Και τώρα… τρέχουμε!

-

Ο Παναθηναϊκος δεν κατάφερε να “αποδράσει” από το κατάμεστο Αλεξάνδρειο γνωρίζοντας την ήττα με, 77-68 και μπαίνει σε “περιπέτειες” εν όψει τελικού του ελληνικού πρωταθλήματος. Πλέον απομένει άλλο ένα παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο στο οποίο η νίκη είναι κάτι παραπάνω από μονόδρομος..

Το ματς

Η πρώτη επίθεση στην αναμέτρηση ανήκε στον Άρη, τους πρώτους πόντους του παιχνιδιού τους πέτυχε ο Παναθηναϊκος, όμως, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Γουίλιαμς. Οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ τα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί στο διάστημα αυτό προβάδισμα δύο πόντων (8-10 στο 5′). Ο Άρης κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Μούρτου, η αντίδραση των πρασίνων, όμως, ήταν γρήγορη, περνώντας εκ νέου μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Φελντέιν (11-13 στο 7′). Η ισορροπία που υπήρχε στο παιχνίδι συνεχίστηκε, το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες σκόραραν σχεδόν σε κάθε επίθεση. Το προβάδισμα του τριφυλλιού χάθηκε, μετά το πρώτο καλάθι του Μιχάλη Πελεκάνου στην αναμέτρηση, και ο Άρης βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-22.

You.gr – Online Shop!Εκπτώσεις έως -70% Σε Όλα Τα Προϊόντα Τεχνολογίας & Living!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Άρης μπήκε πιο δυνατά τρέχοντας ένα 9-0 (32-22 στο 14′). Το πρώτο καλάθι των πρασίνων στη δεύτερη περίοδο το πέτυχε με κάρφωμα ο Ραντούλιτσα, στο 15′, ο Ουίλιαμς στο 16′ έφτασε στους δέκα πόντους και ο Παναθηναϊκός, έτσι, μείωσε τη διαφορά στους 6 (32-26). Το παιχνίδι άρχισε να αποκτά πιο γρήγορο ρυθμό, γεγονός που έδειχνε να λειτουργεί υπέρ των πρασίνων καθώς η διαφορά μειώθηκε στους 3 (37-34 στο 19′). Ο Άρης απάντησε με τον ΜακΝιλ, ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε ακόμα και στους 2, ο Τσούπκοβιτς, όμως, στην τελευταία επίθεση της ομάδας του για το πρώτο ημίχρονο, ευστόχησε κι εκείνος σε τρίποντο για να αυξήσει εκ νέου τη διαφορά στους 5.  Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 42-37. Πρώτος σκόρερ μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο Ουίλιαμς με 10.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Screenshot_2

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Ουότερς, με τη διαφορά έτσι να αυξάνεται στους 7. Ο Γκιστ απάντησε αμέσως με τρίποντο για το 44-40, ο Άρης, όμως, δεν έδειξε σημάδια “χαλάρωσης” και πολύ σύντομα προηγήθηκε με 8 έπειτα από layup του Μούρτου (50-42 στο 25′). Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να τρέξει ένα σερί που θα τον έφερνε σε απόσταση αναπνοής από τον Άρη και προσωρινά το βρήκε, κάνοντας το 50-42, 50-48, ο Άρης, όμως, απάντησε με σερί 5-0 και μέσα σε μισό λεπτό αύξησε τη διαφορά στους 7. Ένα τρίποντο του Φελντέιν στο 29′ για το 55-51, δεν ήταν ικανό να δώσει την ώθηση στον Παναθηναϊκό να κρατηθεί κοντά στον Άρη, καθώς μια σειρά κακών επιθέσεων και κακών αμυντικών επιλογών, με αποκορύφωμα το φάουλ στον Μακνίλ 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, έδωσε στον Άρη, ξανά, προβάδισμα 8 πόντων. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 59-51.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άρχισε αντίστροφα σε σχέση με το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος, με τον Ραντούλιτσα (59-53) και μάλιστα, ο Χέινς λίγο μετά ευστόχησε και σε σουτ τριών πόντων για να μειώσει στους 3. Ο Άρης ξέφυγε για μία ακόμη φορά με 9, με τον Ουότερς να φτάνει στο 33′ τους 15 πόντους, και οι πράσινοι δεν έδειχναν ικανοί να γυρίσουν το παιχνίδι στα έξι λεπτά που απέμεναν, εάν συνέχιζαν σε αυτό το ρυθμό. Πράγματι, η εικόνα δεν βελτιώθηκε καθόλου, αντίθετα, χειροτέρεψε και ο Άρης έκανε ο,τι ήθελε στην αναμέτρηση. Η διαφορά, μάλιστα, έγινε διψήφια στο 39′ με δύο βολές του Ουότερς (74-63) και το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει στους 9 με δίποντο του Γκιστ. Το τελικό σκορ ήταν 77-68. Πρώτοι σκόρερ στην αναμέτρηση ήταν οι Ουόλτερς και ΜακΝιλ με 21.

Τα στατιστικά του αγώνα

Screenshot_3

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Μίροσλαβ Ραντούλιτσα

μιρο

Υπό άλλες συνθήκες αυτός ο τίτλος θα ήταν… τιμή για τον “Μίρο”, όμως, από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε, δεν μπορεί να αποδοθεί αυτός ο χαρακτηρισμός. ο Ραντούλιτσα, ήταν πάντως, από τους λίγους διασωθέντες του Παναθηναϊκού, καθώς πέτυχε 14 πόντους, όντας αρκετά εύστοχος με 5/7 σουτ εντός παιδιάς και 4/4 βολές.