ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός AKTOR 73-89: «Άλωσε» την Θεσσαλονίκη ο «Εξάστερος»!

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, όμως πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΟΚ (73-89) και διατήρησε την απόσταση που έχει από τον Ολυμπιακό στην Stoiximan Basket League.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς, ΜακΝις, Σχίζας, Φρίντρικσον, Μαργαρίτης.
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Καλαϊτζάκης, Ερνανγκόμεθ, Μπαλτσερόφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89

Ο Παναθηναϊκός AKTOR βρήκε πρώτος σκορ με τρίποντο του Γκραντ, όμως αντιμετώπιζε σημαντικά προβλήματα και η περιφερειακή άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει τους παίκτες του ΠΑΟΚ, που έβρισκαν απανωτά σουτ. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, με τον Αταμάν να κάνει 4 αλλαγές και να βάζει στο παρκέ Σλούκα, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ. Ο Λιθουανός ευστόχησε σε τρεις βολές, ο αρχηγός πέτυχε γκολ-φάουλ και ο «Μήτο» βρήκε τρίποντο, με το σκορ να πηγαίνει στο 11-16. Ο Γκριγκόνις με ένα ακόμα γκολ-φάουλ έδωσε «αέρα» 6 πόντων στην ομάδα του, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και παρά τα καλάθια του Λεσόρ έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (22-24).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά και ο «Εξάστερος» χρειάστηκε συνεχόμενους πόντους από τους περιφερειακούς του (Ναν Γκριγκόνις Γκραντ) για να ισοφαρίσει σε 31-31. Ο Παπαπέτρου έβαλε τους «πράσινους» μπροστά, με τις ισοπαλίες να είναι διαδοχικές και το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Χουάντσο και Λεσόρ με τρίποντο και βολές αντίστοιχα μείωσαν σε 40-39, ενώ ο Αμερικανός ευστόχησε σε τρίποντο για το 40-42. Λίγο μετά σκόραρε ξανά για το 42-44, με τον Ναν να βάζει δύο βολές πριν την λήξη του ημιχρόνου και να ανεβάζει την διαφορά στους 4.

Ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε με τίποτα το «Τριφύλλι» να ξεφύγει και μείωσε για μια ακόμα φορά στον πόντο (47-48), με τον Καλαϊτζάκη να δίνει σε εκείνο το σημείο λύσει με τρίποντο. Οι Θεσσαλονικείς σκόραραν από κοντά, αλλά ο «Εξάστερος» είχε σε καλή κατάσταση τον Μάριους Γκριγκόνις και πήρε δύο συνεχόμενα μακρινά σουτ, για να φτάσει στο +6 (51-57). Ο Σλούκας ευστόχησε σε δύο ζευγάρια βολών και ο Χουάντσο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο, διαμορφώνοντας το 58-64 του δεκαλέπτου.

Από την στιγμή που η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ανέτρεψε το ματς, ο «Εξάστερος» είχε πια καταφανέστατο προβάδισμα και με τρίποντο του Σλούκα ανέβασε την διαφορά στους 9 (58-67). Μπαλτσερόφσκι και Μήτογλου την διατήρησαν εκεί, για να έρθουν 5 σερί πόντοι του Ναν για το 63-78, που ουσιαστικά… τελείωσαν και το ματς. Ο Αμερικανός σκόραρε και πάλι για το 66-81, ενώ με τρίποντο του Μωραΐτη η διαφορά έφτασε τους 18 (66-84). Το τελικό 73-89 «σφράγισε» μια εύκολη νίκη του «Τριφυλλιού», που ήρθε χωρίς η ομάδα να χρειαστεί να… φορτσάρει ιδιαίτερα.

Ο Τζέριαν Γκραντ πρωταγωνίστησε για τον «Εξάστερο» κόντρα στον ΠΑΟΚ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και εκτελεστικά, αλλά και δημιουργικά. Έδινε σταθερά σκορ στην ομάδα, έπαιξε καλές άμυνες, ήταν ο κορυφαίος δημιουργός και συνολικά παίρνει εύκολα τον τίτλο του MVP.

Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι και Ιωάννης Παπαπέτρου δεν πήραν πολλά λεπτά, όμως όσο βρέθηκαν στο παρκέ δεν κατάφεραν να προσφέρουν πράγματα και να διεκδικήσουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.