Νέα ήττα από Παρτιζάν και διαιτησία!

-

Πραγματοποιώντας ένα άθλιο 1ο ημίχρονο, αλλά μια πολύ θετική επανάληψη, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Παρτιζάν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague. Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε για μια ακόμη φορά η διαιτησία, με το ΟΑΚΑ να… βράζει.

Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Λι, Μπέικον, Πονίτκα, Γουίλιαμς, Παπαγιάννης
Παρτίζαν (Ζ. Ομρπάντοβιτς): Μαντάρ, Λιντέι, Πάντερ, Παπαπέτρου, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 41-54, 64-68, 89-91

Τραγικό αποδείχθηκε το 1ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αποδείχθηκε ανήμπορος να παίξει καλή άμυνα και να περιορίσει τις αρετές της Παρτιζάν. Ο Πάντερ έκανε ό,τι… ήθελε, «πυροβολώντας» ασταμάτητα από το τρίποντο και φτάνοντας τους 14 πόντους, με τον Λιντέι να τον ακολουθεί με 7. Παράλληλα, οι «πράσινοι», ως συνήθως, έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν στο -11 (19-31), προβληματίζοντας έντονα.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να βγάλουν αντίδραση στο 2ο δεκάλεπτο, όμως δεν τα κατάφεραν. Συνέχισαν να παίζουν νωχελικά, υποπίπτοντας σε πληθώρα λαθών, ενώ η Παρτιζάν συνέχιζε τον ξέφρενο ρυθμό της στο σκοράρισμα. Μάλιστα, οι Σέρβοι διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +15 (36-51, 18′), με τον Πάντερ να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση, δίχως να αφήνει το πόδι από το… γκάζι. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ράντονιτς πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου ήταν να μειώσει στο -13 (41-54), ολοκληρώνοντας ένα πάρα πολύ κακό 20λεπτο, κυρίως αμυντικά.

Ό,τι δεν έγινε στο 2ο δεκάλεπτο, το έκανε πράξη ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του 3ου. Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παρκέ κυριολεκτικά… αγνώριστοι και αφηνιασμένοι, με αποτέλεσμα μέσα σε πάρα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να εξανεμίσουν την εις βάρος τους διαφορά και να επανέλθουν για τα καλά στο ματς. Με φοβερό Μπέικον, αλλά και ΓουόλτερςΠαπαγιάννη, οι γηπεδούχοι μείωσαν την απόσταση από την Παρτιζάν στη μικρότερη δυνατή τιμή της (57-58, 25′). Όμως, πάνω που το ΟΑΚΑ είχε ξεσηκωθεί για τα καλά, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε νέες παθογένειες. Έμεινε δίχως πόντο για περίπου 3 λεπτά, δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς να ξεφύγει ξανά στο +8 (58-67, 28′). Τελικά, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά παράπονα από τους διαιτητές στις τελευταίες φάσεις της 3ης περιόδου, μπόρεσαν να μειώσουν (64-68) και να ελπίζουν πια για την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο.

Πλέον, η μπάλα… έκαιγε κι ο Παναθηναϊκός έπρεπε να επανέλθει στο πρώτο 5λεπτο του 3ου δεκαλέπτου για να πάρει τη νίκη. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου κατάφερε να το κάνει πράξη, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (68-70, 32′) με πρωταγωνιστή τον Γουόλτερς. Αμέσως μετά οι δύο ομάδες πορεύονταν σε απόσταση αναπνοής στο σκορ, όμως για μια ακόμη φορά η Παρτιζάν βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +9 (71-80, 34′), με τον Λιντέι να πρωταγωνιστεί. Ο Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά είδε την ομάδα του να πέφτει για μια ακόμη φορά θύμα των διαιτητών, αφού 3:41 πριν το τέλος δεν δόθηκε ξεκάθαρο φάουλ και βολές στον Γουίλιαμς, ενώ δόθηκε τεχνική ποινή στον Ράντονιτς. Αμέσως μετά δεν σφυρίχθηκαν βήματα του Πάντερ, που σημείωσε τρίποντο (78-88, 37′), με την κατάσταση να ξεφεύγει και τον κόσμο να πετά πράγματα στο παρκέ, όντας έτοιμος να μπει μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς διεκόπη προσωρινά και ξεκίνησε ξανά μετά από λίγα λεπτά, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο -4 (84-88, 39′), ενώ οι διαιτητές συνέχιζαν να προκαλούν. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε αληθινό θρίλερ στο φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να είναι στο -2 (87-89, 39′) 7.4 πριν το τέλος, αλλά να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει την ανατροπή, χάνοντας με 89-91.

Νέιτ Γουόλτερς. Εξαιρετικός στο μοίρασμα της μπάλας, σημείωσε πολύ σημαντικά καλάθια σε καίρια χρονικά σημεία και πραγματοποίησε μια εμφάνιση αντάξια της κλάσης του. Αρκετά εύστοχος στις προσπάθειές του, αλλά και καλός αμυντικά. Η καλύτερη εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα.