Τα… χρειάστηκε στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός!

-

Νικηφόρα πέρασε από τη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος, όμως, τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον ΠΑΟΚ και χρειάστηκε μια μεγάλη ανατροπή στο φιναλε για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΠΑΟΚ: Άπσον, Μπάρτλεϊ, Ρέινολντς, Κρέουζερ, Περσίδης
Παναθηναϊκός: Μπράουν, Παπαπέτρου, Ναν, Λεσόρ, Γκριγκόνις

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96

Η αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να βρίσκονται κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ πήρε αρχικά το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και στους 5 πόντους διαφορά (11-6), δείχνοντας δυναμισμό και αποφασιστικότητα στο ξεκίνημα. Ωστόσο, ο Κέντρικ Ναν του Παναθηναϊκού είχε… άλλες προθέσεις, καθώς μπήκε με τρελό ρυθμό, πετυχαίνοντας 11 πόντους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρά την αμυντική προσπάθεια των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο μπροστά με έναν πόντο, 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τους άφησε να ξεφύγουν. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματική μάχη, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν προβάδισμα πολλές φορές. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να προβληματίζει στο επιθετικό κομμάτι, καθώς δεν βρήκε λύσεις έξω από τα 6,75, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να παραμείνει κοντά στο σκορ και να δημιουργήσει άγχος στο στρατόπεδο του Τριφυλλιού. Ο Ναν παρέμενε η κύρια επιθετική απειλή του Παναθηναϊκού, φτάνοντας τους 16 πόντους στην ανάπαυλα, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 42-44 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο, καθώς οι «πράσινοι» συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των φιλοξενούμενων και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, φτάνοντας το σκορ στο 70-62. Ο Μπράτλεϊ των γηπεδούχων κατάφερε να πετύχει δύσκολα καλάθια μέσα από τη ρακέτα, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Η αστοχία του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με την αδυναμία του να περιορίσει τον αντίπαλο, κόστισε ακριβά, με τους πράσινους να δέχονται 28 πόντους σε αυτή την περίοδο και να μένουν πίσω στο σκορ με 70-64.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε επιτέλους να βρει τον ρυθμό του, κυρίως έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Με συνεχόμενες εύστοχες προσπάθειες, οι «πράσινοι» ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στη σφοδρή πίεση και στην ευστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού, που ανέκτησαν το προβάδισμα. Η ομάδα του «Τριφυλλιού» κατάφερε να μετατρέψει το -6 σε προβάδισμα, δείχνοντας αποφασιστικότητα και πάθος στα κρίσιμα λεπτά του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη στη Θεσσαλονίκη.

Στον αγώνα αυτόν, ο Κέντρικ Ναν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας 27 πόντους σε 35 λεπτά συμμετοχής, με 9/13 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ενώ πρόσθεσε και 3 ριμπάουντ. Η εξαιρετική του απόδοση τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη συνολική του συνεισφορά ήταν καταλυτική για την ανατροπή της ομάδας.

Από την άλλη πλευρά, ο Κώστας Μήτογλου ήταν ο underachiever της βραδιάς, καθώς σε 20 λεπτά στο παρκέ σημείωσε μόλις 2 πόντους, με 1/4 σουτ, χωρίς να καταφέρει να επηρεάσει ουσιαστικά το παιχνίδι, κάτι που σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητές του.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.