Όχι έτσι!

-

Σε ένα παιχνίδι – θρίλερ, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στον 2ο τελικό του πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ με σκορ 66-68, “γκρεμίζοντας” ότι έχτισε με κόπο στο ΣΕΦ την Πέμπτη. Ανεπανάληπτος για μια ακόμη φορά ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που με τρίποντο 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς έβαλε μπροστά το “Τριφύλλι”, ωστόσο στην εκπνοή ο Βασίλης Σπανούλης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, χαρίζοντας το break στους “ερυθρόλευκους”.

8

Αξιοποιώντας άψογα τη δυναμική που του δίνει το κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, επιβάλλοντας παράλληλα τους δικούς του όρους στο παρκέ. Ήδη στο 2′, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 5-0, έπειτα από alley oop κάρφωμα του Χάντερ, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να “ψαλιδίσει” τη διαφορά, με αποτέλεσμα να μειώσει στο -2 (10-8, 7′). Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” με πρωταγωνιστές τους Γκιστ και Ραντούλιτσα έκαναν το 14-9 λίγο πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” σημείωσαν καλάθι στην εκπνοή, με αποτέλεσμα η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να ολοκληρώσει την 1η περίοδο όντας μπροστά με 14-11.

You.gr – Online Shop!Εκπτώσεις έως -70% Σε Όλα Τα Προϊόντα Τεχνολογίας & Living!

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” δεν ξεκίνησαν όπως ολοκλήρωσαν το 1ο, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους, όχι μόνο να μειώσουν κι άλλο τη διαφορά στο σκορ, αλλά να φτάσουν ακόμη και στο +3 (19-22, 14′) έπειτα από σουτ του Λοτζέσκι. Η πρωτοπορία του Ολυμπιακού δεν κράτησε αρκετά, καθώς οι Γκιστ και Χαραλαμπόπουλος έδωσαν το σύνθημα της ανατροπής, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα εμφατικό 8-0 (27-22, 17′). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το “Τριφύλλι”, η διαφορά μειώθηκε εκ νέου σταδιακά από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπολου, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να βρεθούν προ εκπλήξεως στο τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Παπανικολάου με σουτ στην τελευταία επίθεση πέτυχε τρίποντο, κάνοντας το 31-32.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

8

Η έναρξη του 3ου δεκάλεπτου δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, αφού ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα του σε 31-34. Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες του Αργυρή Πεδουλακη αντεπιτέθηκαν, μείωσαν τη διάφορα και έκτοτε οι δυο ομάδες με συνεχή καλάθια ακολουθούσαν η μία την άλλη στο σκορ. Τα καρφώματα του Χάντερ και η μία εύστοχη βολή του Μάντζαρη έστειλαν τους “ερυθρόλευκους” στο +4 (40-44, 28′), δημιουργώντας πρόβλημα στο “Τριφύλλι”. Παρά την προσπάθεια των πράσινων” να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, ο φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +4 μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω με 46-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν αναγκαστικά στη διαδικασία των φάουλ, ο Λοτζέσκι έκανε το 63-65 (αστοχώντας στη μία) και ο… απίστευτος Δημήτρης Διαμαντίδης, 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς ευστόχησε από τα 6.75 μ. προκαλώντας φρενίτιδα σε ολόκληρο το ΟΑΚΑ! Το φινάλε του αγώνα ήταν συγκλονιστικό, με τον Σπανούλη να πετυχαίνει τρίποντο buzer beater, δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό, σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ στα τελευταία λεπτά.