Ερασιτέχνης

«Τριφυλλάρα» για κούπα, δεν… καταλαβαίνει ούτε από εκκενώσεις!

-

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» με 3-1 τον Ολυμπιακό, παρά την εκκένωση του γηπέδου μετά το τρίτο σετ, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-3 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν επιβλητική, αφού με την Παπαφωτίου στο σερβίς ήρθε ένα σερί 7-0 που έφερε το σκορ στο 8-3 για τις «πράσινες». Ένας άσος της Ανάε ανέβασε την διαφορά στους 7 (11-4), ενώ με τον πρώτο χρόνο να λειτουργεί στην εντέλεια η Χατζηευστρατιάδου έδωσε την πρώτη διψήφια διαφορά του ματς (18-8). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει σε αυτό το σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν… παραδοθεί πλήρως και την Ανθούλη να διαμορφώνει χωρίς κανένα πρόβλημα το 25-10.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν σαφώς πιο υποψιασμένος και να προηγούνται με 3-8 στο ξεκίνημα. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τον Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ στο 5-13 και την ομάδα του να βρίσκει δύο σερί πόντους, αλλά τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο. Οι Πειραιώτισσες βρήκαν διψήφιο προβάδισμα (9-20) και τελικά έφεραν το ματς στα ίσα με τον ίδιο τρόπο (10-25)!

Η εξέλιξη αυτή δεν επηρέασε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και με μπλοκ της Ανθούλη έφτασε στο 7-1, έχοντας εκμεταλλευτεί στο έπακρο κάθε λάθος των φιλοξενούμενων. Αυτή την φορά όμως δεν επήλθε… κατάρρευση για τις Πειραιώτισσες, οι οποίες «ροκάνισαν» την διαφορά και κατάφεραν να πλησιάσουν σε 11-9 και 12-11, κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι. Στο 13-12 βγήκε μπροστά η Γκρόθες, που έδωσε πολύτιμους πόντους στην ομάδα, όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πάλι και έφτασε στο 20-19. Στο πιο κρίσιμο σημείο η Ανθούλη πήρε έναν φοβερό πόντο και η Ανάε βρήκε άσο, για να γίνει το 23-19. Το σετ διακόπηκε προσωρινά λόγω ενός καπνογόνου, με την Μέντιτς να «γράφει» το 25-21 με άσο.

Με το ματς να είναι πλέον ειδικών συνθηκών, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έδωσαν ένα πραγματικό ντέρμπι και έφτασαν στο 18-18, με το «Τριφύλλι» να… μιλάει την πιο κρίσιμη στιγμή! Το μπλοκ της Μέντιτς έκανε το 20-18, η Παπαφωτίου με άσο έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην ομάδα της και όλα έμοιαζαν να παίρνουν τον δρόμο τους. Οι Πειραιώτισσες ωστόσο έβαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 23-23, με την Κρος να δίνει το πρώτο ματς μπολ στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να ανατρέπει την κατάσταση (24-25). Η Ανθούλη ισοφάρισε, η Ανάε έδωσε δεύτερο ματς μπολ στα «φίνα κορίτσια», όμως και πάλι οι φιλοξενούμενες αντιστάθηκαν. Με άσο της Γουίντερς μάλιστα οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν μπροστά, για να έρθει άμεσα η ισοφάριση σε 27-27. Ένα λάθος της Σάλας έδωσε τρίτο ματς μπολ στις γηπεδούχες, ενώ με τον ίδιο τρόπο διαμορφώθηκε το 29-27, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 1-0 στην σειρά!

Τα σετ: 25-10, 10-25, 25-21, 29-27