Με φόρα στη Βαρκελώνη!

Δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ με σκορ 96-59 και συμπλήρωσε την 7η νίκη του στη Basket League.

-

Δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ με σκορ 96-59 και συμπλήρωσε την 7η νίκη του στη Basket League. Ομαδική υπόθεση η νίκη των “πράσινων”, με κορυφαίο τον Τζέιμς Φελντέιν.

screenshot_2screenshot_2

Παναθηναϊκός: Ν. Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Σίνγκλετον
Απόλλων Πάτρας: Κόμπινς, Χίκι, Σλαφτσάκης, Τσιάρας, Καλινόσκι

Με τον Καλάθη να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στη συνέχεια μετά από 3.5 λεπτά παιχνιδιού βρέθηκε 4 πόντους μπροστά, καθώς ο Φελντέιν ευστόχησε κι αυτός από τα 6.75 για το 11-7 στο 6′. Παρότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, ο Φώτσης με 2 σερί τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 για το “Τριφύλλι” (20-10, 8′), με τον Μποχωρίδης να κάνει από κοντά το 22-10. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 24-14.

Δίχως να χάσει ρυθμό ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στο ξεκίνημα του 2ου δεκάλεπτου και βρέθηκε στο +13, 2 λεπτά μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού (30-17, 13′). Το +13 μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε +18, έπειτα και από τρίποντο του Παππά, που πάτησε ορεξάτος παρκέ (37-19, 15′). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για την ομάδα του Πασκουάλ, καθώς με συνεχόμενα καλάθια, αλλά και τρίποντα η διαφορά ξεπέρασε το φράγμα των 20, με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου να βρίσκει το “Τριφύλλι” προπορευόμενο με 54-30.

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

screenshot_2

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το παιχνίδι πλέον να έχει πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα. Με διαδοχικά καλάθια από Καλάθη, Σίνγκλετον και Νίκολς, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε περαιτέρω στο σκορ, ξεπερνώντας το +30 (68-38, 27′), με τρίποντο του Φελντέιν, ενώ οι Πατρινοί εμφανίζονταν ανήμποροι να αντιδράσουν. Παρά το γεγονός ότι ο νικητής της αναμέτρησης είχε κριθεί ήδη, οι “πράσινοι” δεν χαλάρωσαν και ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο στο +29, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 72-43.

Όσο περνούσε ο χρόνος, το προβάδισμα του “Τριφυλλιού” αυξανόταν. Στο 4ο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 32′, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +35 (80-45), ενώ στο παρκέ πέρασε και ο νεαρός Γόντικας, πραγματοποιώντας την εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα στο πρωτάθλημα. Η συνέχεια της αναμέτρησης δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με το “Τριφύλλι” να κυριαρχεί ολοκληρωτικά στο παρκέ. Τελικά, η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με το εμφατικό 96-59 και πλέον άπαντες στο “πράσινο” στρατόπεδο στρέφουν το βλέμμα τους στη Μπαρτσελόνα.