Αρνείται… να νικήσει!

-

Μια ακατανόητη κούρσα προς τα πίσω του Χατζηγιοβάνη και ένα τραγικό διώξιμο του Βέλεθ έκαναν δώρο δύο γκολ, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει τελικά στην εκπνοή με κεφαλιά του Μακέντα!

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η ενδεκάδα

Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος παρέταξε την ομάδα με σχηματισμό 4-4-2, επιλέγοντας κάτω από τα δοκάρια τον Διούδη και στην τετράδα της άμυνας τους Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ και Ζαγαρίτη.

Στα χαφ ξεκίνησαν οι Κουρμπέλης και Αλεξανδρόπουλος, με τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τους Καρλίτος και Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι

Έχοντας ένα σαφώς πιο ορθολογικό σχήμα, ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ασκώντας με το… καλημέρα πρέσινγκ ψηλά και φτάνοντας κοντά στο γκολ στο τρίτο λεπτό, όταν η πίεση στην άμυνα του ΟΦΗ απέφερε κλέψιμο, με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει και τον Βάτερμαν να διώχνει σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη εκείνης της φάσης μάλιστα, και μετά από μια πρώτη κεφαλιά, ο Βέλεθ ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα αλλά πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Γιαννούλης. Μετά από αυτό το «εκρηκτικό» δίλεπτο ο ρυθμός έπεσε, με τους «πράσινους» να φτάνουν ξανά πολύ κοντά στο γκολ στο 23′, όταν ο Σάντσες έκανε εξαιρετικό γύρισμα αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε την προβολή του Καρλίτος.

Την στιγμή λοιπόν που το «Τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, ένα τραγικό λάθος του Χατζηγιοβάνη και μια κακή τοποθέτηση του Σάντσες είχαν ως αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να ανοίξει το σκορ στο 37′, στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Στάρτζεον. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένος να ανατρέψει το σκορ, προειδοποιώντας στο 47′ με χαμένο τετ-α-τετ του Χατζηγιοβάνη. Δύο λεπτά μετά, ο Καρλίτος πήρε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με υπέροχο τελείωμα με το δεξί έφερε το ματς στα ίσα.

Η πίεση του «Τριφυλλιού» συνεχίστηκε, με τον Μακέντα να κερδίζει πέναλτι στο 53′, να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση, αλλά να βλέπει τον Βάτερμαν να τον νικά από τα 11 βήματα. Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-1 στο 60′, αλλά ο Διούδης έκανε εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Κοροβέση.

Ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού έκανε ίδια επέμβαση και στο 62′, ενώ μια τρίτη κεφαλιά στην εξέλιξη της φάσης πέρασε λίγο άουτ. Το ματς απέκτησε… φρενήρη ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει υπέροχη κόντρα αλλά τον Χατζηγιοβάνη να χάνει νέο τετ-α-τετ στο 65′. Δύο λεπτά μετά οι «πράσινοι» έκλεψαν την μπάλα, όμως ο Μακέντα επέλεξε να σουτάρει αντί να βρει συμπαίκτη του, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 70′ ο Συλαϊδόπουλος πέρασε στο ματς τον Εμμανουηλίδη αντί του μοιραίου Χατζηγιοβάνη, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο Σερπέζης είχε αντικαταστήσει τον Αλεξανδρόπουλο. Το γκολ τελικά ήρθε από την πλευρά του ΟΦΗ, με κεφαλιά του εντελώς αμαρκάριστου Μεγιάδο μετά από κόρνερ… δώρο του Βέλεθ!

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Συλαϊδόπουλος πέρασε στο ματς τους Πούγγουρα και Καμπετσή (αντί των Σάντσες και Μπουζούκη), με το «Τριφύλλι» να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 90+4′, με κεφαλιά του Μακέντα έπειτα από… συνεχόμενες κεφαλιές μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων!