«Άλωσε» το Περιστέρι και προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το Περιστέρι με γκολ του Καρλίτος και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος!

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Η ενδεκάδα

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με τον Παναθηναϊκό να αφήνει την μπάλα στους γηπεδούχους και μάλιστα να κινδυνεύει να δεχτεί γκολ μόλις στο 6ο λεπτό. Αρχικά ο Βέλεθ έκανε σωτήριο τάκλιν στον Κωτσόπουλο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κουλούρης πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Σταδιακά οι «πράσινοι» βγήκαν πιο μπροστά, πήραν την κατοχή και προσπάθησαν να πλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή, η οποία ήταν όμως… καλά οχυρωμένη. Η πρώτη απειλή για το «Τριφύλλι» ήρθε στο 17′, με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει την σέντρα από δεξιά και τον Καρλίτος να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο μεγάλωνε η ένταση στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Στο 36′ ο Αλεξανδρόπουλος κόπηκε σε μια ωραία ενέργεια και υπέπεσε σε φάουλ, όμως 2 λεπτά μετά ήρθε το γκολ για τους «πράσινους».

Ο Χουάνκαρ έκανε από αριστερά το γέμισμα, ο Χατζηγιοβάνης γύρισε την μπάλα με προβολή και ο Καρλίτος την έσπρωξε στην ανυπεράσπιστη εστία, «γράφοντας» το 0-1 για τον Παναθηναϊκό. Το «Τριφύλλι» διατήρησε άνετα αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον διαιτητή μάλιστα να σφυρίζει 20 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του χρόνου και ενώ οι «πράσινοι» έβγαζαν αντεπίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να αφήνουν την μπάλα στον Ατρόμητο και τον Μπρινιόλι να αποκρούει με άνεση το σουτ του Κουλούρη στο 56′.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, οι «πράσινοι» άρχισαν σταδιακά να παίρνουν κάποια μέτρα και στο 58′ έχασαν καλή ευκαιρία, με τον Παλάσιος να σουτάρει άουτ μετά από ωραία συνεργασία με τον Καρλίτος.

Στο 61′ ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ 2 λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός… άγγιξε το 0-2. Ο Καρλίτος έβγαλε μια υπέροχη κάθετη για τον Χατζηγιοβάνη, όμως αυτός προσπάθησε να πλασάρει αντί να δώσει στην κενή εστία στον Ιωαννίδη, με αποτέλεσμα να σπαταλήσει μια τεράστια ευκαιρία.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τον Ματέους Βιτάλ, αντί του Παλάσιος, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να βρουν και από… σπόντα το 0-2, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει την κεφαλιά του Σάλομον προς την εστία της ομάδας του, έπειτα από φάουλ του Χατζηγιοβάνη.

Στο 80′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο Φακούντο Σάντσες, αντί του Χουάνκαρ που ένιωσε ενοχλήσεις, με τον Χατζηγιοβάνη να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία στο 85′, όταν ο Γιαννιώτης απέκρουσε το κοντινό του σουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους «πράσινους» να διατηρούν το 0-1 και να παίρνουν την πρόκριση για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.