Ερασιτέχνης

«Έκλεισε» θέση στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός!

-

Το «Τριφύλλι» νίκησε με 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας και εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά της Volley League Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι και χρειαζόταν 2 σετ για να εξασφαλίσει θέση στα ημιτελικά, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς κόντρα στον ΑΟ Θήρας.

Στο πρώτο σετ το σκορ έφτασε γρήγορα στο 5-1 με επίθεση της Γκρόθες, με το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων να μην αλλάζει κάτι. Η Κωνσταντίνου με άσο διαμόρφωσε το 12-6, οι «πράσινες» έφτασαν στα… όρια της διψήφιας διαφοράς και με μπλοκ της Κρος έκαναν το 25-13 και έκαναν το πρώτο βήμα.

Οι νησιώτισσες μπήκαν γερά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 0-3, με το «Τριφύλλι» να απαντά με 5 σερί πόντους και πρωταγωνίστρια την Χαντάβα. Η Θήρα πήρε ξανά σημαντικό προβάδισμα με 9-12, ενώ με την Άμποτ να βρίσκεται σε καλή κατάσταση έφτασε στο 11-16. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τις φιλοξενούμενες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνουν στο 13-21, κατακτώντας τελικά το σετ με 17-25.

Οι «πράσινες» ωστόσο ήταν αποφασισμένες να μην μπλέξουν σε… περιπέτειες και προηγήθηκαν από νωρίς με 9-4 στο τρίτο σετ. Η διαφορά ήταν σταθερά σε επίπεδα ασφαλείας, με την Γκρόθες να κάνει το 20-14 με καρφί, την Κρος να πετυχαίνει άσο και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 25-16 και να παίρνει την πρόκριση.

Με την συνέχεια να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 3-6 και 5-8. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έφερε άμεσα την κατάσταση στα ίσα, ισοφάρισε σε 12-12 και το σκορ πήγαινε σε διαδοχικές ισοπαλίες (14-14, 15-15, 16-16). Σε εκείνο το σημείο τα «φίνα κορίτσια» βρήκαν το απαραίτητο σερί, έφτασαν στο 20-17, αλλά η Θήρα αντέδρασε και ισοφάρισε ξανά σε 20-20. Η Χατζηευστρατιάδου έκανε το 22-21, η Χαντάβα το 23-22 και με εντυπωσιακό μπλοκ το «Τριφύλλι» έφτασε σε διπλό ματς-μπολ, ΄κλείνοντας το ματς στην πρώτη του ευκαιρία.

Τα σετ: 25-13, 17-25, 25-16, 25-22