Όταν θέλει… “σαρώνει”!

Παρότι στο 1ο ημίχρονο παρουσιάστηκε αρνητικός, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην επανάληψη, όντας σαρωτικός, και έκαμψε την αντίσταση της Ούνιξ Καζάν στον μικρό τελικό του Gomelsky Cup με σκορ 58-69.

-

Παρότι στο 1ο ημίχρονο παρουσιάστηκε αρνητικός, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην επανάληψη, όντας σαρωτικός στο 3ο και στο 4ο δεκάλεπτο, και έκαμψε την αντίσταση της Ούνιξ Καζάν στον μικρό τελικό του Gomelsky Cup με σκορ 58-69. Καταλυτική η συνεισφορά Μπουρούση (10 π.) και Ρίβερς (12 π.), από κοντά και οι Φώτσης (7 π.), Γκιστ (9 π.)και Παππάς (9 π.).

Αρχικές πεντάδες

Ούνιξ Καζάν: Αντίποφ, Κλαρκ, Παραχούσκι, Λάνγκφορντ, Πονκρασόφ
Παναθηναϊκός: Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος, Νίκολς, Ν. Καλάθης, Σίνγκλετον

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Στο κυνήγι με το “καλημέρα”

Με τον Αργύρη Πεδουλάκη να παρατάσσει στο παρκέ διαφορετική πεντάδα κατά τα 2/5 της σε σχέση με την αναμέτρηση απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, δίνοντας έτσι χρόνο σε Μποχωρίδη και Χαραλαμπόπουλο, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι. Μπορεί κατά τα 4 πρώτα λεπτά του ματς να ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (4-5, 4′), ωστόσο στη συνέχεια υπήρξε επιθετική δυστοκία, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να περάσουν μπροστά, με το “Τριφύλλι” έκτοτε να κυνηγά το σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά για την Ούνιξ (+4) ήρθε περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη, όταν ο Κλαρκ εκτέλεσε με σουτ 3 πόντων (13-9). Οι “πράσινοι” αντέδρασαν με τους Γκιστ και Παππά να μειώνουν σε 13-12, όμως νέο τρίποντο στην εκπνοή, αυτή τη φορά του Μπάνιτς, η Ούνιξ ολοκλήρωσε προπορευόμενη το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 15-12.

Προβλημάτισε επιθετικά

Παρότι θα πίστευε κανείς ότι το “μουδιασμένο” ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν μια παρένθεση, κάτι τέτοιο δεν αποδείχθηκε στην πράξη. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη εμφανίστηκαν στο παρκέ χωρίς συγκέντρωση, χαλάρωσαν στην άμυνα, ενώ παράλληλα παρέμειναν ακριβώς στα ίδια χαμηλά επίπεδα συγκομιδής πόντων στην επίθεση. Με το “Τριφύλλι” να μένει χωρίς πόντο για περίπου 3 λεπτά, η Ούνιξ “έτρεξε” ένα επιμέρους σερί 10-0 μέχρι το 13′, στέλνοντας τη διαφορά στο +10 (24-14). Με τους Ρώσους να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους στο +11 (30-19, 15′), οι “πράσινοι” επιχείρησαν να αντεπιτεθούν, με το Νίκο Παππά να ρίχνει ολομόναχος τη διαφορά στους 6 πόντους, έπειτα από εύστοχο τρίποντο και δίποντο. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ξανά επιθετική δυστοκία, έμεινε άποντος από το 18′ μέχρι το τέλος του 2ου δεκαλέπτου κι έτσι οι Ρώσοι επανέφεραν τη διαφορά στο σκορ στο +9 (33-24).

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908

Το πήρε πάνω του ο Φώτσης

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” μπήκαν στο παιχνίδι εμφανώς πιο ορεξάτοι, με σκοπό να ανατρέψουν την κατάσταση. Από την άλλη όμως, οι Ρώσοι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να παραδοθούν εύκολα. Έχοντας ως… μπροστάρη τον Μπουρούση, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε μέχρι το 22′ να πλησιάσει στο σκορ, όμως η Ούνιξ είχε απαντήσεις κάτω από το “πράσινο” καλάθι (38-29). Παρόλα αυτά, σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Ρίβερς με τρίποντο και ο Φώτσης με κάρφωμα μείωσαν στο –4 (38-34, 23′), ενώ ο τελευταίος με… “βόμβα” από τα 6.75 διαμόρφωσε το 38-37. Ο υπαρχηγός του “Τριφυλλιού” συνέχισε να σκοράρει, βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά το 4′ (38-39, 27′). Μετά από μια προσωρινή αντεπίθεση των Ρώσων με Κλαρκ, ο Ρίβερς όχι μόνο ανέκτησε το προβάδισμα για το “Τριφύλλι”, αλλά το διεύρυνε στο +2 (43-45, 29′) με εύστοχο σουτ 3 πόντων. Εν τέλει, ο Φελντέιν με λέι απ και 1 εύστοχη βολή έκανε το 45-48 για το “Τριφύλλι”, που έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ.

“Βομβαρδισμός” τριπόντων!

Ο Ρίβερς είναι παίκτης που εφόσον “ανάψει” από την περιφέρεια, δύσκολα… “σβήνει”. Με το “καλημέρα” στο 4ο δεκάλεπτο, εκτέλεσε εύστοχο σουτ 3 πόντων για το 45-51 (31′), ενώ με 1/2 βολές έκανε το 45-52. Τη σκυτάλη από τον Ρίβερς πήρε ο Γκιστ, που με νέο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +8 (47-55, 32′). Το ίδιο έπραξε και ο Τζέιμς λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, διευρύνοντας το προβάδισμα του Παναθηναϊκού σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (47-58, 32′). Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, οι “πράσινοι” ήταν εμφανές ότι είχαν πάρει με το μέρος του το μομέντουμ του αγώνα και 3 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού είχαν στείλει τη διαφορά στο +12 (54-66, 37′). Έτσι, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν κινδύνεψε ξανά, νίκησε με σκορ 58-69 και απέδειξε πως όταν θέλει, μπορεί να γίνει… σαρωτική.