ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ!

-

Τον απόλυτο εξευτελισμό, τον διασυρμό μέσα στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε από την Τσέλσι με σκορ 1-4 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Conference League. Εικόνες ντροπής στον αγωνιστικό χώρο.

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Ουναΐ, Πελίστρι, Μαντσίνι, Γερεμέγεφ.

Τσέλσι (Μαρέσκα): Γιόργκενσεν, Βέιγκα, Μπαντιασίλε, Ντισασί, Κουκουρέγια, Χολ, Φερνάντες, Φέλιξ, Νέτο, Ενκουνκού, Μούντρικ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Τσέλσι, ξεκινώντας με μεγάλη ενέργεια και διάθεση να επιβληθεί στο παιχνίδι. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά, και ο Γιόργκενσεν απέκρουσε, ενώ ο Κουκουρέγια έδιωξε σε νέο κόρνερ, δημιουργώντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα.

Λίγο αργότερα, στο 4ο λεπτό, ο Ουναΐ επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, δείχνοντας ότι ο Παναθηναϊκός είχε τη διάθεση να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Οι «πράσινοι» έπαιζαν με μεγάλη ώθηση από την εξέδρα και έδειχναν αποφασισμένοι να κυριαρχήσουν.

Η Τσέλσι άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της γύρω στο 10ο λεπτό, όταν μια σέντρα του Μούντρικ από τα δεξιά ανακόπηκε από τον Σένκεφελντ, ο οποίος πήρε και το φάουλ στη συνέχεια. Στο 13’, ο Μλαντένοβιτς προσπάθησε να δημιουργήσει ξανά απειλή με επικίνδυνο γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Φερνάντες απομάκρυνε την μπάλα λίγο πριν φτάσει στον Γερεμέγεφ.

Ωστόσο, η πίεση της Τσέλσι απέφερε καρπούς στο 23ο λεπτό. Μετά από λάθος του Γεντβάι, ο οποίος έχασε την μπάλα κοντά στη σέντρα, η Τσέλσι βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση. Ο Φέλιξ πήρε την πάσα από τον Μούντρικ και πλάσαρε στην κίνηση, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Έντσο Μαρέσκα. Η φάση προήλθε από την πρώτη κακή στιγμή του Παναθηναϊκού, με την αμυντική του γραμμή να μην καταφέρνει να ανακόψει την ταχύτατη αντεπίθεση των Λονδρέζων.

Μετά το γκολ, η Τσέλσι πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 28ο λεπτό, ο Φερνάντες εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Ντραγκόφσκι πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση, κρατώντας το 0-1. Οι Λονδρέζοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της μπάλας και κυριαρχούσαν στον χώρο του κέντρου.

Παρά τις προσπάθειες του Παναθηναϊκού να επανέλθει στο παιχνίδι, η Τσέλσι συνέχιζε να δημιουργεί ευκαιρίες, όπως το σουτ του Φέλιξ στο 39’, το οποίο κατέληξε λίγο έξω από την εστία. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε ακριβά την αμυντική του αποδιοργάνωση, ενώ δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας, ιδιαίτερα μετά το γκολ που δέχθηκε.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Τσέλσι να προηγείται και να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ενώ ο Παναθηναϊκός καλούνταν να ανασυνταχθεί στο δεύτερο μέρος για να διεκδικήσει την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η δράση ξεκίνησε αμέσως με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να επιτεθεί γρήγορα. Στο 47’, ο Φακούντο Πελίστρι έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια, ξεκινώντας από την άμυνα και φτάνοντας μέχρι την αντίπαλη περιοχή, αλλά η τελική του πάσα προς τον Μαντσίνι ήταν κακή, χάνοντας έτσι μια καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.

Η Τσέλσι δεν άφησε αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη και στο 49’ έκανε το 0-2. Μια καλοζυγισμένη σέντρα του Νέτο από τα δεξιά βρήκε τον Μούντρικ στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος, παρόλο που βρισκόταν υπό πίεση από τον Κώτσιρα, κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα με τον Μαντσίνι, ο οποίος στο 50’ έπιασε ένα σουτ από το όριο της περιοχής. Η μπάλα κόντραρε στον Βέιγκα και κατέληξε σε κόρνερ, χωρίς όμως να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Η Τσέλσι έδειξε την κυριαρχία της με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ανεβάζοντας την πίεση και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού. Στο 55’, το σκορ έγινε 0-3 με ένα σουτ του Ζοάο Φέλιξ από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε στον Μαξίμοβιτς, αλλάζοντας πορεία και αφήνοντας τον Ντραγκόφσκι ανήμπορο να αντιδράσει.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, στο 57’, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Μαντσίνι σε σουτ του Φέλιξ. Ο Ενκουενκού ανέλαβε την εκτέλεση και στο 59’ έκανε το 0-4, στέλνοντας την μπάλα στην αντίθετη πλευρά από την οποία κινήθηκε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

Η Τσέλσι συνέχισε να πιέζει και στο 65’ είχε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ντισασί, ο οποίος έπιασε ένα σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι κατάφερε με υπερένταση να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός, παρά την απογοήτευση του σκορ, κατάφερε να βρει ένα γκολ στο 69’. Ο Τετέ έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια, σπάζοντας την μπάλα δεξιά για τον επερχόμενο Βαγιαννίδη. Ο νεαρός δεξιός μπακ έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Πελίστρι ήταν εκεί με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, μειώνοντας το σκορ σε 1-4, δίνοντας λίγη ελπίδα στην ομάδα του.

Ωστόσο, η διαφορά είχε ήδη διαμορφωθεί υπερβολικά για να απειληθεί ουσιαστικά η Τσέλσι, η οποία συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι.

Από τη στιγμή που το σκορ έλαβε τις διαστάσεις που έλαβε, δεν έχει νόημα να σταθούμε μονάχα σε μια φάση, καθώς η κατάσταση στο ματς δεν διαμορφώθηκε εν πολλοίς από μια στιγμή.

Αντόνιο Νόμπρε. Ο Πορτογάλος ρέφερι άφησε σε ορισμένες περιπτώσεις το σκληρό παιχνίδι των Άγγλων ατιμώρητο, όμως γενικά έκανε μια καλή διαιτησία, δίχως δύσκολες και μοιραίες φάσεις.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.