μια στιγμή αδράνειας στο φινάλε ήταν αρκετή για να του στερήσει το νικηφόρο αποτέλεσμα. Γκολ ο Μακέντα, ντεμπούτο για Χουάνκαρ – Ιωαννίδη.

O Ντάνι Πογιάτος επέλεξε τον Σωκράτη Διούδη κάτω από τα δοκάρια, με τους Φακούντο Σάντσες, Μπαρτ Σένκεφελντ, Φραν Βέλεθ και Χουάνκαρ να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Δημήτρης ΚουρμπέληςΓιάννης Μπουζούκης και Γιασίν Αγιούμπ, με τους ΑϊτόρΜακέντα και Καρλίτος να κινούνται στον χώρο της επίθεσης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο, πίεσε τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια φάση, με αποτέλεσμα η Λάρισα να πάρει σταδιακά μέτρα και να ισορροπήσει τον αγώνα.

Το «Τριφύλλι» ωστόσο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 26ο λεπτό, με «δράστη» τον Μακέντα. Ο Ιταλός συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Αγιούμπ, ο Μιχαήλ απομάκρυνε όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Μπουζούκης βρήκε υπέροχα τον Αϊτόρ κι αυτός γύρισε την μπάλα στον Μακέντα που από εκεί είχε εύκολο έργο.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με αρκετά φάουλ, με τους παίκτες του Πογιάτος ωστόσο να μην έχουν κανένα πρόβλημα να κάνουν διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο Βέλεθ έφτασε κοντά στο 0-2, όμως στο σουτ που έκανε η μπάλα κόντραρε κι έφυγε λίγο έξω.

Στο δεύτερο μέρος η Λάρισα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να γίνει απειλητική, με το απ’ευθείας φάουλ του Τόρζε στο 53′ να αποτελεί και την πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση.

Η τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 65′, όταν από λάθος του Σάντσες ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε την προβολή, όμως ο Διούδης έκανε σπουδαία απόκρουση. Στο 75′ ο Πογιάτος προχώρησε σε διπλή αλλαγή, δίχως να επηρεαστεί το σύστημα, βάζοντας Πούγγουρα και Σαβιέρ αντί των Χουάνκαρ και Μακέντα, με τον Έλληνα στόπερ να παίζει ως αριστερός μπακ.

Το ματς έμοιαζε να οδεύει… σβηστά στην λήξη με το σκορ στο 0-1, όμως στο 87ο λεπτό η Λάρισα βρήκε γκολ ισοφάρισης με κεφαλιά του Πινακά, έπειτα από αδράνεια της «πράσινης» άμυνας και ωραίο γύρισμα του Τόρζε. Στα τελευταία λεπτά ο Πογιάτος έριξε στο ματς Σερπέζη, Χατζηγιοβάνη και Ιωαννίδη, όμως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο, με το 1-1 να διατηρείται έως το τέλος και τους «πράσινους» να αφήνουν στην Λάρισα 2 πολύτιμους βαθμούς.