Βελτιώθηκε, πάλεψε αλλά έχασε ξανά ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός έδειξε βελτιωμένη εικόνα στο Μιλάνο, έμεινε πολύ κοντά στη νίκη μέχρι το φινάλε, αλλά τελικά ηττήθηκε από την Αρμάνι με σκορ 78-76 για την 25η αγωνιστική της Euroleague. Με αμφιλεγόμενες βολές στα 11.6″ κρίθηκε το παιχνίδι.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Αρμάνι Μιλάνο (Ετ. Μεσίνα): Νέιπιερ, Λουαού-Καμπαρό, Μέλι, Ντατόμε, Χάινς
Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς):Λι, Πονίτκα, Μπέικον, Γουίλιαμς, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76

Με καλό επιθετικό ρυθμό ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός στο «Mediolanum Forum», με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη και Μπέικον, παίρνοντας το πρώτο του προβάδισμα στο ματς στο 3′ με 5-7. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι – χέρι στο σκορ, εναλλάσσοντας συνεχώς τα σκήπτρα μεταξύ τους. Ο Νέιπιερ ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στο «Τριφύλλι» (6π.), αλλά δεν ήταν αρκετός για τους Ιταλούς, αφού οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 20-21.

Αρκετά ισορροπημένο αποδείχθηκε και το 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι μπορεί να ξέφυγαν για λίγο ακόμη και στο +8 (36-28, 25′) στα μέσα της περιόδου, όμως οι «πράσινοι», εν αντιθέσει με τα όσα είχαμε δει να συμβαίνουν επί Ράντονιτς όταν η διαφορά άρχιζε να… ανοίγει, κατάφεραν να επιστρέψουν. Με ένα σερί 6-0 το «Τριφύλλι» (36-34, 27′), προεξάρχοντος Γουίλιαμς (17π.), μπήκε ξανά στο παιχνίδι πολύ σύντομα και παρότι η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε στο +6 (40-34, 28′), η ομάδα του Σερέλη άφησε δίχως πόντο τους γηπεδούχους στα 2 τελευταία λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, για να πάει στα αποδυτήρια στο -1 (40-39).

Κατευθείαν στο 2ο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο επιχείρησε να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ για να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό. Έτσι, οι Ιταλοί έφτασαν στο +7 (55-48, 36΄), έχοντας και πάλι σε μεγάλα… κέφια τον Νέιπιερ, που είχε ήδη σημειώσει 7 πόντους στην επανάληψη. Αυτή τη φορά, όμως, το «Τριφύλλι» δεν είχε… Γουίλιαμς και καλό επιθετικό ρυθμό, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μεσίνα να φτάσει για δεύτερη φορά στο ματς στο +8 (64-56, 29′). Πάντως, ακόμη κι αν το -8 δεν έγινε -1, όπως στην περίοδο για τον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» μπόρεσαν να «τρέξουν» στο τέλος της 3ης περιόδου ένα μικρό σερί 4-0 για να μείνουν κοντά στην Αρμάνι Μιλάνο ενόψει 4ου δεκαλέπτου (64-60).

Η διαφορά των 4 πόντων που χώριζε τις δύο ομάδες διατηρήθηκε για αρκετή ώρα στην περίοδο, με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, να μετρά πολύ κακό ποσοστό 26.9% στα σουτ τριών πόντων (70-66, 33′). Αυτό δεν εμπόδισε τους φιλοξενούμενους, με πρωταγωνιστή για μια ακόμη φορά τον Γουίλιαμς, να πλησιάσουν πιο κοντά στους γηπεδούχους (70-68, 34′), με το παιχνίδι πια να δείχνει ότι θα κριθεί στο φινάλε. Οι «πράσινοι» μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του ματς όντας στο -3 (76-73, 39′), με τον Λι να σημειώνει τρομερό τρίποντο για την ισοφάριση (76-76, 39′), όμως δεν συνέβη το ίδιο στη συνέχεια με τον Μπέικον. Με 11.6″ να απομένουν, οι διαιτητές αποφάσισαν να αποβάλλουν τον Παπαγιάννη με 5ο φάουλ, δίχως να φαίνεται να υπάρχει παράβαση, στέλνοντας την Αρμάνι στις βολές για το +2 (78-76, 39′). Ο Μπέικον στο τέλος επιχείρησε να εκτελέσει με δίποντο, αστόχησε και έτσι ηττήθηκε με σκορ 78-76.

Εκπληκτικός ο Ντέρικ Γουίλιαμς στο Μιλάνο. Τρομερά εύστοχος, κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο στο 2ο δεκάλεπτο και αποτέλεσε τον βασικό λόγο που οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια όντας μόλις στο -1 από την Αρμάνι. Καιρό είχαμε να τον δούμε ξανά στο προσκήνιο στο παρκέ.