ΑΔΙΟΡΘΩΤΟΣ, ανώριμος και… 4ος ο Παναθηναϊκός!

-

Παρότι προηγήθηκε με δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός απέτυχε να διατηρήσει το σαφές προβάδισμά του κόντρα στον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο και αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τους «ερυθρόλευκους» στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των Stoiximan Superleague Play-Offs. Τερμάτισε στην 4η θέση το «Τριφύλλι», που αν δεν πάρει το Κύπελλο μένει εκτός Ευρώπης.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Γερεμέγεφ, Μπερνάρ.

Ολυμπιακός (Μεντιλιμπάρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς, Έσε, Όρτα, Καρβάλιο, Ποντένσε, Ελ Κααμπί, Φορτούνης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με ενέργεια, προσπαθώντας να επιτεθούν από τα πρώτα λεπτά. Στο 4ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γερεμέγεφ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε την προσπάθειά του σε τετ-α-τετ. Η δεύτερη φάση για το «Τριφύλλι» δεν άργησε να έρθει, καθώς ο Μπακασέτας στο 10′ δοκίμασε τα πόδια του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Τζολάκης ήταν στη θέση του.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον ρυθμό και συνέχισε να απειλεί. Στο 20′, μετά από πάσα κόρνερ, ο Μαντσίνι προσπάθησε να σκοράρει με ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 26′, ο Παναθηναϊκός είχε μια τεράστια ευκαιρία όταν ο Μπακασέτας έπαιξε έναν άψογα κάθετα για τον Γερεμέγεφ, αλλά ο τελευταίος απέτυχε στο τελείωμα σε νέο τετ-α-τετ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε αρκετά αργά στο πρώτο μέρος. Στο 30′, ο Φορτούνης άνοιξε για τον Ροντινέι, αλλά ο Καρβάλιο δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 35′, ο Ροντινέι δοκίμασε τα πόδια του από απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Αμέσως μετά, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε εκ νέου, όταν στο 39′ ο Μαντσίνι με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Τζολάκη να εκτιναχθεί και να διώξει εντυπωσιακά.

Στο 45′ ο Κώτσιρας έβγαλε κάθετα για τον Γερεμέγεφ, αυτός έστρωσε όμορφα στον Μπακασέτα που έπιασε… βολίδα εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε λίγο στο τάκλιν του Ρέτσου και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Τζολάκη.

Εν τέλει, ό,τι δεν συνέβη στα 45 λεπτά αγώνα, το έκανε πράξη ο Μπακασέτας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μπακασέτας έπαιξε τον Μαντσίνι μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε την προσποίηση στον Ρίτσαρντς, ο οποίος με τάκλιν τον ανέτρεψε και ο Γκοντίνιο έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστόχησε και διαμόρφωσε το 1-0 στο 45+5′, επιβάλλοντας ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στη Λεωφόρο, αφού θα ήταν… άδικο οι δύο ομάδες να πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρένθεση στον καταιγισμό του «Τριφυλλιού» στα τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου αποτέλεσε η μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 45+2′, με τον Ποντένσε να κλείνει προς τα μέσα από τη δεξιά πλευρά για να επιχειρήσει το πλασέ στην απέναντι γωνία αλλά ο Λοντίγκιν εντυπωσιακά απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η είσοδος του Παναθηναϊκού στην επανάληψη δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να κυριαρχεί στο πρώτο 10λεπτο του 2ου ημιχρόνου.

Στο 51′ προέκυψε διπλή ευκαιρία για τους Πειραιώτες. Ο Ιμπόρα έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έμεινε… ζωντανή στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί έπιασε το γυριστό αλλά δεν βρήκε εστία.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 56′ ο Όρτα έκλεψε από τον Αράο, μπήκε στην περιοχή και έκανε τις προσποιήσεις, αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει υπό την πίεση του Πέρεθ. Φώναξαν για πέναλτι οι «ερυθρόλευκοι», παίζετε ορθώς από τον διαιτητή.

Από την δική του πλευρά, ο Παναθηναϊκός… τιμώρησε τους Πειραιώτες στην πρώτη του φάση στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 59′ ο Μπερνάρ βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή, έπιασε εξαιρετικό σουτ και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τζολάκη, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει, με το «Τριφύλλι» να παίρνει σοβαρό προβάδισμα νίκης με το σκορ στο 2-0.

Η απάντηση από την ομάδα του Μεντιλιμπάρ παραλίγο να έρθει στο 67′. Ο Γιόβετιτς έπαιξε για τον Ποντένσε, ο οποίος έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας.

Τελικά, ο βραχύσωμος Πορτογάλος παίκτης του Ολυμπιακού μείωσε στο 72′, με μια ενέργεια για την οποία χειροκροτήθηκε από μερίδα φίλων του Παναθηναϊκού. Μετά από αλλεπάλληλες αλλαγές κατεύθυνσης, επιχείρησε ένα σκαφτό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στο «παραθυράκι» του Λοντίγκιν, που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα για να αποτρέψει το 2-1.

Το γεγονός πως οι Πειραιώτες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα δεν αφύπνισε τους «πράσινους», που για κάποιο λόγο θεώρησαν ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει. Έτσι, ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 81′ για το 2-2. Πάλι μετά διαδοχικές προσποιήσεις από τον Ποντένσε και εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Γιόβετιτς πήδηξε ψηλά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία. Πάντως, θα πρέπει να αναφερθεί ότι ο επιθετικός του Ολυμπιακού έχει βάλει τα χέρια στην πλάτη του Κώτσιρα, με τον Γκοντίνιο να μην υποδεικνύει την παράβαση.

Τελικά, ο απόλυτος πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων» αποβλήθηκε στο 89′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Πέρεθ, με τον Ποντένσε να προκαλεί σύρραξη, αφού αρνήθηκε να αποχωρήσει άμεσα από τον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας έξαλλους τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που προσπάθησαν να τον βγάλουν εκτός με τα χέρια τους.

Στο μεταξύ, οι αλλαγές του Κόντη φάνηκε να λειτουργούν μη ευεργετικά, αφού με το που έλαβαν χώρα, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε δύο γκολ. Άλλωστε, ο Έλληνας τεχνικός τοποθέτησε τον Βιλένα σε θέση αριστερού μπακ, ενώ ο άξονας της ομάδας απαρτιζόταν από ένα σημείο και μετά από τους Μπακασέτα, Πέρεθ και Ζέκα, που δεν φημίζονται για την ταχύτητά τους.

Το γκολ του Μπερνάρ στο 2ο ημίχρονο ήρθε σε ένα χρονικό σημείο κατά το οποίο ο Ολυμπιακός έκανε πολλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Έτσι, ο Βραζιλιάνος επιχείρησε να… κόψει τη φόρα των φιλοξενούμενων και μαζί τα «φτερά» τους, ασχέτως αν τελικά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν αργότερα.

Αρκετά καλή η διαιτησία του Γκοντίνιο μέχρι το 81′. Ορθώς δεν υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε ένα πολύ εύκολο πέσιμο του Όρτα στην περιοχή στο 2ο ημίχρονο, ενώ σωστή είναι η υπόδειξη του πέναλτι του Παναθηναϊκού, στην ξεκάθαρη παράβαση του Ρίτσαρντς. Όμως, στομ81′ στο γκολ του Γιόβετιτς υπάρχει φάουλ στον Κώτσιρα, που κακώς δεν δόθηκε.