«Χ»άθηκε η ευκαιρία να… κλειδώσει την Ευρώπη!

-

Ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» στο 0-0 με την ΑΕΚ, διατηρήθηκε εντός της πρώτης τετράδας, όμως έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να… αγκαλιάσει από σήμερα το ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμάντι, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Χατζισαφί, Γκαρσία, Τσούμπερ, Άμραμπατ.

Παναθηναϊκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Ο Παναθηναϊκπός δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι με την… ορμή που τον χαρακτήριζε στα τελευταία παιχνίδια, βλέποντας την ΑΕΚ να παίρνει μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις την -καλά οχυρωμένη- περιοχή του Μπρινιόλι.

Δύο σουτ από Χατζισαφί και Τσούμπερ στα πρώτα λεπτά πέρασαν άουτ χωρίς να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Ιταλό γκολκίπερ, ενώ η πρώτη προσπάθεια για τους «πράσινους» ήρθε στο 19′, όταν ο Μαουρίσιο επιχείρησε ένα σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ και να μην απειλεί τον Στάνκοβιτς.

Το επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» επιχείρησαν να βγουν στην κόντρα και να πιάσουν στον… ύπνο τους αμυντικούς της ΑΕΚ, με τον Παλάσιος να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας. Ο Αργεντινός πάτησε στην περιοχή από πλάγια θέση, όμως ο Στάνκοβιτς ήταν στο σωστό σημείο και απομάκρυνε σε κόρνερ το γύρισμα του «Τούκου».

Στο 21′ δοκίμασε το πόδι του και ο Αϊτόρ, στέλνοντας την μπάλα… συστημένη στον αντίπαλο γκολκίπερ, με τον «Δικέφαλο» να έχει γενικά την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει την μεγαλύτερή της ευκαιρία στο 29′. Ο Χατζισαφί είδε την μπάλα να του στρώνεται εκτός περιοχής, επιχείρησε ένα πανέξυπνο πλασέ, όμως το δοκάρι «έσωσε» τον Παναθηναϊκό και διατήρησε το 0-0.

Η τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 40′, όταν από σέντρα του Μοχαμάντι ο Κριχόβιακ πήγε να εκτελέσει από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Βέλεθ έβαλε μια… σωτήρια κόντρα και γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα, με τον διαιτητή να σφυρίζει την λήξη του ημιχρόνου την στιγμή που ο Χουάνκαρ ήταν έτοιμος να σουτάρει από μακριά.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αντικατέστησε στο ημίχρονο τον Βιγιαφάνιες με τον Βιτάλ, με την ΑΕΚ να ξεκινά καλύτερα στα πρώτα λεπτά και της επανάληψης, αλλά τους Βέλεθ και Σένκεφελντ να ανταπεξέρχονται απόλυτα στα καθήκοντά τους. Από την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και μετά το «Τριφύλλι» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και άρχισε να ελέγχει τον ρυθμό.

Ο Σέρβος τεχνικός πέρασε Κουρμπέλη και Καρλίτος αντί των Μαουρίσιο και Ιωαννίδη και στο 65′ ήρθε η πρώτη τεράστια ευκαιρία. Ο Καρλίτος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά και ο Άμραμπατ έδιωξε στην γραμμή, ενώ το σουτ του Χουάνκαρ στο «ριμπάουντ» πέρασε άουτ.

Στο 68′ ο Κώτσιρας προσπάθησε να απειλήσει από μακριά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 71′ ήταν η σειρά του Καρλίτος να πλασάρει εκτός περιοχής, όμως ούτε αυτός βρήκε εστία. Ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε μια ακόμα αλλαγή, βάζοντας στο 74′ στο παιχνίδι και τον Μακέντα αντί του Αϊτόρ, με τον Καρλίτος να παίζει πίσω από τον Ιταλό.

Ο ρυθμός έπεσε και πάλι, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 85′, όταν ο Λιβάι Γκαρσία πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Στο μεταξύ οι «πράσινοι» είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους, αφού μπήκε και ο Σάντσες αντί του Χουάνκαρ, ο οποίος ένιωσε και κάποιες ενοχλήσεις.

Στο 90′ ο Μπρινιόλι έκανε μια ακόμα μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Λιβάι μέσα από την περιοχή, με το 0-0 να διατηρείται στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων και να διατηρεί το «Τριφύλλι» πάνω από την Ένωση, με την διαφορά όμως να παραμένει μικρή!

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζαβέλλας πάτησε με τις τάπες τον Παλάσιος έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, με τον ρέφερι ωστόσο να δίνει φάουλ υπέρ της Ένωσης και μάλιστα κάρτα στον Αργεντινό για διαμαρτυρία, στερώντας έτσι από τους «πράσινους» μια τελευταία ευκαιρία να βρουν γκολ!

Δεν επηρέασε το αποτέλεσμα, όμως σίγουρα η απόδοση του ρέφερι ήταν κάκιστη. Η ΑΕΚ έπαιξε πάρα πολύ σκληρά, ειδικά στο πρώτο μέρος, ενώ στο «Τριφύλλι» έβγαιναν κάρτες με χαρακτηριστική ευκολία. Μεταξύ άλλων μάλιστα σφύριξε την λήξη του ημιχρόνου την ώρα που ο Χουάνκαρ βρισκόταν σε καλό σημείο και ετοιμαζόταν να σουτάρει. Το αποκορύφωμα ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν πεντακάθαρο πάτημα με τις τάπες στον Παλάσιος, λίγο εκτός περιοχής, δόθηκε φάουλ υπέρ της ΑΕΚ, μαζί με κάρτα στον Αργεντινό για διαμαρτυρία!

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.