Ερασιτέχνης

Άφησαν την ανατροπή… στην μέση τα «φίνα κορίτσια»!

-

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δύο φορές από σετ πίσω, όμως στο τάι μπρέικ απώλεσε το προβάδισμα του 4-1 και γνώρισε μια… οδυνηρή ήττα με 2-3 σετ από την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 5-1, όμως η ΑΕΚ δεν άργησε να ανεβάσει ρυθμούς και να φέρει το ματς στα ίσα, παίρνοντας και το πρώτο προβάδισμα στο 10-11. Οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, ανέβασαν την διαφορά στους 3 και τους 4 πόντους (16-20) και έθεσαν πολύ γερές βάσεις για το 0-1. Το «Τριφύλλι» έκανε τεράστια προσπάθεια, μείωσε σε 21-22, αλλά στην τελική ευθεία η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το σετ με 23-25.

Η «απάντηση» των γηπεδούχων βέβαια ήταν άμεση, με τις Ανθούλη και Ανάε να φέρνουν το σκορ από πολύ νωρίς στο 7-3. Τα απανωτά μπλοκ στην Σίλβα διαμόρφωσαν το 10-3, με την Ανθούλη να στέλνει την διαφορά στους 8 και την Παπαφωτίου να την ανεβάζει στους 11 (16-5). Ο «Δικέφαλος» αδυνατούσε να αντιδράσει, η ομάδα του Καλμαζίδη έκανε… ό,τι ήθελε στο γήπεδο και με την Χατζηευστρατιάδου έφτασε στο 20-9, με το λάθος της Καλατάντζε να διαμορφώνει το τελικό 25-11.

Το τρίτο σετ ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 8-8 και τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ένα σερί για το 12-8. Η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της και ισοφάρισε γρήγορα (13-13), με το «Τριφύλλι» ωστόσο να φτάνει στο 19-16 και να παίρνει πολύ μεγάλο προβάδισμα. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εκ νέου και το σετ έφτασε στο 23-23 με πόντο της Ανάε. Η ΑΕΚ έφτασε πρώτη σε σετ μπολ και με άσο της Σίλβα «έγραψε» το 1-2 και εξασφάλισε τον έναν βαθμό στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα «φίνα κορίτσια» μπήκαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ, φτάνοντας στο 10-7 με πόντο της Κρος και άσο της Γκρόθες, ενώ με απανωτούς άσους της Κρος το σκορ έφτασε στο 13-8. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με την Ανάε να «γράφει» το 16-8 και τον Παναθηναϊκό να «κλειδώνει» ουσιαστικά την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση, με την Κρος να διαμορφώνει το 25-17 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί τα πράγματα έμοιαζαν ιδανικά στο ξεκίνημα, αφού με Ανάε, Κρος και Παπαφωτίου το «Τριφύλλι» έφτασε στο 4-1. Η ΑΕΚ ωστόσο βρήκε 4 σερί πόντους και «ανάγκασε» τον Καλμαζίδη να καλέσει αμέσως τάιμ-άουτ, το οποίο δεν είχε αποτέλεσμα. Οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο 5-8 και το 6-9, με το λάθος της Νίζεντιχ να κάνει το 8-9. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Καλμαζίδη να καλεί νέο τάιμ άουτ στο 11-13. Ούτε αυτή την φορά όμως βοήθησε σε κάτι, αφού το μπλοκ της Καλντερόν έδωσε τριπλό ματς πόιντ στην Ένωση, που εκμεταλλεύτηκε την πρώτη της ευκαιρία και με το 11-15 πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 23-25, 25-11, 23-25, 25-17, 11-15