Ερασιτέχνης

Πρωταθλητής στην Πυγμαχία ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για 2η συνεχόμενη χρονιά το Πρωτάθλημα Ελλάδας στην κατηγορία «Elite» Ανδρών, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πυγμαχίας.

-

2olaprasina1908-gr

Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πυγμαχίας που διεξήχθη στο κλειστό της Άνοιξης (8-10/12), ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε πρωταθλητής και με τους τρεις αθλητές που συμμετείχαν σε αυτό. Ο Θοδωρής Ριτζάκης νίκησε τον Αλέξανδρο Χρήστου του Εθνικού Γ.Σ. με τους δύο αθλητές να μάχονται στην κατηγορία των 69 κιλών.

Ο Θοδωρής Ράλλης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο χωρίς να δώσει κάποιον αγώνα στα 91 κιλά. Ο Διονύσης Περδικάρης επικράτησε του Παρασκευά Σταυρόπουλου της Παναχαϊκής Γ.Ε., στην κατηγορία των 56 κιλών. Έτσι λοιπόν, ο Παναθηναϊκός του προπονητή Γιάννη Αϊδινιώτη, ο οποίος αναμόρφωσε το “Τριφύλλι“, πρόσθεσε στην “πλούσια” συλλογή του τρία ακόμη χρυσά μετάλλια. Το γεγονός αυτό δηλώνει την πολύ καλή δουλειά και την μεγάλη προσπάθεια που γίνεται από τον δάσκαλο Γιάννη Αϊδινιώτη και τους αθλητές του.

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

Στην σπουδαία στιγμή για τον σύλλογο που στερείται διακρίσεις το τελευταίο διάστημα ήταν παρών ο νέος πρόεδρος του Ερασιτέχνη, Δημήτρης Μπαλτάκος και ο γενικός γραμματέας Ηλίας Μιχαλαρίας.

Μετά τις επιτυχίες τους οι τρεις αθλητές του συλλόγου μίλησαν και ανέφεραν τα εξής:

Θοδωρής Ράλλης: «Κατάφερα στην τελευταία μου συμμετοχή στο πρωτάθλημα, διότι είμαι πλέον 39 ετών, να το πανηγυρίσω την κατάκτησή του και αυτό για μένα είναι πολύ σημαντικό. Είναι μεγάλη μου τιμή που αυτή η διάκριση ήρθε για μένα αγωνιζόμενος στον Παναθηναϊκό Α.Ο . και μου δίνει δύναμη για την επόμενη ημέρα στο άθλημα, από το πόστο του προπονητή. Ευχαριστώ πολύ τον Γιάννη Αϊδινιώτη και τη σύζυγό του Μαρία Καϊάφα που με στήριξαν και με εμπιστεύτηκαν να εκπροσωπήσω τον Σύλλογο. Θα ήθελα να το αφιερώσω σε αυτούς αλλά και στην οικογένειά μου. Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. ως Σύλλογος έχει λαμπρό μέλλον στο άθλημα της Πυγμαχίας και ελπίζω να έχουμε και διακρίσεις στο εξωτερικό».

Διονύσης Περδικάρης: «Είμαι πολύ χαρούμενος και θα ήθελα να το αφιερώσω στη μητέρα μου, που τυφλώθηκε πριν από δύο χρόνια και χρωστούσα να της προσφέρω μία μεγάλη χαρά. Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά και να συνεχίσουμε να πανηγυρίζουμε τίτλους και διακρίσεις».