Ο έλεγχος των “πράσινων” με Ισλανδία! (pics+vid)

Η Εθνική Ελλάδος νίκησε την Ισλανδία με σκορ 90-61 στην πρεμιέρα του Eurobasket και το “Όλα Πράσινα” σκιαγραφεί την απόδοση των τριών παικτών του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση.

-

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά, η Εθνική Ελλάδος ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Eurobasket, καθώς επιβλήθηκε της Ισλανδίας με 90-61, δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Θεαματικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, αθόρυβος, αλλά ουσιαστικός ο Νικ Καλάθης.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90

? Νικ Καλάθης

Δεν βοήθησε όσο θα ήθελε την Εθνική Ελλάδος ο αρχηγός του “Τριφυλλιού”, κυρίως στον τομέα του… “σερβιρίσματος”. Πάντως, κάθε άλλο παρά αρνητικός ήταν στο ματς, καθώς σημείωσε 9 πόντους (3/6 δ., 1/2 τρ., 0/2 β.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 26:55 λεπτά συμμετοχής.

? Θανάσης Αντετοκούνμπο

Εκπληκτική και επιβλητική η εμφάνιση του small forward του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα του Eurobasket. Παρότι δεν αγωνίστηκε πολύ, κατάφερε να συνδυάσει θέαμα και ουσία, συνεισφέροντας σημαντικά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Σημείωσε 9 πόντους (3/3 δ., 0/1 τρ., 3/3 β.), 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 ασίστ, 4 ριμπάουντ σε 14:53 λεπτά συμμετοχής.

? Νίκος Παππάς

Αναμφίβολα, ο MVP της αναμέτρησης. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ξεκίνησε φουριόζος το πρώτο Eurobasket της καριέρας του με την Εθνική Ελλάδος, όντας εξαιρετικά εύστοχος, αλλά και αμυντικά σταθερός. Σημείωσε 20 πόντους (7/9 δ., 1/4 τρ, 3/4 β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 21:46 λεπτά συμμετοχής.

Απόκτησε το ολοκαίνουργιο t-shirt του Νίκου Παππά αποκλειστικά από το PAO SHOP!