Ερασιτέχνης

«Διπλό» με ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ για τον Panathinaikos!

-

Ο Παναθηναϊκός έχανε με 74-66 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όμως έστειλε το ματς με την Μέχελεν στην παράταση με καλάθι σε «νεκρό» χρόνο και με τις Τζόουνς και Σταμολάμπρου να βρίσκονται σε εκπληκτική κατάσταση πήρε τεράστιο «διπλό» με 87-91!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παρκέ, με τις παίκτριες της Καπογιάννη να βρίσκουν σκορ στις πρώτες επιθέσεις τους και να φτάνουν στο 3-4 με την Παυλοπούλου και το 8-11 με την Τζόουνς, έχοντας το πάνω χέρι. Φυσικά οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμούς και παρά τους πόντους της Παυλοπούλου έφτασαν στο 19-15, με το «Τριφύλλι» να… απαντά με καλάθι της Σταμολάμπρου και τρίποντο της Τζόουνς (19-20). Η Μέχελεν προσπέρασε ξανά, όμως με βολές της Τζόουνς το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-25.

Με τρίποντο της Σταμολάμπρου το «Τριφύλλι» έφτασε γρήγορα στο 25-31, με την Μέχελεν να πλησιάζει και την Σωτηρίου να κάνει το 30-33. Το ματς έφτασε για μια ακόμα φορά στην ισοπαλία, με τις γηπεδούχες να περνούν μπροστά με 38-36. Η Σωτηρίου με δύσκολο καλάθι ισοφάρισε και η Σταμολάμπρου με βολές έβαλε ξανά μπροστά τις «πράσινες», όμως πριν την λήξη του ημιχρόνου η Μέχελεν βρήκε καλάθι και ισοφάρισε εκ νέου (40-40).

Αυτή την φορά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μπουν πιο δυνατά και να φτάσουν στο 45-40, με την διαφορά αυτή να διατηρείται μέχρι το 49-44. Η Σωτηρίου μείωσε στο καλάθι για τις «πράσινες», ενώ με τρίποντο της Παυλοπούλου η διαφορά έπεσε στην ελάχιστη τιμή (52-51). Η Τζόουνς διατήρησε το -1 και ο Παναθηναϊκός κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει σε 56-56, με την Ρις όμως να σκοράρει πριν το φινάλε της περιόδου και να βάζει μπροστά την Μέχελεν.

Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό δεν πήγαιναν καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού η Μέχελεν βρήκε συνεχόμενους πόντους και έφτασε στο 65-56, με την Καπογιάννη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τρίποντο της Τσβίτκοβιτς έδωσε… πνοή στις «πράσινες», με την ίδια παίκτρια να βρίσκει μετά και καλάθι και την Σταμολάμπρου να μειώνει σε 65-63! Οι γηπεδούχες όμως βρήκαν ξανά τον τρόπο να ξεφύγουν και σχεδόν 2:30 λεπτά πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 72-66. Η Παυλοπούλου μείωσε σε 74-69, ενώ μετά από δύο χαμένες βολές των γηπεδούχων η Τζόουνς ευστόχησε σε τρίποντο για το 74-72. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε μάλιστα και επιθετικό φάουλ στα 31.8″ πριν το φινάλε, με τις «πράσινες» να χάνουν την επίθεσή τους αλλά να κερδίζουν το ριμπάουντ και να στέλνουν με καλάθι της Τζόουνς σε «νεκρό» χρόνο το ματς στην παράταση!

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν γρήγρα με 79-74 στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως με τρίποντο της Σωτηρίου και καλάθι της Τζόουνς το «Τριφύλλι» ισοφάρισε άμεσα. Το τρίποντο της Σταμολάμπρου μάλιστα έβαλε μπροστά τις «πράσινες», ενώ η Τζόουνς με βολή έκανε το 81-83. Η Τσβίτκοβιτς κράτησε τον Παναθηναϊκό μπροστά (83-85), ενώ η ασταμάτητη Τζόουνς ευστόχησε σε βολές για το 83-87. Τα πράγματα είχαν πάρει πια τον δρόμο τους, αφού η Μέχελεν δεν μπορούσε να αντιδράσει και το τελικό 87-91 «σφράγισε» μια τεράστια νίκη για τον Σύλλογο.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-40, 58-56, 74-74, 87-91 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 11 (1), Τζόουνς 31 (2), Παυλοπούλου 12 (2), Σωτηρίου 11 (1), Σταμολάμπρου 18 (4), Αλεξανδρή, Μπουντούρη, Χαιριστανίδου, Κωτούλα, Ρέιντζ 5 (1), Θεοδωρομανωλάκη