Έπιασε 13άρι, αλλά…

-

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στην Κηφισιά (73-67), έκανε το 13-0 συνεχίζοντας αήττητος στο πρωτάθλημα, ωστόσο για ακόμη μία φορά προβλημάτισε με την απόδοσή του. Δεν αγωνίστηκε ο Πάβλοβιτς, τραυματισμός και αγωνία για Παππά.

1382764-635x450

Την 13η νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αν και προβλημάτισε ξανά, κατάφερε να επικρατήσει της Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ με 73-67 και να συνεχίσει χωρίς απώλειες την πορεία του στην φετινή Basket League. Πρωταγωνιστές για τους “πράσινους” ήταν οι Τζέιμς Φελντέιν και Αντώνης Φώτσης με 21 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Πέραν της κακής απόδοσης του “Εξάστερου”, στα αρνητικά της βραδιάς συγκαταλέγεται και ο τραυματισμός του Νίκου Παππά, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την εμφάνισή του στην άκρη του πάγκου φορώντας πολιτικά με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση! Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως ο Σάσα Πάβλοβιτς δεν αγωνίστηκε… δευτερόλεπτο για λόγους τακτικής.

Το ματς

Άπαντες στο “πράσινο” στρατόπεδο περίμεναν πως μετά την κακή εμφάνιση της Παρασκευής απέναντι στην Μάλαγα, ο Παναθηναϊκός θα παρουσιαζόταν με το… μαχαίρι στα δόντια και θα “καθάριζε” από νωρίς την αναμέτρηση κόντρα στην Κηφισιά. Κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν έγινε, αλλά οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς εμφανίστηκαν κάτι παραπάνω από… χαλαροί στο παρκέ, δίνοντας δικαίωμα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να πάρει κεφάλι στο σκορ και να ολοκληρώνει την δεύτερη περίοδο με τρίποντο στην εκπνοή και την διαφορά στο +8 (14-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός “έσφιξε” την άμυνά του, περιόρισε την Κηφισιά στους 12 πόντους σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, ωστόσο και πάλι δεν κατάφερε να προηγηθεί σε κανένα διάστημα του δεκαλέπτου με τους φιλοξενούμενους να κρατούν με… νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 32-34 και κάπου εκεί ο “Εξάστερος”… ξύπνησε! Με τρίποντο του Αντώνη Φώτση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, το “Τριφύλλι” πέρασε μπροστά και πραγματοποιώντας μια εκπληκτική τρίτη περίοδο (25-8 το επιμέρους σκορ), όχι μόνο ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση αλλά πήρε και διαφορά με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο +15 υπέρ των παιδιών του Σάλε.

Και ενώ τα πάντα έδειχναν να ακολουθούν μια φυσιολογική ροή μετά την αφύπνιση των παικτών του Παναθηναϊκού, η τελευταία περίοδος ήταν μάλλον ένα… πισωγύρισμα. Οι “πράσινοι” όχι μόνο δεν κατάφεραν να διαχειριστούν σωστά τον αγώνα, αλλά χαλάρωσαν σε βαθμό… επικίνδυνο, αφού δέχτηκαν 25 (!) πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας πετύχει μόλις 16. Κάπως έτσι, η Κηφισιά ροκάνισε την διαφορά στους 6, χωρίς βέβαια -και ευτυχώς για τον “Εξάστερο”- να καταφέρει να πάρει κάτι παραπάνω από τον αγώνα.

Το τελικό 63-76 έδωσε την 13η νίκη στον Παναθηναϊκό, ωστόσο η εμφάνιση των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς μόνο ικανοποιητική δεν ήταν, ενώ αν συνυπολογίσουμε και τον τραυματισμό του Νίκου Παππά, καταλαβαίνει κανείς ότι ο αγώνας της Πέμπτης απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για την 3η αγωνιστική του Top 16 μόνο… εύκολη υπόθεση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 18-12, 25-8, 15-16