«Σφάγιασαν» τον «Εξάστερο» για χάρη της «Βασίλισσας»!

-

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από την… κόλαση του -14, έστειλε το ματς σε δύο παρατάσεις αλλά στο τέλος «λύγισε» από τα σφυρίγματα των διαιτητών, γνωρίζοντας την ήττα με 93-97 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Παναθηναϊκός: Μακ, Φόστερ, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Παπαγιάννης
Ρεάλ Μαδρίτης: Λαπροβίτολα, Αλμπάδε, Ντεκ, Ράντολφ, Ταβάρες

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79 (1η παρ.), 93-97 (2η παρ.)

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τα πρώτα δύο καλάθια του αγώνα, όμως ο Παναθηναϊκός άλλαξε πολύ γρήγορα την κατάσταση, με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη. Ο Έλληνας σέντερ μέτρησε δύο καρφώματα και δύο τάπες, ενώ με γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου το σκορ έφτασε στο 11-6. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα, Μήτογλου και Σαντ-Ρος έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στο «Τριφύλλι» και τελικά η περίοδος έληξε με την διαφορά στον πόντο.

Παρά το καλάθι του Νέντοβιτς η Ρεάλ έφτασε στο +6, όμως ο Μπέντιλ με δύο υπέροχες ενέργειες μείωσε στον πόντο (22-23). Ο Γκανέζος συνέχισε να σκοράρει για τον «Εξάστερο» (26-27), ενώ το τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε το ματς στο «0» (29-29). Στο φινάλε του ημιχρόνου ωστόσο έγιναν όλα… λάθος, με τον Μπέντιλ να χάνει κάρφωμα, τον Παπαγιάννη να αστοχεί σε τρίποντο και τους Μαδριλένους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +4.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν εφιαλτικό για τους «πράσινους», αφού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 14 πόντους σε 5 λεπτά και «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 14 (33-47), παρά τους πόντους του Παπαγιάννη. Μακ και Παπαπέτρου προσπάθησαν να μειώσουν (41-52), όμως η Ρεάλ έπιασε μεγάλα ποσοστά ευστοχία και κράτησε σταθερή την διαφορά. Παρ’όλα αυτά, το «Τριφύλλι» κατάφερε να την ρίξει σε μονοψήφια επίπεδα με καλάθι του Μπέντιλ (48-56), κι αφού είχε προηγηθεί τρίποντο του Νέντοβιτς και ωραίο καλάθι του Μακ.

Η προσπάθεια για ανατροπή συνεχίστηκε, με τον Μπέντιλ να πετυχαίνει ακόμα ένα καλάθι και τον Νέντοβιτς να παίρνει… φωτιά με 8 πόντους για το 60-62! Ο Φόστερ μείωσε στον πόντο με βολή, η Ρεάλ έφτασε στο 61-66 και ο Νέντοβιτς με νέο γκολ-φάουλ μείωσε στο καλάθι (64-66), σε μια φάση όπου ο παίκτης των φιλοξενούμενων θα έπρεπε να χρεωθεί με αντιαθλητικό.

Ο Παπαπέτρου με παλικαρίσιο καλάθι ισοφάρισε, ενώ ο Σέρβος γκαρντ με εύστοχες βολές έφερε μπροστά το «Τριφύλλι». Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να αστοχούν, ωστόσο στα 15″ από το τέλος έφεραν το ματς στα ίσα, με τους «πράσινους» να έχουν την τελευταία επίθεση. Ο Νέντοβιτς ανέλαβε την ευθύνη αλλά η επίθεση δεν του βγήκε, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Παπαπέτρου και Παπαγιάννης έδωσαν με το… καλημέρα «αέρα» 5 πόντων στον Παναθηναϊκό, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στον πόντο παρά το καλάθι του Μποχωρίδη (75-74). Με γκολ-φάουλ του Αμπάλδε οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά, με τον Νέντοβιτς να ισοφαρίζει στα 37″ με εύστοχες βολές. Ο Αμπάλδε έβαλε εκ νέου μπροστά την Ρεάλ, ο Μποχωρίδης ισοφάρισε στα 8″ με βολές και κέρδισε το επιθετικό του Γιουλ, για να οδηγηθεί το ματς σε δεύτερη παράταση!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τριών πόντων, για να έρθει η ισοφάριση από τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Αμπάλδε ωστόσο «απάντησε» (82-85), ο Σέρβος έκανε επιθετικό φάουλ αλλά με κάρφωμα του Παπαγιάννη το «Τριφύλλι» μείωσε στον πόντο. Ο Αμπάλδε έκανε το 84-87 με βολές, ο Νέντοβιτς ευστόχησε σε 1/2 για το 85-87 και ο Τόμπκινς έκανε το +4 για την Ρεάλ, με τους διαιτητές να… αγνοούν το πεντακάθαρο φάουλ που έκανε στον Μπέντιλ μπροστά στα μάτια τους και θα έστελνε τον Γκανέζο στις βολές!

Ο Παπαπέτρου μείωσε στους 4, ενώ με κλέψιμο, κερδισμένο φάουλ και εύστοχη βολή έκανε το 88-91. Ο Αμπάλδε συνέχισε τον… χαβά του (88-93), ο Παπαγιάννης μείωσε με κάρφωμα, όμως ο χρόνος πια δεν επαρκούσε για ανατροπή. Ο Τόμπκινς ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών (90-95), ο Νέντοβιτς ευστόχησε αμέσως σε τρίποντο, αλλά ο Αμπάλδε διαμόρφωσε το τελικό 93-97 από την γραμμή.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Νεμάνια Νέντοβιτς