Πρεμιέρα με… περίπατο για τον «Εξάστερο»!

-

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση για μια περίοδο, όμως μετά… πάτησε το γκάζι και νίκησε πολύ εύκολα με 82-71 το Μαρούσι στην πρεμιέρα του στην Basket League.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Σλούκας, Γκάι, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Μπαλτσερόφσκι
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Χιλ, Πένο, Τζούστον, Γιαννόπουλος, Ραντούλιτσα

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με ιδιαίτερη ένταση στο ματς, με τον Γκριγκόνις να ευστοχεί σε τρίποντο στην πρώτη επίθεση αλλά τους φιλοξενούμενους να βγάζουν δύο όμορφες φάσεις με τον Τζούστον. Μαντζούκας και Γκάι σκόραραν από κοντά για το 7-4, με το Μαρούσι να αντιδρά και να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα με 7-9. Τις λύσεις έδωσε ο εξαιρετικός Γκριγκόνις, που βρήκε δύο ακόμα μακρινά σουτ και έκανε το 13-11 με 3/3 τρίποντα, χωρίς πάντως οι συμπαίκτες του να του δίνουν τις απαραίτητες βοήθειες. Οι «κίτρινοι» λοιπόν πέρασαν μπροστά με 13-16, με τον Βιλντόζα να ισοφαρίζει στην λήξη της περιόδου με εντυπωσιακό γκολ-φάουλ.

Η κατάσταση άλλαξε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αφού οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και με τον Μαντζούκα να βγαίνει μπροστά κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα. Το τρίποντο του Καλαϊτζάκη έκανε το 23-17, ενώ με βολές και τρίποντο του Μαντζούκα διαμορφώθηκε το 29-21. Ο Ματίας Λεσόρ έβγαλε μια ωραία προσωπική φάση για το 34-23, ενώ κάπου εκεί πέρασε στο ματς ο Αντετοκούνμπο και κυριάρχησε. Ο Έλληνας σέντερ βρήκε απανωτούς πόντους με κάθε τρόπο κοντά στο καλάθι, προσέφερε εντυπωσιακά καρφώματα και έφερε μόνος του την διαφορά στους 17 (42-25). Ακολούθησαν και καλάθια από τους Λεσόρ και Γκριγκόνις, με το ημίχρονο να αολοκληρώνεται στο 47-29.

Τα πράγματα είχαν πάρει πια τον δρόμο τους, με τον Μπαλτσερόφσκι να ξεκινάει το δεύτερο μέρος με δύο καλάθια και τους Βιλντόζα και Μαντζούκα να ευστοχούν σε τρίποντα για το 57-33. Το «Τριφύλλι» δεν κατέβασε ρυθμούς και… άγγιξε την διαφορά των 30 πόντων με Βιλντόζα και Καλαϊτζάκη (63-35), για να έρθει η -φυσιολογική- αντίδραση του Αμαρουσίου, που βρήκε κάποιους συνεχόμενους πόντους. Ο Αταμάν δοκίμαζε γενικά αρκετά σχήματα, με το σκορ να πηγαίνει στο 63-43 και τον Καλαϊτζακη να σταματά το σερί των φιλοξενούμενων με εύστοχη βολή. Αμέσως μετά μάλιστα έκλειψε την μπάλα και σκόραρε εκ νέου, ενώ το buzzer-beater τρίποντο του Μωραΐτη διαμόρφωσε το 69-45.

Στην τελευταία περίοδο πέρασε στο ματς και ο Σαμοντούροβ, με τους «πράσινους» να φτάνουν στο 76-49 με τρίποντο του Μωραΐτη και καλάθι του Έλληνα φόργουορντ. Λίγο πριν τα μέσα του δεκαλέπτου προκλήθηκε ένταση μετά από μια διεκδίκηση της μπάλας, με τον Αντετοκούνμπο να χάνει την ψυχραιμία του και να αποβάλεται, αφού υπήρξε μια πεντάλεπτη διακοπή για να δουν οι διαιτητές την φάση στο βίντεο. Μετά και την διακοπή ο ρυθμός έπεσε, με τους «πράσινους» να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν σκορ και το Μαρούσι να… μαζεύει την διαφορά και να μειώνει στο τελικό 82-71, το οποίο αντικατοπτρίζει σε γενικές γραμμές και την αγωνιστική πτώση του «Εξάστερου» στα τελευταία λεπτά.

Μαντζούκας και Γκριγκόνις ήταν αυτοί που… κουβάλησαν κυρίως στο σκοράρισμα, όμως εξαιρετικά αποδοτικός στα λεπτά που αγωνίστηκε ήταν και ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Ο Λιθουανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του ματς, ο Έλληνας σέντερ είχε ένα εντυπωσιακό… ξέσπασμα, ενώ ο Μαντζούκας είχε συνολικά θετική παρουσία και στο σκοράρισμα, αλλά και στα ριμπάουντ.

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Αταμάν, όμως δεν κατάφερε να αποδείξει την -δεδομένη- ικανότητά του στο σουτ και κινήθηκε σε πολύ… ρηχά νερά. Ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 4 πόντους (2/11 σουτ, 0/3 βολές), ενώ δεν μπόρεσε να βοηθήσει σημαντικά ούτε σε κάποιον άλλον τομέα. Ο συγκεκριμένος παίκτης γενικά έχει δείξει ότι χρειάζεται ένα διάστημα για να προσαρμοστεί στο υψηλότερο επίπεδο, όμως είναι προφανές ότι άπαντες πιστεύουν απόλυτα σε αυτόν.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.