«Αλώβητος» στο… τηγάνι ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε… μπάλα στο Φάληρο, αλλά στάθηκε όρθιος και αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Ολυμπιακό δίχως τέρματα (0-0) για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ, Κανός, Μπακαμπού, Φορτούνης

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Πέρεθ, Μπερνάρ, Παλάσιος, Μαντσίνι, Ιωαννίδης

Στον Ολυμπιακό άνηκαν οι πρώτες καλές στιγμές του ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό, πάντως, να ελέγχει τον αγώνα από αποψη κατοχής μπάλας. Μόλις στο 4’… άγγιξαν το γκολ οι γηπεδούχοι. Λάθος του Σάρλια που καθυστέρησε να πασάρει, ο Μπιέλ έπαιξε κάθετα για τον Μπακαμπού αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Κονγκολέζος στράικερ μέσα από το… κουτί βρήκε στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού.

Ύστερα, στο 11′, ήρθε το στοπ του Σένκεφελντ στον Μπακαμπού μέσα στην περιοχή. Ωραία η μπαλιά του Μπιέλ, εξαιρετική η επέμβαση του στόπερ του Παναθηναϊκού.

Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» θέλησαν να αντιδράσουν, αφού στο 13′ έφτασαν κοντά στο να σκοράρουν. Η εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού του Μαντσίνι απελευθέρωσε τον Παλάσιος, που… μπούκαρε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 24′ ήρθε η δεύτερη μεγάλη φάση για το «Τριφύλλι», η οποία, όμως, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού ο Μαντσίνι, που φαίνεται να είναι εκτεθειμένος, μπήκε και πλάσαρε προς την απέναντι γωνία, αλλά ο Πασχαλάκης έκανε τεράστια επέμβαση.

Για περίπου ένα δεκάλεπτο το ντέρμπι… πάγωσε, για να «ανάψει» εκ νέου στο 34′. Τότε, μετά από γέμισμα του Φορτούνη, ο Εμβιλά έκανε κεφαλιά-πάσα που πέρασε απ’ όλους, με τον Κανός να βρίσκεται ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά να σουτάρει άουτ!

Πάντως, οι ευκαιρίες του Ολυμπιακού δεν σταμάτησαν εκεί. Έπειτα από σουτ του Ροντινέι, η μπάλα κόντραρε στον Σένκεφελντ και στρώθηκε στον Μπιέλ, ο οποίος έκανε το γύρισμα σχεδόν από τη μικρή περιοχή που πέρασε παράλληλα με την εστία στο 38′.

Έτσι, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο δίχως γκολ, με τον Παναθηναϊκό να μετρά 59% κατοχή μπάλας, αλλά με τον Ολυμπιακό να έχει τις ευκαιρίες.

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε ολοσχερώς. Αρχικά, απώλεσε πλήρως την κατοχή της μπάλας, τομέα στον οποίο κυριάρχησε πλήρως στο 1ο ημίχρονο.

Συνεπώς, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από νωρίς να πιέζουν και να δημιουργούν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 50′, ο Κανός έκανε τρομερό πλασέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 52′ ο ίδιος παίκτης έκλεψε από τον Βαγιαννίδη, όμως καθυστέρησε να εκτελέσει. Όταν έκανε εν τέλει το πλασέ, βρήκε σε σώματα και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία.

Στο μεταξύ, ο Γιοβάνοβιτς δεν μπορούσε να βρει απολύτως καμία απαντηση στην πλήρη κυριαρχία των «ερυθρόλευκων» στην επανάληψη. Έτσι, μετά από ένα μικρό κενό διάστημα, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ξανά να απειλούν. Στο 68′ ήρθε νέα φάση για τον Ολυμπιακό. Υπέροχη μπαλιά του Φορτούνη στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Ροντινέι έκανε κακό πλασέ από πλάγια θέση και δεν βρήκε εστία!

Ουσιαστικά, η πρώτη καλή στιγμή για τους «πράσινους» στο 2ο ημίχρονο σημειώθηκε στο 76′. Τότε έγινε το ένα-δύο του Μπερνάρ με τον Σπόραρ, ο πρώτος έκανε το τακουνάκι στον Τσέριν που έπιασε κακό σουτ από τα όρια της περιοχής και δεν βρήκε εστία. Υπήρξαν πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Τσέριν.

Στα… καπάκια ήρθε κι η πιο σημαντική του Παναθηναϊκού, όχι μόνο στο 2ο ημίχρονο, αλλά και στο ματς. Στο 80′ έγινε η κάθετη προς τον Σπόραρ, ο Μπα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Σλοβένος έκανε το διαγώνιο τελείωμα που… έγλειψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη!

Όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το φινάλε του, η πίεση του Ολυμπιακού αυξανόταν ολοένα και περισσότερο. Στο 86′ ο Ελ Αραμπί λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε, και στο 90′ ο Βρουσάι λίγο έλειψε να γίνει η χρυσή αλλαγή του Μίτσελ. Μετά από εναέρια μονομαχία του Πούχατς με τον Βαλμπουενά, ο Βρουσάι μπήκε από πλάγια στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο τελείωμα, με την μπάλα να πηγαίνει στο πλαϊνό δίχτυ! Όμως, ο Ελ Αραμπί είχε συμμετοχή στη φάση από θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα ο Πινέιρο να ακυρώσει το γκολ ορθώς με τη χρήση VAR. Ακολούθησε… ντου Καραπαπά και Μαρινάκη στον αγωνιστικό χώρο, με τον Πορτογάλο διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα και στους δύο.

Το παιχνίδι άργησε αρκετά να ξεκινήσει ξανά, με τον χρόνο των καθυστερήσεων των 6 λεπτών να έχει συμπληρωθεί. Όμως, πριν το τελευταίο σφύριγμα του Πινέιρο ο Παπασταθόπουλος… πρόλαβε να αποβληθεί με εγκληματικό τάκλιν, που μάρκαρε τον Πέρεθ με τα δύο πόδια, ενώ μπλόκαρε τη μπάλα και με το χέρι.

Γκολ εν τέλει δεν υπήρξε για καμία από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φύγει με ισοπαλία 0-0 από το Φάληρο.

Για τον Παναθηναϊκό, σίγουρα η χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ στο 80′. Ο Σλοβένος φορ θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας των «πράσινων», καθώς τα έκανε όλα τέλεια, μέχρι το τελείωμα, το οποίο… έγλειψε το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Δεν ικανοποίησε η διαιτησία του Πινέιρο, που φάνηκε να ευνοεί τους γηπεδούχους με τις αποφάσεις του. Πάντως, δεν έλαβε κάποια απόφαση που να έκρινε το ματς, αν και… έκλεισε τα μάτια σε ορισμένες αποβολές που θα μπορούσαν να υπάρξουν σε παίκτες του Ολυμπιακού που έπαιξαν με αγκώνες.