Με φόρα ενόψει Μακάμπι!

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Δόξας στη Λευκάδα με σκορ 46-73 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στην αναμέτρηση απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

-

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Δόξας στη Λευκάδα με σκορ 73-46 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στην αναμέτρηση απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ομαδική δουλειά από τους “πράσινους”, με τους πόντους να είναι μοιρασμένοι κυρίως μεταξύ των Φελντέιν, Γκιστ, Μπουρούση, Καλάθη και Σίνγκλετον.

2olaprasina1908olaprasina1908

Δόξα Λευκάδας: Σκοτ, Μπασάμπε, Ντόμπλας, Τσαλδάρης, Ουέλς
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Φελντέιν, Γκιστ, Χαραλαμπόπουλος, Ν. Καλάθης

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Θετικό 1ο δεκάλεπτο

Αγριεμένος μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, καθώς πολύ γρήγορα προηγήθηκε με 0-9 χάρη σε 3 σερί τρίποντα από Καλάθη και Γκιστ. Λίγο αργότερα, η διαφορά πήρε διψήφια διάσταση (2-13, 4′) χάρησε 2 καρφώματα από Φελντέιν και Γκιστ. Η Δόξα με κύριο εκφραστή τον Μπασάμπε κατάφερε να μειώσει (6-13, 6′), όμως οι “πράσινοι” απάντησαν εκ νέου και με συνεχόμενους πόντους έκαναν το 9-17 στο 9′. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν εκ νέου, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται βρίσκοντας το “Τριφύλλι” μπροστά με 13-18.

Πάτησε γκάζι

Με εύστοχο τρίποντο της Δόξας ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο, για να πέσει η διαφορά στο -2 (16-18, 11′), ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς το καλάθι μετά από 2 λεπτά παιχνιδιού (16-20, 12′). Οι “πράσινοι” έδειχναν να διατηρούν το προβάδισμα των 4 πόντων μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου (20-24, 15′), αφού ξεκίνησαν να βρίσκουν απαντήσεις στα καλάθια των Λευκαδιτών. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, καθώς αρχής γενομένης από το εύστοχο τρίποντο του Σίνγκλετον, η διαφορά ξέφυγε στο +12 (20-32, 17′). Πρός το τέλος του 1ου ημιχρόνου, η ομάδα του Πασκουάλ δεν είχε αντίπαλο και πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 22-41. Ξεχώρισε το τρίποντο buzzer beater του Φώτση στην εκπνοή.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908

Σοβαρός στη συνέχεια

Σαν σε… επανάληψη του 2ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το 2ο ημίχρονο με εύστοχο σουτ, αυτή τη φορά όμως 2 πόντων (24-41, 21′), ενώ ο Παναθηναϊκός έδειχνε να δυσκολεύεται να βρει σκορ μέχρι το 22′. Με τον Μπουρούση να αποτελεί το πρόσωπο του 3ου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με +20 (28-48, 23′), παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Ουέλς από πλευράς Δόξας. Αποδίδοντας ύστερα καλή αμυντική λειτουργία και με τον Παναθηναϊκό να υστερεί στο αμυντικό ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 35-52, αυτό όμως αποδείχθηκε προσωρινό, αφού με Ρίβερς, Φώτση και Φελντέιν το “Τριφύλλι” τέλειωσε την 3η περίοδο στο +25 με 35-59.

Τέλειωσε τη δουλειά

Όπως συνέβη και με την Κύμη στην προηγούμενη αγωνιστική της Basket League, η διαφορά των 25 πόντων έκανε το 4ο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Δόξα επιχείρησε να μειώσει με ένα επιμέρους σερί 5-0, όμως ο Σίνγκλετον έβαλε φρένο στους γηπεδούχους εκ νέου με τρίποντο (38-62, 33′). Έτσι, οι “πράσινοι” πέρασαν νικηφόρα από τη Λευκάδα με σκορ 46-73 και πλέον η προσοχή στρέφεται στο ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-41, 35-59, 46-73

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Τζέιμς Φελντέιν

mvpfeldeine

Είναι εμφανές πλέον ότι ο Τζέιμς Φελντέιν δείχνει πως έχει βρει ξανά τον παλιό καλό εαυτό του, έπειτα από την έλευση του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Ακόμη κι αν οι διακριθέντες από μέρους “πράσινων” ήταν αρκετοί, ο Δομινικανός γκαρντ ξεχώρισε περισσότερο σημειώνοντας 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, ενώ παρέμεινε αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής.