Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 3-2: «Πράσινοι»… ΝΑΝΟΙ, εξευτέλισαν το «Τριφύλλι»!

-

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με γκολ του Ιωαννίδη, όμως στην συνέχεια… κατέρρευσε, δέχτηκε τρία γκολ και γνώρισε την απρόσμενη ήττα με 3-2 από τον Ατρόμητο.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώντας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Έντερ, Κούντε, Καμαρά, Ρομπάιγ, Βέργος, Βαλένσια.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιλένα, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σοβαρός στον αγωνιστικό χώρο και πήρε από τα πρώτα λεπτά την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως να μπορεί βέβαια να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Το σύνολο του Γιοβάνοβιτς κυριαρχούσε στο γήπεδο και με πιο δραστήριο παίκτη τον Παλάσιος προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, κερδίζοντας κόρνερ.

Στο 15′ ο Ιωαννίδης επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο κόντραρε και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Τσιντώτα, ενώ 11 λεπτά μετά ο Μπερνάρ άνοιξε όμορφα στον Ιωαννίδη, ο οποίος δέχτηκε τράβηγμα μέσα στην περιοχή, όμως έμεινε όρθιος και τελικά δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο αμυντικό, με αποτέλεσμα ο Τσιντώντας να μπλοκάρει την μπάλα.

Μετά το μισάωρο το ματς απέκτησε πολύ πιο γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 31′. Ο Βαλένσια πήρε την κεφαλιά από εξαιρετικό σημείο μέσα στην περιοχή μετά από όμορφη σέντρα, όμως ο Μπρινιόλι εκτοξεύτηκε στην γωνία του και έδιωξε την μπάλα, διατηρώντας το 0-0.

Το «Τριφύλλι»… απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες τρία λεπτά μετά, με τον Κώτσιρα να κάνει υπέροχη κάθετη στον Παλάσιος αλλά τον τελευταίο να μην μπορεί να κερδίσει τον Τσιντώτα. Στο «ριμπάουντ» μάλιστα προσπάθησε να σκοράρει και ο Βιλένα, με το σουτ που επιχείρησε με εξωτερικό φάλτσο να σταματά από κεφαλιά αμυντικού.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 37′, όταν ο Χουάνκαρ έβγαλε πολύ όμορφα τον Παλάσιος μέσα στην περιοχή και ο Αργεντινός ανατράπηκε από τον Κεσχρίντα, κερδίζοντας το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωαννίδης, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Κι ενώ όλα έδειχναν πως αυτό θα είναι το σκορ του ημιχρόνου, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Μπρινιόλι έκανε τραγική έξοδο σε εκτέλεση φάουλ, με τον Γκονζάλες να… σπρώχνει την μπάλα στο άδειο τέρμα για το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η επανάληψη ξεκίνησε με… ψυχρολουσία για τους «πράσινους», αφού στο 50′ ο Ατρόμητος έφερε τούμπα το ματς! Μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, ο Βέργος νίκησε τον Γεντβάι στον αέρα και με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι, ολοκληρώνοντας την ανατροπή της ομάδας του. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα, με τον Παλάσιος να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά έπειτα από γύρισμα του Μαντσίνι στο 57′.

Στο 62′ ο Αργεντινός εξτρέμ σπατάλτησε νέα ευκαιρία, σουτάροντας άουτ μέσα από την περιοχή, με τους γηπεδούχους να είναι άκρως κυνικοί και να βρίσκουν τρίτο γκολ στο 64′, με πανέμορφη λόμπα του Ρομπάιγ, σε μια φάση που ο Μπρινιόλι δεν είχε αποφασίσει εάν ήθελε να βγει ή όχι και ουσιαστικά απλοποίησε πολύ το έργο του αντίπαλου επιθετικού.

ο Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα και προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 67′, βάζοντας τους Σπόραρ, Αράο και Βαγιαννίδη, ανρί των Γεντβάι, Κώτσιρα και Παλάσιος. Αράο και Βαγιαννίδης μάλιστα συνεργάστηκαν στο 74′, με τον Βραζιλιάνο να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά τον Έλληνα μπακ να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 86′ τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, με τον Χουάνκαρ να τραυματίζεται πολύ σοβαρά στο πόδι και να γίνεται αμέσως αλλαγή, σφαδάζοντας στον πόνο. Ο Κλεϊνχέισλερ πέρασε στην θέση του, με τον Παναθηναϊκό να χάνει μια ακόμα ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 89′, όταν ο Μαντσίνι σημάδεψε το δοκάρι μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι για χέρι, με τον Ζαμπαλά να ειδοποιεί τον Διαμαντόπουλο και τον τελευταίο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ιωαννίδης έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα, όμως στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα, με το 3-2 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Το τραγικό λάθος του Μπρινιόλι στην εκπνοή του ημιχρόνου είναι αυτό που άλλαξε ολοκληρωτικά τα δεδομένα στο ματς, αφού ο Παναθηναϊκός «πέταξε» την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα, κάτι που επηρέασε σε τεράστιο βαθμό την ψυχολογία της ομάδας.

Καλή ήταν η απόδοση του Διαμαντόπουλου, που δεν επηρέασε σε κανένα σημείο την έκβαση του ματς. Έδωσε χωρίς δεύτερη σκέψη το καθαρό πέναλτι στον Παλάσιος και γενικά είχε ίδια κριτήρια και για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο πέναλτι δεν είδε ο ίδιος την παράβαση, όμως τον ειδοποίησε ο VAR και αφού είδε το βίντεο πήρε την σωστή απόφαση.