Ερασιτέχνης

«Πράσινη»… αυτοκτονία στο «αιώνιο» ντέρμπι!

-

Παρότι άγγιξε τη νίκη στο 4ο σετ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… αυτοκτονήσει στο Μαρούσι κόντρα στον Ολυμπιακό, από τον οποίο ηττήθηκε με 3-2 σετ για την 7η αγωνιστική της Volleyleague. Παρά την ήττα, οι “πράσινοι” πήραν 1 βαθμό.

ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 1ο σετ, φτάνοντας στο 5-3, όπου είχαμε τη διακοπή λόγω της χρήσης δακρυγόνου από αστυνομικό σε μία από τις εισόδους του κλειστού γυμναστηρίου.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Μετά από διακοπή περίπου 20 λεπτών, ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, ενώ όταν ο Στάροβιτς πήγε στο σερβίς, το “Τριφύλλι” κέρδισε συνεχόμενους πόντους, δείχνοντας ότι θέλει να κατακτήσει το 1ο σετ (από 15-13 σε 20-13 με άσσο του Στάροβιτς).

Παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να μειώσει και να διεκδικήσει το 1ο σετ, κάτι τέτοιο δε συνέβη και ο Παναθηναϊκός με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στο 1-0 (25-20) με επίθεση του Πελεκούδα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΤ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο σετ, καθώς προηγήθηκε με 2-6, πριν ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος καλέσει τάιμ άουτ.

Οι ομάδες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο μέχρι και το 5-12, παίρνοντας εναλλάξ πόντους, με τον ρέφερι να αλλάζει δύο φορές την απόφαση σε πόντο υπέρ του Παναθηναϊκού και να τον δίνει στον Ολυμπιακό.

Επηρεασμένος ίσως και από την «αφαίρεση» των πόντων, ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω με 8 πόντους για το 6-14, με τον Ολυμπιακό να δείχνει αποφασισμένος για το 1-1, φτάνοντας εύκολα με δύο συνεχόμενους άσσους στο 7-18.

Με το σκορ στο 10-20, έκανε την εμφάνισή του ο εμβληματικος αρχηγός του Παναθηναϊκού, Σωτήρης Πανταλέων, που αποθεώθηκε.

Συνολικά, στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος και έφτασε με άνεση στο 1-1, κλείνοντας το σετ με 14-25.

ΤΡΙΤΟ ΣΕΤ

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ, φτάνοντας στο 5-9, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μειώνοντας σε 9-11 και 11-13 με μπλοκ του Γιάκομπσεν και 12-14 με τον Στάροβιτς, αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ.

Στο 13-15 έγινε η αμφισβητούμενη φάση που θα μπορούσε να κρίνει το σετ. Αρχικά, ο Παναθηναϊκός ζήτησε τον πόντο που ο κ. Κουτσούλας τον έδωσε στον Ολυμπιακό γιατί το βίντεο δεν… έδειχνε αν υπήρξε μπλοκ άουτ! Ο Παντάλεων αντέδρασε έντονα, το κλειστό πήρε «φωτιά» και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 16-16.

Ο Ολυμπιακός με μπλοκ άουτ και άσσο πέρασε πάλι σε θέση «οδηγού» (16-18) πριν ο Φίνγκερ αστοχήσει στο σερβίς για το 17-18. Ένα μπλοκ άουτ και ένας νέος άσσος του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 17-20, ενώ ο κ. Κουτσούλας έβγαλε κόκκινη σε Γιάκομπσεν και Χουσάι, προσθέτοντας ένα πόντο σε κάθε ομάδα (18-22).

Με μπλοκ του Ράπτη έγινε το 20-22, αλλά ο Βουλκίδης έκανε το 20-23, δυσκολεύοντας τα πράγματα για το σετ. Ο Στάροβιτς έδειξε ότι ο Παναθηναϊκός δε θα τα παρατήσει και ο Πανταλέων έκανε το 22-23, με τον Ανδρεόπουλο να ισοφαρίζει σε 23-23, κάνοντας το «κλειστό» καμίνι.

Με απίστευτο μπλοκ στον Χουσάι έγινε το 24-23 και ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΝΔΑΙΜΟΝΙΟ, με νέο μπλοκ του Ράπτη σε Φίνγκερ να κάνει το 25-23 για το 2-1.

ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΕΤ

Με απόφαση του εποπτη γραμμών, γιατί το VAR πάλι… δεν έδειξε κάτι, ο Παναθηναϊκός πήρε τον πόντο μειώνοντας σε 2-4, ενώ με επίθεση του Ανδρεόπουλου, έγινε το 3-5.

Ο Ολυμπιακός, στην αρχή του τέταρτου σετ, διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα 2-3 πόντων, (3-6, 4-7, 5-8), με το VAR να βλέπει «καλά» αυτή τη φορά, δίνοντας πόντο στον Ολυμπιακό για το 7-9.

Ο Πελεκούδας με μπλοκ μείωσε σε 8-9, αλλά ένα λάθος σε άμυνα του Παναθηναϊκού οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 9-12 και με μπλοκ στο 9-13, με τον κόσμο να προσπαθεί να δώσει ώθηση στους παίκτες του Ανδρεόπουλου, ο οποίος κάλεσε τάιμ άουτ.

Με τον Ρανγκέλ σε θέση σερβίς και το μπλοκ «καυτό», ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 14-14 και έδειξε ότι θα γίνει μεγάλο ντέρμπι και σε αυτό το σετ, ζητώντας «καθαρή νίκη» απέναντι στους Πειραιώτες.

Με τις δύο ομάδες να παίρνουν πόντους εναλλάξ, φτάσαμε στο 17-17, πριν ο Ράπτης κάνει το 18-17, με το «στ’ αστέρια θέλω γήπεδο» να δονεί την ατμόσφαιρα, αλλά τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα.

Ο Στάροβιτς ισοφάρισε σε 19-19 αλλά μια επίθεση του Χουσάι, ένα αουτ καρφί του Πανταλέων και ένα μπλοκ άουτ έφεραν το σκορ στο 19-22.

Ο Ανδρεόπουλος με πλασέ και δύο σερί μπλοκ έκαναν το 22-22, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 22-23. Ο Ολυμπιακός ζήτησε και πάλι VAR μετά από πόντο του Ράνγκελ για το 23-23 , αλλά αυτή τη φόρα ο πόντος ήταν για τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 2-2 μετά από επίθεση του Φίνγκερ και μπλοκ του ίδιου παίκτη στον Ανδρεόπουλο, με τον Παναθηναϊκό να χάνει «χρυσή» ευκαιρία για το 3-1.

TIE BREAK

Το tie break ξεκίνησε με κακό σερβίς για το 0-1, πριν γίνει το 0-2 με μπλοκ μετά από κακό πλασέ. Ο Ράπτης μείωσε σε 1-2, όμως με νέο μπλοκ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-3.

Ο Ρανγκέλ με τη δεύτερη προσπάθεια έκανε το 2-3, με τον Ράπτη να στέλνει για 2η φορά τη μπάλα στο φιλέ στο τάι μπρεϊ για τον Παναθηναϊκό που ξεκίνησε πολύ αγχωμένα αυτό το 5ο σετ.

Ο Στάροβιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 3-4, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το 3-5 με υποδειγματική επίθεση.

Ξανά στο ίδιο μοτίβο, Ρανγκέλ για το 4-5, νέος πόντος για Ολυμπιακό με ίδια επίθεση και 4-6, πριν γίνει με άουτ σερβίς το 5-6. Ο Πετρέας έκανε το 5-7, ο Ρανγκέλ μείωσε σε 6-7, με τον ρέφερι να δίνει αρχικά τον πόντο στον Ολυμπιακό και να το παίρνει πίσω, δίνοντας τον στους Πειραιώτες για το 6-8. Οι ομάδες άλλαξαν τερέν, παίρνοντας από 1 πόντο για το 7-9.

Μετά από αρκετή περιπέτεια, έγινε το 8-9 μετά από επίθεση του Ράπτη, αναγκάζοντας τον Μουνιόθ να πάρει τάιμ άουτ. Με ακόμα μια χρήση VAR, το 9-10 έγινε 8-11, κάτι που έκανε τον Ολυμπιακό μεγάλο φαβορί για τη νίκη και το δίποντο, ενώ ο Βουλκίδης με άσσο έκανε το 8-12, με τον Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ακόμα ένας άσσος του Βουλκίδη έκανε το 8-13, «παγώνοντας» το κλειστό του Αγίου Θωμά.

Στο νέο σερβίς του Βουλκίδη, ο Ολυμπιακός ζήτησε VAR και πήρε και πάλι τον πόντο για το 8-14. Ξανά το ίδιο σκηνικό, ξανά σερβίς του Βουλκίδη, ξανά VAR το οποίο δεν «ειδε τη φάση» αλλά ο πόντος δόθηκε στον Παναθηναϊκό μετά το …«ΟΚ» του Πετρέα. Με μπλοκ άουτ έγινε το 9-15 και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-3 σετ του Παναθηναϊκού.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού χειροκροτήθηκαν θερμά για την απόδοση τους από τους φίλους της ομάδας, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν τη νίκη τους χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα στο τερέν.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.